Головна > Проекти > Віртуальні галереї > НОФО >Новини. Наші публікації

Національний одеський філармонійний оркестр

Вечір музики від Олександра Князєва
Враження

Як вже повідомлялося, 5 і 6 листопада в Одеській філармонії відбувся кон­церт за участі провідного російського віолончеліста Олександра Князєва. Спільно з НОФО під диригуванням Хобарта Ерла у першому відділенні кон­церту були виконані «Варіації на тему рококо для віолончелі з оркестром» Петра Чайковського та Концерт для віолончелі з оркестром (сі мінор) Анто­ніна Дворжака. Концерт пам'ятний романтичною піднесеністю вечірньої програми.

Фото с сайту http://intoclassics.net

Олександр Князєв

Фото Марини Ровінської

Під час концерту на сцені Одеської філармонії
5 листопада 2012 р.

Фото Марини Ровінської

Заслужені аплодисменти. Олександр Князєв і Хобарт Ерл
Одеса, 5 листопада 2012 р.

Раніше, нажаль, мені не доводилося бути свідком виступів у Одесі цього музи­канта – тим більш сподіваною була згадана зустріч. Запланований на кінець тижня, концерт був перенесений на початок трудового тижня (понеділок, вівторок), що вимагало від виконавця надзусиль – після перельоту репетиція і увечері відразу виступ. Наступного дня – нове випробування сценою. Хоча відомо, що Князєв надзвичайно трудолюбивий, і може працювати по вісім годин на день. Незважаючи на не зовсім сприятливі умови, прийшло багато шанувальників віолончеліста (і органіста, до речі), а сам концерт викликав захоплення у присутніх. «На біс» маестро виконав «Сарабанду» із сюїти І.-С. Баха – композитора, якого він обожнює. Грає Олександр на унікальному інструменті роботи Карло Бергонци (пер. пол. ХІХ ст.).

Якщо говорити про загальні враження про виступ Олександра Князєва, то варто відзначити вдало обраний репертуар, що відповідає відкритій слов'янській натурі виконавця: широчінь і наспівність, а ще повна зануреність у зміст твору, емо­цій­не прочитання і пристрасне виконання, технічна віртуозність та неймовірна само­віддача. Були запропоновані хітові твори у цьому жанрі.

Князєв не переймається своєю артистичною поставою на сцені. Перебіг фізіо­но­міки віолончеліста підпорядкований виключно емоціям, які диктує твір і його (артис­та) суб'єктивне прочитання. Він сама музика. Якщо вдаватися до гіперболізації і висло­в­люватися фігурально, то «серце музиканта пульсує у декі самого інструменту». Соліст доносить напругу та переживання моменту внутрішньо і зовнішньо. Сценічний образ віолончеліста посилює сприйняття виконуваного ним твору. Щодо манери виконання, то Князєв не є педантичним виконавцем, він може змінювати тональність, прагне до власного прочитання та інтерпретації, продиктованих внутрішньою логікою твору. Роль же оркестру переважно зводилась до акомпанементу. Дуже красиво звучала вступна частина концерту Дворжака і героїко-трагічні моменти у 2-ій частині – Adagio ma non troppo.

У інтерв'ю, надрукованому в Інтернет-виданні «Профіль» 2009 року росіянин зізнався:

“Україну я обожнюю! Кажу чесно і відверто: мені ніде не грається і так легко дихається, як в Україні. Може тому, що мої бабуся і дідусь були родом із Вінниці? В усякому разі, я навіть серйозно думаю про те, щоб придбати квартиру в Києві”.

Сподіваємося, що теплий прийом і захват публіки не змінив враження віолончеліста від нашої країни.

Доводиться лише жалкувати, що через перипетії, пов'язані із перенесенням дати концертів журналісти не змогли поспілкуватися з цією харизматичною особою.

Володимир КУДЛАЧ
Фото Марини Ровінської

Довідково:

Олександр Князєв народився у Москві у 1961 р. Заняття музикою роз­по­чав у шестирічному віці. Перші яскраві музичні враження – твори І.-С. Баха. 1979–1986 – навчання в МДК ім. П. І. Чайковського (клас проф. А. Федор­чен­ко). 1991 – стажування в Нижньогородській консерваторії за спеціальністю «орган» (клас проф. Г. Козлової). О.Князєв є лауреатом кількох престижних кон­курсів: Всеросійського конкурсу у Вільнюсі (1977, 1 премія); Міжна­род­ного конкурсу ім. Г. Кассадо у Флоренції ( 1979, 1 премія), Міжнародного конкурсу ім. П. І. Чайковського у Москві (1990, 2 премія) та ін. 1999 р. О. Кня­зєв був названий «Музикантом року» Росії.

Артист веде активну концертну діяльність (з 1978)у Великобританії, Італії, Іспанії, Кореї, Німеччині, Росії, США, Україні, Франції, Японії.

У репертуарі музиканта майже усі твори, що написані для віолончелі, а також багато органних творів. З 1995 по 2004 рр. О. Князєв викладав в МДК ім. П. І. Чай­ков­ського.

Див. також: