Сучасна сонячна енергетика та перспективи розвитку технологій в Україні

foto-1.jpg

3 травня в усьому світі святкують День Сонця. Для того, щоб привернути увагу до можливості використання відновлюваних джерел енергії, Європейське відділення Міжнародного товариства сонячної енергії (МОСЕ) (ISES-Europe) з 1994 року ініціювало щороку проводити День Сонця.

Відтоді проблема споживання природної енергії, яка не є повністю відновлюваною, стала ще гострішою. Зростання населення планети, а з ним і обсягів виробництва виснажило природні ресурси Землі. Із підвищеною інтенсивністю споживання вони просто не встигають поповнюватися. Слід відзначити, що і подорожчання енергоджерел також ставить на порядок денний проблему пошуку нових, дешевших, можливостей одержання енергії.

Важливо, що сонячна енергія є екологічною: вона не має побічних ефектів для атмосфери – таких, як гази, вихлопи і токсичні речовини, що вивільнюються, наприклад, під час горіння.

Сонячна енергетика є однією з найперспективніших галузей виробництва електроенергії, оскільки сонячна енергія є безкоштовним та необмеженим джерелом енергії. За останні кілька років популярність сонячної енергетики в Україні значно зросла, завдяки великій кількості сонячних днів, сприятливим умовам для виробництва та стимулюючим державним програмам підтримки.

Наразі в Україні працює багато сонячних електростанцій різного масштабу, від малих підприємств до великих комерційних проєктів. Зокрема, є декілька сонячних електростанцій потужністю понад 100 МВт, які вже успішно виробляють та постачають електроенергію в енергосистему.

Слід відзначити, що уряд України докладає зусиль для розвитку сонячної енергетики в країні. Державні програми підтримки відновлюваної енергетики передбачають стимули для інвесторів та сприяють укладанню довгострокових договорів на продаж електроенергії з сонячних електростанцій.

Електрична енергія, вироблена в країні з сонячної енергії, має особливе значення для енергетичної безпеки України. Відповідно до Енергетичної стратегії України на період до 2035 року «Безпека, енергоефективність, конкурентоспроможність», відновлювана енергетика повинна досягнути рівня 25% у загальній структурі виробництва електричної енергії.

Уся територія нашої держави є придатною для розташування сонячних електростанцій. При цьому найбільш сприятливими для цього є південні області України (Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька та частина Донецької), де сьогодні зосереджено понад 60% промислових СЕС.

За підсумками останніх років наша держава мала один з найвищих темпів розвитку сонячної енергетики в Європі. Однак вторгнення агресора в 2022 році завдало значних збитків галузі. Дві третини СЕС в Україні розташовані на півдні, де сьогодні йдуть активні бойові дії. За різними оцінками, понад 30% сонячних електростанцій на окупованих територіях, а це приблизно 1120-1500 МВт встановленої потужності, зазнали руйнувань. Крім того, зруйновано понад 25% непромислових (приватних) СЕС.

Використання сонячної енергії на виробництві та у побуті дає споживачам можливість забезпечити потреби в електроенергії та водночас стати незалежними від енеруючи компаній і зовнішніх умов. Розвиток сонячної енергетики в нашій країні зробить українську енергетику більш конкурентоспроможною. Міжнародне агентство з відновлюваних джерел енергії (IRENA) зробило висновок, що підвищене використання сонячної енергії у період до 2030 року зменшить загальні витрати української енергетичної системи. З огляду на це, буде спостерігатися позитивний вплив на екологію та стан здоров’я населення, оскільки знизиться рівень смогу та зменшиться обсяг викидів шкідливих речовин.

foto-2.jpg

Створено: 03.05.2023
Переглядів: 1380
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.