Коляда- свято народження Сонця

Різдвяні читання та спів колядок

         Тринадцятого січня до Одеської наукової національної бібліотеки ім. Горького  завітав фольклорно - театральний колектив «Джерело», який  відтворив традиційний український обряд - Маланку. Разом зі своїм  керівником, кандидатом історичних наук, доцентом Н. О. Петровою, колектив завітав на запрошення  завідуючої  відділу “ Одесика” Л.І. Саєнко до сектору «Закордонне українство».

Учасники студії «Джерело», ОНУ ім. І.І. Мечникова, історичний ф-т

Талановито й майстерно студія «Джерело» відтворює традиційні українські обряди. Члени гурту, студенти історичного факультету Одеського національного університету імені І І. Мечникова, разом з викладачами проводять польові етнографічні дослідження на Одещині, за результатами яких і створюються їх виступи. Це плідне поєднання науки і творчості є запорукою успіхів колективу, який став лауреатом багатьох конкурсів. Зокрема, на Х Міжнародному фестивалі-конкурсі студентської творчості «Барви осені-2007» члени «Джерела» стали переможцями в номінації «Актуальність теми» в жанрі авторської пісні, а також отримали грамоти за високу майстерність у жанрах «хореографія» та «вокал». Колектив систематично працює над репертуаром, використовуючи кращі зразки української народної пісні та традиційного фольклору.

Фольклорний образ «Маланки»

На Україні на січень припадає найбільше свят. У народі кажуть: скільки днів-стільки й свят. Зимові календарно-обрядові свята завжди посідали особливе місце в духовній культурі українського народу І все ж найпоетичнішим різдвяно-новорічним дійством було Різдво, Меланії, Василія,  Йорнадана ( Водохреще). Різдвяно-новорічна обрядність супроводжувалась обрядовими діями, колядками, щедрівками, в яких оспівувалось народження та хрещення Ісуса Христа, побажаннями  сімейного щастя, здоров’я, злагоди кожній родині й кожній оселі. У деяких місцевостях України вважалося, що чим більше колядників одвідає оселю, тим  щедріше буде для родини рік. Маланка – це традиційний обряд із використанням масок та костюмів, які більшість ряджених робили власноруч.

«Ой, радуйся, земле…»

         На співробітників бібліотеки виступ “Джерела” справив незабутнє враження: вони в щирому захопленні стежили за яскравим театралізованим дійством, яке розгорталося на їх очах, сміялися і аплодували жартам талановитих хлопців та дівчат. Адже винахідливі студенти майстерно поєднали традиційні колядки із сучасними реаліями: «А якщо господар не пожаліє нагород для нас – йому будуть дешевші світло й газ». Колоритна театралізована вистава за участю Кози та Маланки в головних ролях зачарувала усіх присутніх та створила неповторний святковий настрій, оживила та наблизила давні українські традиції. В кінці виступу колективу завідуюча Л.І. Саєнко подарувала  студентам  цінні книги,  побажала творчих успіхів та висловила надію на подальше плідне спілкування.

На світлині: заступник ген. директора ОННБ ім. М. Горького Ольга Бельницька та зав. відділу «Одесика» Людмила Саєнко серед колядників-студентів

Експонати книжко-ілюстративної виставки «Коляда – свято народження Сонця»

Створено: 13.01.2011
Переглядів: 2794
© 2022 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.