До 165-річчя Микола Аркаса

У рамках бібліотечного проекту «Пророки рідної землі» в ОССМШ ім. П.С.Столярського 5 січня 2018 р. фахівцями ОННБ була проведена виїзна книжково-ілюстративна виставка «Микола Аркас — український композитор, письменник, історик: до 165-річчя від дня народження».

Книжково-ілюстративна виставка знайомить школярів з неординарною особистістю, українським культурно-освітнім діячем кінця 19 – початку 20 століття із славетної родини Аркасів – Миколою Аркасом (7 січня 1853 – 26 березня 1909), його цінною для національної культури України спадщиною.

Прізвище родини Аркасів золотими літерами вписано в історію українського меценацства. Як культурно-освітній діяч, один із подвижників культури і просвіти України (добре відомий одеситам) Микола Аркас був співзасновником і постійним головою Миколаївської «Просвіти».

Його творчий доробок як композитора складають солоспіви, вокальні ансамблі й обробки українських народних пісень. Він започаткував оперну шевченкіану: його опера «Катерина» за однойменною поемою Тараса Шевченка стала першою українською ліричною народно-побутовою оперою. Микола Аркас являється автором знаменитої книжки «Історії України-Русі».

1-1.jpg

Захід відкрила Тетяна Задорожнюк, заступник директора з навчальної роботи загальноосвітнього циклу, викладач математики вищої категорії, вчитель-методист, відмінник освіти. В своєму виступі вона звернула увагу на особливості вивчення творчості Миколи Аркаса як композитора і водночас великого патріота України.

2a.jpg

В заході взяли активну участь учителі школи: Лідія Лук’янова та Людмила Ковальова, викладачі української мови та літератури вищої категорії, вчителі-методисти, відмінники освіти;  Тамара Близнюк, викладач музично-теоритичних дисциплін, вчитель-методист; Наталя Безрук, викладач зарубіжної літератури вищої категорії. У своїх виступах вони розкрили широку палітру барв поезії письменника Миколи Аркаса, акцентували увагу на музичній обробці зібраних і оброблених ним народних пісень, а також на постаті Аркаса і його почесному місці поміж світових просвітників. 

Огляд книжково-ілюстративної виставки провела Валентина Колесникова (на фото друга справа), провідний бібліотекар ВЗГіР ОННБ, яка розповіла про книги, що розкривають суть особистості Миколаи Аркаса як композитора, письменника, історика, українського культурного діяча, звернувши увагу на славний рід Аркасів та їх зв'язок з Одесою.

3.jpg

 

Серед представлених видань:

Жадько В.О. Микола Аркас: Катерина. Опера: текст і клавір. Рецензії, Листування / В.О. Жадько; за ред.В.П. Андрущенко. – Київ: СПД Жадько, 2008. – 856 с.

Переглянути в електронному каталозі

Жадько В.О. Микола Аркас: Роман — пошук / В. О. Жадько ; за ред. В.П. Андрущенко. – Київ: СПД Жадько, 2008. – 623 с.

Переглянути в електронному каталозі

Жадько В.О. Грек із душею українця: Роман — пошук / В.О. Жадько ; за ред. В.П. Андрущенко. – Київ: СПД Жадько, 2003. – 348 с.

Переглянути в електронному каталозі

«Історія України-Русі» у листуванні Миколи Аркаса з Василем Доманицьким: 1906-1909 роки / в.о. НАН України, ін-т укр.археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського. – Київ: Темпора, 2009. – 344 с.

Переглянути в електронному каталозі

 

Експозиція виставки містить монографії, наукові дослідження зі сторінок періодичних видань, які висвітлюють життя і творчість відомого просвітянина. Виставка демонструватиметься з 5 по 12 січня 2018 року в аванзалі бібліотеки. 

Створено: 04.01.2018
Останнє оновлення: 10.01.2018
Переглядів: 759
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.