Повне академічне зібрання творів Лесі Українки вже у фонді ОННБ!

Повідомляємо користувачів ОННБ про надходження до фонду книгозбірні найочікуванішого видання року – Повного академічного зібрання творів Лесі Українки у 14 томах.

Видання 14-томного нецензурованого академічного зібрання творів стало головною книжковою подією 2021 року, адже саме в цьому році суспільство відзначає 150 років від дня народження видатної письменниці, поетеси, громадської діячки Лесі Українки (1871–1913).

foto_2.jpg

Грандіозний проєкт Українського інституту книги вдалося реалізувати незважаючи на локдаун через пандемію COVID та пов’язані з ним труднощі (про особливості підготовки та ідею народження видання читайте на сайті Інституту за посиланням: https://book-institute.org.ua/uk/activity/zibrannya-tvoriv-lesi-ukra-nki-u-14-i-tomah).

У мистецькому конкурсі на підготовку видання, проведеному Міністерством культури та інформаційної політики України, перемогла заявка Східноєвропейського університету імені Лесі Українки (нині Волинський національний університет імені Лесі Українки).

Університет здійснив текстологічну та редакційну підготовку, до якої було залучено 14 редакційних колективів із числа провідних науковців-лесезнавців і текстологів з різних міст України: Луцька, Києва, Острога, Львова та ін. До редакційної колегії увійшли: проректор з навчальної роботи та рекрутації Волинського національного університету імені Лесі Українки, кандидат філологічних наук, професор Юрій Громик; доктор філологічних наук, лавреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (1996), член журі премії «Книга року ВВС» Віра Агеєва; українська письменниця, поетеса, есеїстка, лавреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2019)          Оксана Забужко; доктор філологічних наук, професор, народний депутат Верховної ради України VIII та IX скликань Ірина Констанкевич; доктор філологічних наук Марія Моклиця; доктор філологічних наук Сергій Романов.

Український інститут книги весь наклад повного зібрання творів безкоштовно передав публічним бібліотекам, закладам вищої освіти, академічним і музейним установам, а також дипломатичним представництвам України в інших державах – для їх подальшої передачі до національних та університетських бібліотек, з метою популяризації творчості та постаті Лесі Українки.

Україна давно чекала на це видання, адже це шоста спроба оприлюднити твори Лесі Українки в повному обсязі. Попереднім найповнішим виданням вважався дванадцятитомник, виданий у 1970-х роках, ще за радянських часів. Радянська пропагандистська машина не оминула його, зібрання зазнало цензури. Приміром, через ідеологічні причини воно майже не відображало погляди письменниці на релігію, національне та мовне питання. Замість сміливої поетеси з активною громадською позицією нам малювали образ нещасливої та хворобливої жінки. В останні десятиліття творчість та життя письменниці суттєво переглянуто. З’явилися невідомі або недруковані протягом тривалого часу тексти. Тому нове видання в незалежній Україні є вкрай потрібним та актуальним.

foto_3.png

До повного академічного зібрання творів увійшли всі віднайдені на сьогодні тексти письменниці зі збереженням оригінального авторського правопису і розлогі текстологічні, історико-літературні та контекстуальні коментарі. Значну увагу приділено рукописам і чернеткам Лесі Українки. Фахівці доклали зусиль для уникнення заангажованості у тлумаченні образів та сюжетів, характерної для видань радянського періоду.

Зібрання поділено тематично і жанрово за такими напрямами-блоками: 

  • Драматургія (1–4 томи);
  • Поезія та ліро-епічні поеми (5 том);
  • Художня проза (6 том);
  • Літературна критика та публіцистика (7 том);
  • Переклади (8 том);
  • Записи народної творчості та пісні, записані з голосу Лесі Українки (9 том);
  • Стародавня історія східних народів. Конспекти. Виписки з книг. Нотатки та інше (10 том);
  • Листування (11–14 томи).

Окремо слід відзначити поліграфічну якість видання – воно має напрочуд приємний естетичний вигляд: тканинна обкладинка глибокого синього кольору зі сріблястим тисненням, білі цупкі аркуші.

Запрошуємо шанувальників і дослідників творчості Лесі Українки відвідати нашу книгозбірню для ознайомлення з виданням!

 

Інформацію підготовлено відділом наукового комплектування
та обліку документно-інформаційних ресурсів

 

 

Створено: 09.09.2021
Оновлено: 10.09.2021
Переглядів: 322
© 2021 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.