V Львівський бібліотечний форум

Під час пленарного засідання у Науковій бібліотеці
Львівського національного університету ім. І. Франка

У рамках ХХІ Форуму видавців у Львові, який проходив з 8 по 14 вересня 2014 р., відбулися також спільні заходи з бібліотеками України, які проходили паралельно у різних установах міста. Серед них: V Львівський бібліотечний форум «Бібліотек@ - відкритий світ», методичний семінар «Бібліотекарі і виборчий процес: навчаємо бібліотекарів і виборців реалізації конституційних прав», круглий стіл «Міжнародні бібліотечні стандарти як засіб інтеграції в глобальне інформаційне середовище», семінар директорів бібліотек та координаторів центрів «Вікно в Америку» та інші. У роботі форуму також взяли участь співробітники ОННБ ім. М.Горького. Надзвичайно змістовною і насиченою була програма для директорів бібліотек і координаторів центрів «Вікно в Америку», на якому представляла ОННБ координатор одеського центру Наталя Диба.

Про це, та інші заходи, йдеться у короткому звіті Ірини Бірюкової, заступника генерального директора ОННБ з інформаційних технологій:

«В рамках ХХІ Форуму видавців у Львові відбувся V Львівський бібліотечний форум «Бібліотек@ - відкритий світ», участь у якому взяли понад 250 фахівців бібліотечної справи із 21 області України, а також Великої Британії та Польщі.

Сам книжковий форум як культурна подія, яка вже стала знаковою для України, відзначився надзвичайно потужною програмою з понад 1000 різноманітних заходів з популяризації книги і читання – презентації нових видань, зустрічі з письменниками та поетами, дискусії, автограф-сесії, літературні читання. Гостями форуму стали понад 370 письменників з 25 країн. У рамках Форуму видавців відбувся Львівський міжнародний літературний фестиваль, фестиваль дитячого читання «Книгоманія», благодійна акція для літніх людей «Третій вік: задоволення від читання», П’ятий Бібліотечний форум.

«Проведення таких інтелектуальних подій надзвичайно важливе для культурного життя України. Мені дуже приємно, що у складний час, який нині переживає країна, організаторам Форуму вдалося зібрати тут еліту нації: кращих поетів, письменників, книговидавців, поважних гостей, представити таку різноманітну программу - сказав міністр культури України Євген Нищук. – Що більше подібних заходів відбуватиметься в Україні, і більше уваги держава приділятиме книговидавництву та розвитку читання, тим сильнішою і зґуртованішою буде нація».

Під час форуму відбулося засідання секції «Інформаційні технології та електронні ресурси у бібліотеках». Розглядалася наступна тематика:

- Використання нових інформаційно-комунікаційних технологій у Британській Бібліотеці (Ольга Керзюк, куратор Європейських студій Британської Бібліотеки).

- Інформаційні технології у медичних бібліотеках України: за результатами дослідження (Оксана Бруй, заступник генерального директора з питань інформаційних технологій Національної наукової медичної бібліотеки України).

- Інформаційні технології у забезпеченні медичних працівників Рівненщини сучасною науково-медичною інформацією (Вікторія Гетманчук, директор Рівненської обласної наукової медичної бібліотеки).

- Розвиток інформаційної грамотності користувачів об`єднання сільськогосподарських бібліотек Житомирської області з використанням методу ігрофікації (Марина Ігнатюк, директор бібліотеки Житомирського національного агроекологічного університету).

Серед інших заходів семінар на тему «Бібліотеки, музеї та архіви в єдиному просторі інформації». Цікавими були доповіді з т.з. практичного впровадження в бібліотечну практику:

- «Бібліотека - музей - архів: співпраця та відкритість на благо користувача» (Таісія Сидорчук, зав. відділу рідкісної книги Наукової бібліотеки Національного університету «Києво-Могилянська академія»).

- «Могилянська книгозбірня: концепція «бібліотека-музей-архів», перевірена часом» (Тетяна Ярошенко, директор Наукової бібліотеки Національного університету «Києво-Могилянська академія»).

- Цифрова євроінтеграція: технологічні рішення для репрезентації українського контенту у ресурсах EUROPEANA (Ольга Баркова, заступник директора з розвитку ІСТ, Спеціалізований Центр БАЛІ, ООО).

Доповідач розкрила досвід посередництва та сприяння у представленні українського контенту у ресурсах EUROPEANA, запрошення до співпраці всіх потенціальних партнерів. Ознайомила з функціональними можливостями програмного модуля візуалізації цифрових документів dc-visu.

Своїм досвідом поділилася НАУКМА – щодо створення меморіальних колекцій Омеляна Прицака та інших як комплексу різновидових предметів зберігання, встановлення місцезнаходження інших експонатів, пов’язаних з колекцією, що зберігаються або можуть зберігатися у різних власників, в т.ч. за кордоном – для встановлення цілісності колекції артефактів, пов’язаних із особистістю.

Під час роботи круглого столу «Міжнародні стандарти у бібліотечно-інформаційній діяльності», відбулися виступи наступної тематики:

- Міжнародні бібліотечні стандарти як засіб інтеграції українських бібліотек у глобальне інформаційне середовище (Оксана Бруй, заступник генерального директора з питань інформаційних технологій Національної наукової медичної бібліотеки України).

