Шевченківські читання–2021


4a.jpg
10 березня 2021 р.
в Одеській національній науковій бібліотеці відбулись традиційні Шевченківські читання, присвячені 207-ій річниці від дня народження Т.Г. Шевченка та 180-річчю від часу написання поеми «Гайдамаки».
bio-2.jpgПро вагомий внесок бібліотекарів у Шевченкіану йшлося у вітальному слові Ірини Бірюкової, генерального директора ОННБ, заслуженого працівника культури України. Вона, зокрема, нагадала про ряд шевченкознавчих досліджень, здійснених працівниками книгозбірні – упорядкування і випуск бібліографічних покажчиків «Шевченко в одеській пресі» (шість випусків), «Видання «Кобзаря» у фондах Одеської державної наукової бібліотеки імені М. Горького»; репринтне перевидання збірки «Вінок Т.Г.Шевченку», свого часу упорядкованої і виданої в Одесі М.Ф. Комаровим (1912 році), і яка вже нині є бібліографічною рідкістю.
sanak-2.jpgГість заходу, Юрій Санак, начальник відділу по роботі з бібліотеками та історико-топонімічної комісії Департаменту культури і туризму Одеської міської ради, наголосив на актуальності й сучасності поезії Тараса Шевченка, зробивши акцент на ролі бібліотек в популяризації творчої спадщини Кобзаря.
kret-3.jpg
Надія Крет
, головний спеціаліст відділу національностей та релігій Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації торкнулась наскрізного в історичному сенсі впливу творів, творчості і самої постаті Кобзаря на наше сьогодення.
4-fedoruk-1.jpgЗахоплюючий екскурс у історію створення «Гайдамаків», про перипетії, пов’язані з виданням найбільш масштабної у творчому доробку Шевченка поеми запропонував присутнім в онлайн-режимі Олесь Федорук – відомий літературознавець, текстолог, кандидат філологічних наук, керівник Центру дослідження життя і творчості П. Куліша, старший науковий співробітник відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України (м. Київ).
5-bachin.jpgІсторичні розвідки у змістовній площині «Гайдамаків», паралелі між реальним ходом подій часів Коліївщині та їх літературною інтерпретацією відслідковувала доктор історичних наук Олена Бачинська – професор, завідувач кафедри історії України факультету історії та філософії Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова.
4-slyusar-2.jpgПро цікаві спостереження про Тараса Шевченка, відомого своїми революційними, бунтарськими настроями та інтерпретацію його образу через козака-борця на південних теренах України у ХХ – на початку ХХІ століть йшлося у виступі Юрія Слюсаря, заступника директора Одеського історико-краєзнавчого музею з наукової роботи. Науковець підкріпив свій виступи відеорядом експонатів із фонду музею.
8-maslova.jpgОбраз козака, як носія свободи, справедливості і звитяги через призму поетичних та малярських творів Т.Г. Шевченка простежила у своєму виступі Тетяна Маслова, художник, графік, викладач художньо-графічного факультету Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського, член НСХУ.
fedchenko-3-1.jpg sikorskaya.jpg goncharuk.jpg krakaliya.jpg

Любов Федченко, театрознавець, дослідник українського театру торкнулась теми сценічного втілення «Гайдамаків» Т.Г. Шевченка на одеській сцені.

У заході взяли участь: Тарас Гончарук, доктор історичних наук, професор кафедри історії України факультету історії та філософії Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова; Вікторія Сікорська, доктор філософії, кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри довузівської підготовки факультету по роботі з іноземними студентами Одеського національного морського університету; Роман Кракалія, письменник, журналіст, член НСЖУ, НСПУ та інші.

oglyad-knizh-6.jpg

Бібліографічний огляд книжкової виставки з фонду ОННБ «Щоб наша правда не пропала, щоб наше слово не вмирало…» провела Тамара Кухарук, завідувач відділу соціокультурної діяльності ОННБ.

У рамках заходу також були представлені:
- мистецька виставка «Твори Т.Г. Шевченка в образотворчому мистецтві: графіка українських художників у фондах ОННБ»;

- виставка однієї картини «Мамай» художниці Тетяни Маслової, члена НСХУ.

Пропонуємо переглянути електронну версію виставки і запрошуємо усіх охочих ознайомитися з книжковою експозицією, яка діятиме до 25 березня у головному читальному залі ОННБВисвітлення заходу в ЗМІ: 

Телекомпанії

Шевченковские чтения // ТРК «Круг». – 2021 – 10 берез. – Режим доступу: http://krug.com.ua/news/37535

Шевченківські читання в Одесі // Медіагрупа «ГЛАС». – 2021 – 10 берез. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=q12ZLMajitU

Газети

[Кухарук Т.М.] Шевченківські читання в Одеській національній науковій бібліотеці // Веч. Одеса. – 2021. – 16 берез. – № 29. – Режим доступу: http://vo.od.ua/rubrics/kultura/46020.php

Інтернет-портали

Ковалeва А. В Одесской научной библиотеке отметили день рождения Тараса Шевченко // ІА «Контекст Причорномор’я». – 2021 – 10 берез. – Режим доступу: https://www.prichernomorie.com.ua/odessa/news/culture/2021-03-10/211197.php

Кухарук Т.М. Шевченківські читання в Одеській національній науковій бібліотеці // ІА «Контекст Причорномор’я». – 2021 – 11 берез. – Режим доступу: https://www.prichernomorie.com.ua/odessa/civilization/2021-03-11/149.php

Створено: 11.03.2021
Оновлено: 17.03.2021
Переглядів: 1103
© 2021 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.