МИСТЕЦЬКІ  ОБРІЇ: нові мистецтвознавчі видання з фонду ОННБ

За останній час до фонду ОННБ надійшло багато цікавих книжок з питань мистецтва. Вражає їх різноманіття – це наукові дослідження, монографії та збірки статей, альбоми, популярні видання з історії та теорії різних галузей мистецтва, біографії акторів, художників, музикантів та ін.

Серед нових находжень до фонду бібліотеки – книги, спроможні зацікавити  широке коло читачів, від досвідчених фахівців до початківців, хто робить перші кроки у пізнанні чарівного світу мистецтва.

image00001.jpg

Магдиш І.С. Ар-нуво. Стилі українського мистецтва ХХ-го століття / Ірина Магдиш. – Київ : Портал, 2021. 118 с. : іл.

Видання присвячене 30-й річниці Незалежності України і здійснене за сприяння Міністерства культури України та Українського інституту книги.

Автор книжки Ірина Станіславівна Магдиш – українська культурна діячка, редактор, автор книжок про мистецтво. Її нова книжка знайомить читача з першим  стилем європейського «сучасного мистецтва» ХХ століття – ар-нуво  (це назва стилю модерн у більшості європейських країн). І. Магдиш  розповідає про головні особливості українського варіанту стилю в архітектурі та образотворчому мистецтві: «Французьке і бельгійське ар-нуво, мюнхенська і віденська сецесії – це ті національні варіанти "сучасного", які, на наш погляд, були найбільшими подразниками для українців». І далі: «Україна втягувала в себе всі нові європейські творчі ідеї, наповнювала їх своїми – дуже різними, бо сама була і є дуже різна – смислами та формами. Україна творила окремі, неповторні русла кожного європейського чи світового стилю мистецтва ХХ століття».

image00002.jpg image00003.jpg

Книжка ілюстрована численними зображеннями рідкісних творів українського ар-нуво із музеїв України, а також фотографіями архітектурних пам’яток. Одеса представлена матеріалом про прибутковий будинок Луцького на вул. Маразліївській та роботами видатного українського художника Михайла Жука, який майже 40 років був викладачем Одеського художнього училища.

01.jpg

Личковах В.А. Естетика українського та польського авангарду : монографія / Володимир Личковах ; Нац. акад. керівних кадрів культури і мистецтв. – Київ, 2021. – 288 с.

Автор монографії Володимир Анатолійович Лишковах – доктор філософських наук, професор Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, заслужений працівник освіти України. Книга присвячена малодослідженій темі діалогу українського та польського авангарду в образотворчому мистецтві першої третини ХХ століття. Розглянуто естетично-філософські основи мистецтва авангарду, спільно-європейські та національно-особливі на зразках естетичних теорій художників В. Кандинського,  К. Малевича, Л. Хвістека, В. Стшемінського, О. Богомазова, Г. Стажевського, поета і критика Я. Т. Пейпера та ін. Показано значення львівсько-варшавської філософської школи для становлення авангардистської образності в Україні та Польщі.

02.jpg 03.jpg

Книга розрахована на фахівців, але, сподіваємось, приверне до себе увагу значно ширшого кола читачів, зацікавлених авангардними напрямами в образотворчому мистецтві.

oblozhka.jpg

Сміт І. Г. Коротка історія фотографії : ключові жанри, роботи, теми і техніки / Іан Гейдн Сміт ; пер. з англ. Т. Савчинської. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2021. – 224 с. : іл.

Автор книги Іан Гейдн Сміт – кіножурналіст, радіоведучий, письменник, член журі кінофестивалів у Чехії, Німеччині, Польщі, Португалії, Греції та ін. Його перша книга – «Головне з історії мистецтв» – одразу набула великої популярності, після неї вийшли книжки з історії фотографії та кіно , які теж привернули до себе увагу.

«Коротка історія фотографії» – це вступ до теми. Читач дізнається про основні жанри від монохромної фотографії до селфі, познайомиться з різними техніками від камери-обскура та дагеротипії до фотоманіпуляції та цифрової фотографії. У головному розділі «Твори» йдеться про 50 фотографій, що змінили світ. Це знакові роботи культових митців, які ілюструють роль фотомистецтва в культурі, суспільстві, політиці. Чітка структура книжки та доданий алфавітний покажчик допомагають читачам легко орієнтуватись у матеріалі. Видання зроблене на високому поліграфічному рівні.

d-lanzh-mati-migrantka-1936.jpg

Ланж Д. Мати-мігрантка. 1936

vering-d-pracyuj-zaradi-miru-u-vsomu-sviti-1992-93.jpg

Верінг Д. Працюй заради миру у всьому світі.
1992-1993

Створено: 20.05.2022
Переглядів: 546
© 2022 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.