В ОННБ розпочала роботу Всеукраїнська науково-практична конференція «КУЛЬТУРА ІСТОРИЧНОЇ ПАМ'ЯТІ В УКРАЇНІ: НАУКОВІ, КУЛЬТУРНІ ТА ОСВІТНІ АСПЕКТИ»

00.jpg

23 серпня 2023 року в Одеській національній науковій бібліотеці під егідою Міністерства культури та інформаційної політики України розпочалася Всеукраїнська науково-практична конференція «Культура історичної пам’яті в Україні: наукові, культурні та освітні аспекти», яка є складовою кроссекторального проєкту «Україна: Історія. Культура. Ідентичність» і присвячена Дню Незалежності України.

Співорганізаторами конференції стали Державна архівна служба України, Одеська обласна організація Національної спілки краєзнавців України, Факультет історії та філософії ОНУ імені І.І. Мечникова.

Захід також проводиться за сприяння та партнерської участі Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті, Одеського обласного центру української культури, ВГО «Українська бібліотечна асоціація», ГО «Одеська етнологічне товариство», Ради представників національно-культурних товариств Одеської області, ГО «Міжнародний центр по роботі з українцями за кордоном», ВГО «Бібліополіс».

До участі в конференції долучилися науковці та провідні фахівці бібліотек, архівів, музеїв України, викладачі, освітяни, представники креативних індустрій та громадських організацій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Відкриття конференції відбулося у відділі рідкісних видань та рукописів ОННБ, учасники з інших міст долучилися до події онлайн на платформі ZOOM.

01-orlyuk.jpg

Учасників конференції привітала Катерина Орлюк, начальник відділу соціокультурного розвитку регіонів Управління соціокультурного розвитку Міністерства культури та інформаційної політики України, відзначивши актуальність події. Вона наголосила на важливості таких заходів, що сприяють «консолідації зусиль усіх представників культури для того, щоб ми могли уявити, яку країну ми хочемо будувати, яке суспільство хочемо формувати, яку країну бачити». Пані Катерина зауважила, що на сучасному етапі Міністерство культури та інформаційної політики України вживає усіх можливих заходів для збереження культурної спадщини України. Вона поінформувала, що цими днями підписаний законопроєкт про «Про внесення змін до Закону України “Про культуру” щодо впровадження та ведення електронних реєстрів обліку та управління культурною спадщиною та культурними цінностями України», який має на меті запровадити електронні реєстри в сфері культури для обліку нерухомої культурної спадщини та культурних цінностей України, базової мережі закладів культури, реєстру видавців та майстрів народних художніх промислів. Також відзначила низку важливих проєктів у галузі збереження та використання культурних цінностей. Зокрема, звернула увагу на роботу ВГО «Українська бібліотечна асоціація», Державної архівної служби України та інших інституцій за підтримки ЮНЕСКО та ІФЛА щодо масштабного проєкту створення Національної електронної бібліотеки України як загальнодержавної комплексної інформаційної системи, призначеної для збереження та організації доступу через Інтернет на довготривалій основі до електронних (цифрових) документів, що мають наукову, історичну, художню цінність, створення сприятливого середовища для розвитку людського капіталу, а також сприяння міжкультурній взаємодії та інтеграції України в світовий науковий, освітній та культурний простір.

02_hromov.jpg

Анатолій Хромов, голова Державної архівної служби України, кандидат історичних наук, зауважив на актуальності тематики конференції та засвідчив повагу інституціям, які здійснюють функції збереження пам’яті, архівам, бібліотекам, музеям, усім, хто має особливу місію – збирати, зберігати, досліджувати та надавати доступ до історико-культурних джерела та ретроспективної інформації. Він побажав учасникам конференції плідної роботи, конструктивних дискусій та цікавих обговорень.

03_stoyanov.jpg

У вітальному слові Федір Стоянов, заступник директора департаменту – начальник Управління по роботі з ЮНЕСКО та охорони культурної спадщини Департаменту культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Одеської міської ради, наголосив на тому, що питання збереження культурної спадщини – це питання виживання нашої нації. Визначив також важливість об’єднання зусиль культурних інституцій та владних структур у цьому напрямі та роботу з фіксації пошкоджень обʼєктів культурної спадщини як одного з першочергових завдань Департаменту.

04_kushnir.jpg

В’ячеслав Кушнір, доктор історичних наук, професор, декан факультету історії та філософії Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, очільник Одеського етнологічного товариства та ГО «Міжнародний центр по роботі з українцями за кордоном», заслужений працівник освіти України підкреслив актуальність теми конференції та наголосив на взаємозв’язку історичної пам’яті та національної ідентичності, що є основою для визначення моделей, стратегій і тактик державної політики пам’яті.

05_biryukova.jpg

Ірина Бірюкова, генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України, наголосила, що нинішня конференція є важливим етапом у консолідації зусиль науковців, дослідників, викладачів та інших фахівців, що працюють у галузі культури історичної пам'яті, та висвітлення актуальних теоретичних підходів, нових досліджень, методів і практик у сфері культурної пам'яті в Україні. Конференція є майданчиком для дискусій, широкого суспільного діалогу та обміну досвідом між фахівцями різних галузей щодо пріоритетних напрямів у справі збереження та популяризації культурно-історичного спадку України, підвищення рівня обізнаності українців щодо власної історії та культури, формування і збереження української національної ідентичності.

Конференція продовжить роботу в секціях «Історико-культурна спадщина і культура історичної пам'яті: збереження, відновлення, промоція», «Краєзнавчі та історико-біографічні дослідження у формуванні культури історичної пам'яті», «Інституції культури, науки, освіти як репрезентанти історичної пам'яті: напрями розвитку, досвід, стратегії», «Історична пам’ять і культурний простір: теоретично-методологічний вимір», «Інституції культури, науки, освіти як осередки формування історичної пам'яті: практики дослідження та промоції історико-культурної спадщини», «Пам'ять та комеморативні практики в локальному публічному просторі» та триватиме два дні.


Створено: 23.08.2023
Оновлено: 05.09.2023
Переглядів: 1485
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.