- Новий міжнародний стандарт бібліографічного опису «Опис та доступ до ресурсу» («Resource Description and Access») та перспективи його впровадження в Україні (Надія Стрішенець, докт. іст. наук, заввідділу наукової організації бібліотечно-інформаційних процесів Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського).

- Використання міжнародних стандартів у процесі створення авторитетного файлу Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В.Стефаника (Відділ автоматизованої обробки інформації та інноваційних бібліотечних технологій Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника).

- Застосування стандарту описових метаданих Dublin Core у відкритих електронних архівах «АНТРОПОС» та «ЕВРИКА» Львівського національного університету імені Івана Франка (Ігор Огура, заступник директора Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка з інформаційних технологій; Олена Галета, доцент кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства, науковий співробітник Центру гуманітарних досліджень Львівського національного університету імені Івана Франка). Відбувся також майстер-клас «Соціальні медіа у бібліотечному обслуговуванні» (Модератори: Сюзан Міллер, аташе з питань бібліотек Посольства США у Польщі; Валентина Пашкова, докт. іст. наук, доцент, координатор програми «Американські центри» Посольства США в Україні, віце-президент Української бібліотечної асоціації).

Учасники довідалися про використання соціальних медіа в бібліотеках США, поділилися позитивним і негативним досвідом використання соціальних медіа в роботі центрів «Вікно в Америку» в бібліотеках України.

Під час пленарного засідання відбулося підведення підсумків Бібліотечного форуму:

- Публічна бібліотека як інструмент створення соціального капіталу (Інна Цуріна, завідувач науково-методичного відділу Національної парламентської бібліотеки України);

- Консолідація заради майбутнього (Олена Воскобойнікова-Гузєва, канд. іст. наук, провідний науковий співробітник Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського);

Серед іншого варто відзначити виступи Сюзан Міллер, Вікторії Чьочь, Наталії Диби (про позитивний досвід використання соціальних медіа в роботі центру «Вікно в Америку»).

Своїми враженнями поділилася інша учасниця бібліотечного форуму Дарина Дейч, завідувач сектору науково-методичної роботи науково-методичного відділу:

«Перший день розпочався з пленарного засідання у Науковій бібліотеці Львівського національного університету ім. І.Франка. Емоційним і патріотичним був виступ доктора іст. наук, професора Українського Католицького Університету Ярослава Грицака, який розповідав про відкрите суспільство і його цінності та ділився своїми думками про шлях України до демократії. Лариса Нікіфоренко, начальник управління регіональної та культурно-просвітницької роботи Міністерства культури України, закликала усіх науковців, бібліотекарів та представників влади до співпраці для розвитку бібліотек і бібліотечної справи та подолання проблем, що потребують спільного вирішення. Фахівці з Польщі та США в своїх виступах поділилися досвідом у сфері інформаційних технологій, електронного забезпечення діяльності бібліотек та популяризації читання.

Основною метою відрядження була участь у методичному семінарі «Бібліотекарі і виборчий процес: навчаємо бібліотекарів і виборців реалізації конституційних прав», що проводився в рамках бібліотечного форуму. Це проект Української бібліотечної асоціації за підтримки Посольства США в Україні, метою якого є залучення бібліотек до формування у виборців-користувачів бібліотек розуміння виборчого процесу як реалізації прав і свобод людини, надання їм інформації про механізм реалізації та захисту своїх прав шляхом проведення просвітницької кампанії.

Учасниками семінару стали тренери Регіональних тренінгових центрів з 22 обласних міст України; модераторами та викладачами: кандидат іст. наук, виконавчий директор УБА Ярослава Сошинська та кандидат іст. наук, науковий співробітник Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського Олена Воскобойнікова-Гузєва.

На семінарі не навчали, безпосередньо, техніці проведення вебінарів, тому що проект розрахований на фахівців, які вже мають досвід. Протягом двох днів викладачі розкривали тему виборчого процесу. Основним завданням для учасників семінару є проведення циклу вебінарів (вересень-грудень 2014 р.) для потенційних виборців з метою поширення знань та підтримки їх виборчої активності.

Масштабним та вражаючим заходом став Форум видавців, відкриття якого проходило у Палаці Потоцьких 11 вересня. Дуже ефективно була організована реклама, увесь Львів жив бібліотечним форумом, не можливо собі уявити, що хтось міг пропустити цей захід. «Палатки» видавництв та авторів займали три поверхи Галереї мистецтв, площу перед Палацом та частину проспекту Шевченка.

Загальне враження від форуму дуже позитивне. Амбіційної, ініціативна та творча молодь, що прагне професійного вдосконалення, розвитку бібліотек та розквіту України та досвідчені фахівці, які усіма методами намагаються їм у цьому допомогти. Таким чином, креативні ідеї втілюються у життя дають бібліотечній справі можливість перейти на іншу сходинку.

На підведенні підсумків V Львівського бібліотечного форуму учасникам методичного семінару «Виборчий процес як реалізація конституційних прав громадян» були вручені сертифікати».

Створено: 18.09.2014
Переглядів: 1157© 2018 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.