У Національній бібліотеці Республіки Молдова відбулося відкриття тематичної програми заходів Року української культури в Молдові

zileleculturii-ucrainene.jpg

11 травня 2023 року в Національній бібліотеці Республіки Молдова відбулося відкриття тематичної програми заходів Року української культури в Молдові, підготованої колективом НБРМ за сприяння Міністерства культури Молдови та Посольства України в Молдові.

Пролунали слова вітання від Міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка, який підкреслив важливість і значущість подій Року української культури в Молдові.

346087285_648246173810854_8962012676716868891_n.jpg

Участь в урочистому відкритті заходу також взяли Голова Секретаріату Міністерства кудьтури Молдови Борис Кремене, Надзвичайний і Повноважний посол України в Республіці Молдові Марко Шевченко з дружиною Олесею ШевченкоГенеральний директор Національної бібліотеки  Республіки Молдова Єлєна Пінтілєй, генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки Ірина Бірюкова, заступник директора Департаменту культури, національностей, релігії та охорони культурної спадщини Одеської ОДА Ярослава Різникова, представники української спільноти, діячі культури, науки, мистецтва.

346267239_142984838754267_2351650919029762167_n.jpg 346277336_551938706873394_660041704439293064_n-1.jpg

Увазі присутніх презентовано фотопроєкт "Листівки з України: як "руський мир" знищує культуру", масштабну виставку документів з фондів Національної бібліотеки Республіки Молдова «Україна: між миром і війною», а також видання, передані колективом Одеської національної наукової бібліотеки в рамках дії Меморандуму про співпрацю бібліотек, укладеного в 2019 році.

345924507_768724208195597_581727164812062856_n.jpg 346456719_969878144199595_2590260010059316412_n.jpg

В рамках проєкту Першої леді України Олени Зеленської "Українська книжкова полиця" дружина Посла Олеся Шевченко передала від імені Посольства України в Молдові добірку сучасної української дитячої літератури.

Програма заходів продовжилася презентацією румуномовних перекладів доробку українських літераторів Сергія Жадана та Юрія Андруховича.

По завершенню презентації відбудеться знайомство з роботою української бібліотеки  ім. Лесі Українки (філії муніціпальної публічної бібліотеки Кишинева).

12 травня в Національній бібліотеці Республіки Молдови розпочне роботу тематичний круглий стіл "Цінності, які нас єднають".

img_3948.jpg

У своєму виступі генеральний директор ОННБ Ірина Бірюкова підкреслила значимість  діяльності та ініціатив Національної бібліотеки  Республіки Молдова спрямовані на збереження історичної пам’яті України та виховання почуття любові та поваги до української культури. Вони стали вагомим внеском у розбудову єдиного культурно-ціннісного простору обох наших країн. Особливо цінуємо щиру допомогу колективу Національної бібліотеки Республіки Молдова українцям, які були вимушені виїхати до Молдови через повномасштабну російську агресію проти України, за активну підтримку України на шляху до європейської інтеграції, вагомий внесок у поглиблення партнерства в гуманітарній сфері, привертання уваги до бібліотеки як місця культурного діалогу.

Висловлюємо повагу колегам за професійну відданість та відповідальність у створенні і підтримці об’єктивного інформаційного середовища, дотримання загальнолюдських і демократичних цінностей, які нас єднають!


Після урочистостей програма продовжилась у Проєвропейському центрі сервісу та комунікацій Національної бібліотеки Республіки Молдова, де пройшла презентація книг українських авторів, які були перекладені румунською видавництвом "Картьє". Книги Сергія ЖАДАНА "Анархія в УКР", "Абордаж", "Джаз на Донбасі" та Юрія Андруховича «Рекреації» представив видавець Emilian Galaicu-Păun. Електронну презентацію про цих письменників підготували фахівці ОННБ.

001.jpg

Також на цій зустрічі Польський інститут в Бухаресті презентував книгу «Український борщ» за присутності її автора Піотра Погоржельскі (Piotr Pogorzelski).

