Нитченко Дмитро Васильович (Дмитро Чуб)

1.jpg

Нитченко Дмитро Васильович (21.02.1905–15.09.1999)  письменник, поет, літературознавець, педагог, громадський діяч, народився і жив перші роки свого життя в м. Зіньків в незаможній селянській родині.

Там він закінчив Зіньківську індустріально-технічну школу, а потім вчився в Краснодарі на робітничому факультеті до 1928 р. Працював слюсарем, фрезерувальником, згодом  помічником машиніста. Закінчив Харківський педагогічний інститут і технікум іноземних мов у 1934 р. Від 1929 р. працював у Державному видавництві України,  а згодом (до 1934 р.) – у харківському видавництві «Література і мистецтво».

2.jpg

Друкуватися почав ще у 1922 р. Належав до письменницьких організацій «Гарт» і «Політфронт». Під час війни 1941–1945 рр. брав участь у боях; в районі В’язьми потрапив у німецький полон. Після війни, перебуваючи в таборах переміщених осіб у Новому Ульмі (Німеччина) викладав українську мову в таборових школах, згадуючи про те, як він викладав українську мову та літературу в середніх школах, на курсах підвищення кваліфікації вчителів, в інститутах рідної України.

В 1949 р. виїхав до Австралії, де жив і працював все своє подальше життя. В Мельбурні організовував українські недільні школи, керував ними, викладав українську мову в школах та на курсах. Під псевдонімами Дмитро Чуб та Остап Зірчастий друкував свої твори в газетах «Наш вік» (Канада), «Українські вісті» (Німеччина), в журналі «Нові дні» (США). Організував приватне видавництво «Ластівка».

Дмитро Нитченко заснував і все життя очолював Літературно-мистецький клуб ім. В. Симоненка. Від 1954 р. видавав альманах «Новий обрій». Публікував власні спогади і літературознавчі дослідження. Його праця була відзначена нагородами діаспори – Союзу українських організацій Австралії, видавництва «Євшан-зілля» (Торонто, Канада), а також американськими фондами. У 1990-х рр. митець був вшанований в Україні преміями ім. Г.Сковороди та ім. Лесі Українки. Дмитро Нитченко був прийнятий до Спілки письменників України у 1991 р.

3.jpg

З великою кількістю видань Дмитра Нитченка користувачі можуть ознайомитися на книжково-ілюстративній виставці, підготовленій в залі «Закордонне українство» до 113-ї річниці від дня народження патріарха української літератури в Австралії.

Нитченко Д.В. Бібліографічна довідка

Виконавець: провідний бібліотекар Єфімова Ганна Іванівна

Створено: 21.02.2018
Останнє оновлення: 22.02.2018
Переглядів: 216



© 2018 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.