«Пам’ятаємо – перемагаємо!»: до Дня пам’яті та примирення

fot-00.jpg

Згідно із Законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років» встановлено День пам’яті та примирення, який відзначається щороку 8 травня з метою вшанування пам’яті всіх жертв Другої світової війни 1939–1945 років. Таким чином, Україна, за європейською традицією відзначає 8 травня вшановуючи пам’яті про загиблих та висловлюючи вдячність і повагу всім борцям проти нацизму.

Друга світова стала найкривавішою та найжорстокішою в історії людства: багатомільйонні жертви, концтабори, зруйновані міста, Голокост, масове знищення військовополонених, атомне бомбардування… Саме тому Друга світова має стати для людства уроком  і закарбувати навічно в його пам’яті: це не має повторитися! Іспанський філософ Хосе Ортега-і-Гассет писав: «Історія нас не вчить, що ми маємо робити, проте вона показує, чого робити не слід».

Для України та українського народу та війна була особливо жорстокою. Вона пройшла крізь життя кожної української родини,  і стала надважливою складовою історичної пам'яті нашого суспільства.

foto-01.jpg

У своїй книжці «Подолати минуле: глобальна історія України» (2021р.) відомий український історик Ярослав Грицак написав: «Традиція писати про російську перемогу міцно вкоренилася в книжках про Другу світову війну як на Заході, так і на Сході… Виключення специфічних українських моментів з історії Другої світової війни, замовчування українського фактора було кричущою несправедливістю. Американський журналіст Едвард Сноу після відвідання України в 1945 році в одному із своїх репортажів писав: “Те, що дехто намагається зобразити як “російську славу”, було перш за все українською війною. Жодна європейська країна не постраждала більше від глибоких ран, завданих своїм містам, своїй промисловості, сільському господарству, людській силі».

Історія України періоду Другої світової війни посідає чільне місце у вітчизняній історичній науці. Останніми десятиліттями в Україні виник  цілий історіографічний пласт, пов'язаний з темою Другої світової. Створені у різних жанрах  видання, наукові дослідження, спогади та збірки усної історії, художні й публіцистичні твори  складають величезний масив літератури, у якому оприлюднено безліч нових документів, подій, фактів, зафіксовано тисячі  й тисячі імен відомих і маловідомих героїв-учасників війни і тих, хто пережив її в окупації, тилу або концтаборах. Увесь цей масив переріс у своєрідне історіографічне джерело, що віддзеркалює процес осмислення теми Другої світової війни у загальносвітовому та українському вимірах.

Пропонуємо  увазі користувачів видання останніх років з фонду ОННБ, які  висвітлюють причини та перебіг подій Другої світової війни, особливості міжнародної дипломатії, трагедії й подвиги перших років війни та життя в окупації, історичне значення великої перемоги, спогади учасників бойових дій та документи усної історії.

foto-02-2.png

foto-02a.jpg

Україна в Другій світовій війні: погляд з ХХІ століття. (кн.1- 4) Київ, 2011-2021.

У фундаментальному багатотомнику висвітлюється широке коло аспектів одного з найбільш трагічних періодів історії України — періоду Другої світової війни. На основі критичного аналізу вже опублікованих матеріалів і нових масивів джерел, більшість з яких вперше вводиться у науковий обіг, подається сучасне бачення як стратегічних і фронтових операцій на території України,   так і повсякденного життя цивільного населення, спротиву і боротьби за визволення у тилу нацистських окупантів. Оприлюднюються і досліджуються нові факти і розвідки суспільно-політичних та соціокультурних процесів воєнної доби, з'ясовуються долі жертв нацистських переслідувань, демографічні втрати українського народу в роки війни. 

foto-03.jpg

Друга світова: роздуми через вісім десятиліть. Київ, 2022.

У книжці зібрано наративи та нариси науковців – учасників онлайн-марафону, проведеного київським видавництвом «Дух і Літера», Українським інститутом національної пам’яті та каналом «Ukrlife.TV» у травні 2020 року. Ці тексти представляють сучасні підходи до дослідження Другої світової війни у контексті історичної пам’яті та геополітичних викликів сьогодення. Запропоновано і розглянуто багатовимірну перспективу «присутності» Другої світової в нашому сьогоденні. Порушено актуальні питання: яких змін від 1945 року зазнала глобальна система цінностей; як досі відчуваються втрати і не загоюються рани, завдані багатоетнічній палітрі Центрально-Східної Європи; як формуються культури пам’яті про війну; чому не засуджені злочини минулого стають підґрунтям нових кривавих конфліктів? У центрі уваги науковців доля України і українців у Другій світовій та після неї. Унікальні родинні історії учасників марафону підкреслюють глибину людських трагедій тих далеких років, що визначили долі кількох поколінь.

foto-04.jpg

Стяжкіна О. Рокада: чотири нариси з історії Другої світової. Київ, 2020.

У монографії Олени Стяжкіної, доктора історичних наук, професора історії, наукового співробітника Інституту історії України НАН України, йдеться про вагомість «українського питання» в істориєписанні Другої світової війни.

Чотири нариси, за словами автора, «не пов’язані між собою логікою системного  викладу усіх подій Другої світової», окреслюють надзвичайно широку амплітуду питання: «Як та якими українці увійшли у Другу світову та як і якими з неї вийшли ?..»  Розглянуто проблеми зміни методології   дослідження Другої світової війни; проаналізовано життя пересічних громадян на українських землях  у 1920 – 1950-х рр.

foto-06.jpg

Українські націоналісти в боротьбі проти нацизму: збройне протистояння, спротив у німецьких тюрмах і концтаборах, діяльність на еміграції. Документи та матеріали. Львів, 2020.