002.jpg

Фахівці Одеської національної наукової бібліотеки познайомились з досвідом роботи Бібліотеки української літератури і культури імені Лесі Українки — філії муніципальної бібліотеки «Б.П. Хашдеу».

Завідуюча бібліотекою Людмила Барбе розповіла, що бібліотека була заснована 16 лютого1991 року як національний центр відродження мови, культури, вікових традицій і звичаїв українського народу.

Особливістю бібліотеки являється те, що вона єдина бібліотека в Кишиневі, яка задовольняє запит населення на літературу українською мовою, сприяє залученню всіх бажаючих до історії і традицій українського народу, надає можливість спілкування рідною мовою.
Генеральний директор ОННБ Ірина Бірюкова побажала колегам успіху в їх натхненній праці та подарувала добірку книг сучасних українських авторів.

Від колег до Одеси було передано дві книги Іонєли Хадирке – «УХУ: довідник з перевиховання батьків» та «ОХ: довідник для співіснування з нашими молодшими братами та сестрами». Книги були видані в Румунії в рамках проєкту «Захист та освітня підтримка українських біженців і дітей із приймаючих громад у Молдові»

lesya-ukayinka-knigi.jpg 004.jpg

12 травня відбувся професійний круглий стіл «Цінності, які нас об’єднують», за участю фахівців Національної бібліотеки Республіки Молдова та Одеської національної наукової бібліотеки.

005.jpg 006.jpg 007.jpg

Генеральний директор ОННБ Ірина Бірюкова привітала присутніх та підкреслила, що Республіка Молдова - важливий простір взаємодії, співпраці, дружби. ЇЇ виступ був присвячений темі культурної дипломатії на прикладі співпраці ОННБ та НБРМ, яка почалась у 2019 році з підписання Меморандуму про співпрацю між нашими бібліотеками. Попри складності, в яких живе Україна, продовжується робота, проводять заходи, зустрічі, обміни книжками. Підсумовуючи всі аспекти взаємодії ОННБ та НБРМ, Ірина Бірюкова підкреслила: «Я думаю, що найголовніша цінність – фахове розуміння наскільки діяльність бібліотек як стійких інституцій важлива для світу».

Елена Пінтілей, генеральний директор Національної бібліотеки Республіки Молдова, в своєму виступі торкнулась спільної культурної спадщини України та Молдови на прикладі своєї малої Батьківщини на Півдні Одеської області.

Також в обговоренні діяльності своїх бібліотек взяли фахівці ОННБ – Наталія Диба, Ліна Арюпіна, Світлана Сердюк. Теми виступів стосувалися різних аспектів діяльності бібліотеки: міжнародних проєктів, збереження культурної спадщини, цифрових проектів, організації міжнародних конференцій на сучасному етапі. Від НБРМ виступила Еліна Болгаріна, яка розповіла про книги одеські колекції відділу «Література світу» та про науковий пошук джерел. Тетяна Грушко розкрила історію колекції книг «Стурдзівської бібліотеки» у фонді НБРМ. Співробітники Проєвропейського центру сервісу та комунікацій Національної бібліотеки Республіки Молдова Наталія Гулько, Наталія Дубовик зробили огляд програм та подій «Солідарні з Україною», які проводились в НБРМ з початку агресії проти України.

008.jpg 009.jpg diba.jpg
010.jpg 011.jpg 012.jpg

В засіданні круглого столу взяла участь Катерина Кожухар, старший науковий співробітник Інституту культурної спадщини Академії наук Молдови (Institutul Patrimoniului Cultural), яка зробила огляд традицій українського населення Республіки Молдова та подарувала НБРМ книгу «Фольклор українців півночі Молдови».

014.jpg

Дякуємо Національній бібліотеці Республіки Молдова за плідну міжнародну співпрацю, яка сприяє культурній дипломатії!

Створено: 11.05.2023
Оновлено: 17.05.2023
Переглядів: 682
© 2023 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.