«З НЕПАМ’ЯТІ ПРИКЛИКАНА СУДЬБОЮ…»

3.jpg

Померла Галина Анатоліївна Могильницька… Сумна звістка зворушила кожного, хто знав її особисто, хто спілкувався з нею під час творчих зустрічей, читав її вірші, поеми… Не стало гарної, щедрої, талановитої людини. Справжньої української жінки-берегині, мудрої й витривалої у життєвій боротьбі.

Галина Анатоліївна Могильницька, українська поетеса, педагог, громадська діячка, учасниця українського правозахисного руху, лауреат премії імені Василя Стуса (2008), член Національної спілки письменників України, народилася 8 травня 1937 року в Одесі, в родині педагогів-математиків.

Дитинство і юність її пройшли на Кривоозерщині (Миколаївська область). Змалечку чимало часу вона проводила з бабусею та дідусем. Бабуся була невичерпною криницею українських пісень, приповідок, повір’їв, легенд, прикмет, обрядів. Дідусь-філолог знав кілька мов, чудово оповідав історію… У сім’ї культивувався інтелект, розум, доброта, порядність; шанували книгу, часто влаштовуючи голосні читання, співали українські пісні… Галина Анатоліївна стала гідною продовжувачкою славних традицій педагогічної династії, присвятивши себе школі, вихованню юних, підтримці молодих учителів.

Усе своє життя вона займала принципово несхитну громадянську позицію. Через це й життя її складалося нелегко. «З непам’яті прикликана судьбою…» Галина Анатоліївна Могильницька належить до покоління шістдесятників, сподівання яких, тільки зажеврівши, були погашені й розтоптані комуністичним режимом. Ні, вона не стала політв'язнем, як її майбутній чоловік, теж неординарний поет Олекса Різників. Вона мусила жити, триматися, бути опорою для стареньких батьків, пізніше - доглядати своїх дітей, вистояти в часи зневаги й застою, русофільства, але не втратити себе, не загасити в серці світла віри в Україну і в Бога.

2.jpg

Обдарована талантом, що зворушував душу, Галина Могильницька писала поезію й прозу, публіцистику. Вона автор кількох поетичних збірок, ліро-епічної поеми «Рогніда» та близько сотні статей суспільно-політичної, релігієзнавчої, методико-педагогічної проблематики, опублікованих в українській і зарубіжній пресі. Кілька видань витримала її книжка «Літос (або Камінь із пращі правди на розбиття митрополичого блудословія)». Авторка обґрунтовує необхідність створення єдиної Помісної Української Православної Церкви. У 2007 році в Броварах вийшла книжка «З непам`яті прикликана судьбою». За ці дві книжки їй присуджено премію ім. Василя Стуса.

Указом Президента України № 336/2016 від 19 серпня 2016 року Г.А. Могильницька нагороджена ювілейною медаллю «25 років незалежності України». Має медаль «Івана Мазепи» - за книгу історичних поем «Імена» (2019). 22 травня 2019 року відзначена Премією імені Ірини Калинець — за низку наукових, науково-публіцистичних, публіцистичних публікацій, спрямованих на утвердження авторитету України та дослідження «Білих плям» в історії держави.

Прекрасна поетеса, знавець української історії і патріот нашої Вітчизни, Галина Анатоліївна завжди була бажаною і шанованою гостею в Одеській національній науковій бібліотеці. У стінах книгозбірні відбувалися презентації її книжок. Вона також брала участь у презентаціях видань, що вийшли з-під пера її близьких і рідних людей, зокрема збірника «Радуниця» доньки, Ярослави Різникової.
У фонді бібліотеки є близько трьох десятків книжок Г.А. Могильницької. Вражає розмаїття тем: історія України, відродження духовності нашого народу, боротьба за становлення самостійної Української Церкви. Серед цих книжок – видання, подаровані бібліотеці самою авторкою.

«Писати про себе – це писати про світ, у якому ти жив, про людей, яких Бог поставив на твоєму шляху. А оскільки як на красу світу, так і на добрих та мудрих людей Господь до мене був дивовижно щедрим, то мені й семи волових шкур не вистачило б, щоб про все і всіх розповісти докладно…»

Доля відміряла їй 84 роки 7 місяців…

Добра пам’ять про Галину Анатоліївну Могильницьку збережеться у наших серцях. Висловлюємо щирі співчуття усім її рідним та близьким.

Створено: 13.12.2021
Переглядів: 1188
© 2022 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.