До збірника увійшли документи й матеріали, що стосуються участі українських націоналістів у боротьбі проти нацизму в часи Другої світової війни. Опубліковані документальні тексти розкривають різні етапи українського визвольного руху відразу ж після  початку війни; супротив окупаційному режиму в Україні; боротьбу за виживання у нацистських тюрмах і концтаборах, а також державотворчу діяльність українських націоналістів на еміграції, у лавах Світової ліги  українських політичних  в’язнів (СЛУПВ). В основі видання –  організаційні звіти, спогади колишніх в'язнів гітлерівських тюрем і концтаборів, документи з життя та діяльності СЛУПВ періоду 1985–2020 років, списки націоналістів, що загинули у боротьбі проти фашизму, та тих політичних в'язнів, які вижили й продовжували боротьбу у лавах УПА та збройного підпілля ОУН, а також у місцях компактного розселення українців за кордоном.

foto-07.jpg

В`язні з України в концтаборі Маутгаузен: історія та пам`ять. Київ, 2020.

Загальна історія нацистських концтаборів – одна з найбільш ґрунтовних і плідних сфер досліджень сторінок Другої світової війни. Натомість історія українців у нацистських концтаборах – питання нове і маловідоме. Це обумовлене як геополітичним розташуванням українських земель до, під час та після Другої світової, так і тим, що за радянських часів історія про полонених свідомо замовчувалася, не вивчалася, а питання про  в’язнів з України не порушувалося взагалі. Нині документи і свідчення, спогади очевидців, думки і почуття колишніх в’язнів таборів смерті активно опрацьовуються і досліджуються фахівцями і стають складовою національної пам’яті незалежної Української держави та всього цивілізованого світу.

Книга «В'язні з України в концтаборі Маутгаузен: історія та пам'ять», створена  на матеріалі досліджень архівних матеріалів, розповідає про долі понад двадцять тисяч вихідців з України в цьому концтаборі: про їхнє життя і побут, стратегії виживання і спротив  та багато іншого.

Тема «Жінка і війна» вже багато років у фокусі досліджень вітчизняних та зарубіжних учених, але і досі не втратила своєї актуальності. Наукові розвідки, есеї, збірки спогадів та свідчень, художні твори, – все це відкриває нові й нові аспекти цієї надзвичайно глибокої теми.

foto-08.jpg

Залєток Н. Жінки на військовій службі у Великій Британії та СРСР у роки Другої світової війни. Київ, 2022.

Ґрунтовна монографія Наталії Залєток, доктора історичних наук, представляє порівняльне дослідження, що базується на аналізі гендерної політики Великої Британії та СРСР у роки Другої світової війни у сфері залучення жінок до військової служби. На основі широкого кола першоджерел та історіографічних напрацювань окреслено соціальне становище жінок напередодні війни; визначено особливості їх залучення до служби в  армії та парамілітарних формуваннях у  міжвоєнний період.

У монографії з’ясовується специфіка та умови служби жінок у збройних силах Великої Британії та СРСР у 1939–1945 рр. з метою не лише поглибити наявні відомості щодо їх участі у війні, але і з’ясувати спільне та відмінне у політиці тоталітарних та демократичних держав. Простежуються особливості висвітлення проблеми жіночої служби в роки Другої світової війни, співпоставляються підходи до організації британської та радянської пропаганди у сфері залучення жінок до лав військових підрозділів. Окреслено особливості демобілізації та вшанування пам’яті ветеранок Другої світової війни. Проаналізовано соціокультурну інтерпретацію досвіду жінок, які служили у війську, ними самими та іншими членами британського і радянського суспільств.

foto-09.jpg

Кушніренко І. Жінки Гуляйпілля у війні 1941-1945 років. Запоріжжя, 2021.

Книжка письменника і краєзнавця Івана Кушніренка присвячена жінкам Гуляйпілля, що в роки війни 1941-1945 рр. боролися з ворогом на передовій і в підпіллі, рятували військовополонених і євреїв, трудилися в тилу, віддаючи всі сили і знання задля Перемоги. На матеріалі спогадів і свідчень автор створив нариси  про буденне життя жінок у часи окупації, замальовки про партизанок, остарбайтерів, солдатських вдів - сильних і сміливих особистостей, кожна з якої по-своєму зробила свій внесок у перемогу.

Нинішня  збройна агресія РФ на території України загрожує миру в усій Європі,  і руйнує систему міжнародних відносин, засновану державами-переможцями Другої світової війни.

foto-10.jpg

Мероник А. 24.02: щоденник війни. Чернівці, 2022; Курков А. Щоденник агресії. Харків, 2022; Рафєєнко В. Війна 2022. Львів, 2022; За Ідентичність і Незалежність. Війна Росії проти України (кн.1). Київ, 2022; За ідентичність і Незалежність. Війна Росії проти України (кн. 2). Київ, 2022

Для нас нинішня війна – це війна за нашу свободу, незалежність. цивілізованість, демократію проти імперських амбіцій підступного агресивного сусіда. Міць наших збройних сил є запорукою існування держави та збереження прав громадян. Не забуваймо: той, на чиєму боці правда і справедливість, хто захищає свою землю, завжди перемагає! Ця пам’ять робить нас сильнішими. Пам’ятаємо – перемагаємо!

Створено: 06.05.2023
Оновлено: 07.05.2023
Переглядів: 768
© 2023 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.