Україна – Болгарія. Міжнародна співпраця

9 травня 2024 року, в День Європи, в Національній бібліотеці ім. Святих Кирила і Мефодія в Болгарії відкрився Куточок української літератури (Ukrainan Corner),  під час цієї події Болгарська національна бібліотека ім. Святих Кирила і Мефодія та Одеська національна наукова бібліотека підписали Меморандум про співпрацю.

В Національній бібліотеці Болгарії відкрито вже 28 книжкових куточків різних країн. Український став 29-м. Ця подія стала можливою після підписання Меморандуму про співробітництво між двома національними бібліотеками – Національною бібліотекою Болгарії ім. Святих Кирила і Мефодія (НБКМ) та Одеською національною науковою бібліотекою (ОННБ).

Партнерами відкриття стали Посольство України в Болгарії та Одеська національна наукова бібліотека, які передали перші книжкові дарунки, які віднині будуть включені до фондів Болгарської національної бібліотеки і стануть доступними для її користувачів.

Двері куточка урочисто відкрили директор Національної бібліотеки Болгарії професор Красіміра Александрова,  Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Болгарія Олеся Ілащук та генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки Ірина Бірюкова.

1.jpg 2.jpg 3.jpeg 4.jpg

У своєму зверненні до присутніх професор Красіміра Александрова розповіла про ініціативу відкриття національних літературних куточків, яку багато років втілює Національна бібліотека ім. Св. Кирила і Мефодія. Принагідно пані директор привернула окрему увагу присутніх до представлених на виставці українських  стародруків з фонду НБКМ - Острозької біблії 1581 року та богослужебного видання, що побачило світ у типографії Києво-Печерської Лаври, - які є свідченнями давніх болгарсько-українських культурних й книжкових зв’язків. Український книжковий куточок продовжить цю давню традицію, й за підтримки українських колег слугуватиме подальшому розвитку бібліотечної співпраці між країнами.

10.jpg 9.jpg

У своєму привітанні присутнім Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Болгарія Олеся Ілащук відзначила, що подібні ініціативи здобувають вдячну увагу й підтримку всього українського суспільства та держави. «Мова росії – руйнування та знищення. Україна ж говорить зі світом мовою культури, історії та людських цінностей» – наголосила пані Посол. В багатьох країнах світу, і в Болгарії зокрема, відкриваються загальнодоступні українські книжкові полички під патронатом дружини Президента України  Олени Зеленської у співпраці з Міністерством закордонних справ України, Міністерством культури та інформаційної політики України та Українського інституту книги. Український книжковий куточок не лише допомагає жителям інших країн краще розуміти українську культуру, історію та традицій, але й має особливу місію підтримки українців, які через російську військову агресію змушено залишили свої домівки, але зможуть підтримувати зв’язок з Батьківщиною, читаючи книжки рідною мовою.

6.jpg 5.jpg

Генеральний директор ОННБ Ірина Бірюкова зауважила, що колектив книгозбірні з готовністю підтримав ініціативу болгарських колег та взяв жваву участь у доборі книжок для читачів Національної бібліотеки Св. Кирила і Мефодія, адже ці інституції пов’язані багаторічною історією дружби та партнерства, а Міністерство культури та інформаційної політики України, у підпорядкуванні якого діє ОННБ, всіляко заохочує розвиток культурної дипломатії й фахових партнерств. Ірина Бірюкова висловила впевненість, що завдяки активному сприянню фахівців Національної бібліотеки Св. Кирила і Мефодія українські книжки зустрінуть такий самий привітний прийом у болгарських читачів, який мають книжки болгарською мовою серед шанувальників болгарської культури, які звертаються до Одеської національної наукової бібліотеки.

8.jpg

Важливою подією візиту стало підписання Меморандуму про співпрацю між Одеською національною науковою бібліотекою та Національною бібліотекою Болгарії імені Святих Кирила і Мефодія, який актуалізує напрями співпраці між двома установами. В урочистій обстановці, у присутності представників дипломатичного корпусу країн-партнерів та активістів української національно-культурної спільноти  меморандум підписали генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки Ірина Бірюкова та генеральний директор Національної бібліотеки Болгарії професор Красіміра Александрова.

11.jpg 12.jpg 19.jpg

11 травня  в Болгарії відзначають фахове свято наші колеги-бібліотекарі. Саме цей день проголошено патронним святом Національної бібліотеки Болгарії ім. Святих Кирила і Мефодія  та професійним святом бібліотекарів та інформаційних фахівців.  Спадком Святих Кирила і Мефодія, – кирилицею, – щодня користуються близько 300 мільйонів людей. Цей цивілізаційно значущий винахід ліг в основу алфавітів слов'янських мов та десятків різних мов світу, а 1 січня 2007 року кирилиця стала третім офіційним алфавітом ЄС, після латини і грецького письма.

Цього року святкування відбулося у п'ятницю, 10 травня, і розпочалося з покладання вінків та квітів до пам'ятника Святим братам. Від Одеської національної наукової бібліотеки до святкової церемонії долучилась генеральний директор Ірина Бірюкова та завідувачка відділу міжнародних проєктів Наталія Диба.

13.jpg 14.jpg 15.jpg

Національна бібліотека відзначила своє свято першим в своєму роді Великим диктантом «Берегиня болгарської мови», який викликав великий інтерес. На нього зібралося понад 80 учасників різних професій, від знаменитостей до студентів. Умова була одна: вміти писати болгарською мовою! Із звернення до учасників диктанту від директора НБРБ професора Красіміри Александрової: «Великий диктант демонструє безмежну повагу Національної бібліотеки до болгарської мови та гордість за знання однієї з найдавніших мов світу. Цією ініціативою ми сподіваємося привернути увагу до чистоти болгарської мови та її важливості для нашої впевненості в собі та виживання як нації. У нашій метушливій сучасності ми рідко думаємо про привілей розмовляти і писати болгарською мовою, але ми завжди можемо зберегти нашу любов до вічності мови. Ми сподіваємося, що Великий диктант «Берегиня болгарської мови» стане традицією і в наступні роки в ньому братиме участь все більше і більше учасників».

17.jpg 18.jpg

2-1.jpg 1-1.jpg

Велику увагу учасників свята привернула виставка «Невідомий "Рибний буквар"», яка була присвячена 200-річчю виходу в світ «Букваря з різними повчаннями» д-ра Петра Берона – першої ілюстрованої болгарської книги. Докладно про виставку розповіла її автор д-р Бояна Мінчева.

3.jpg 7.jpg

Під час візиту генеральний директор ОННБ Ірина Бірюкова та директор НБКМ професор Красіміра Александрова провели робочу зустріч, на якій обговорили перспективи співробітництва в професійній сфері на підтримку традиційних дружніх зв’язків наших держав для посилення напряму культурної дипломатії, а також створення та представлення бібліотечно-інформаційних продуктів і сервісів у міжнародному культурному просторі.

Читайте також:

У Національній бібліотеці Болгарії відкрили «Літературний куточок України»

В Деня на Европа Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ откри литературен кът на Украйна

Литературен кът на Украйна беше открит в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в Деня на Европа

Створено: 15.05.2024
Оновлено: 16.05.2024
Переглядів: 757
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.