«Мобілізація жінок під час воєнного стану»

01.jpg

У рамках програми «Інформаційно-контактного центру правової допомоги», що здійснює ОННБ у співпраці з Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Одеській області, 9 вересня в читальному залі ОННБ (вул. Акад. Філатова, 1) відбулася лекція консультанта, головного юриста Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Одеській області Катерини Булаткіної на тему «Мобілізація жінок під час воєнного стану».

02.jpg

Військовий облік жінок – одна з найбільш резонансних тем останнього часу. Засоби масової інформації подають кардинально різні інтерпретації: від того, що жінок будуть призивати на військову службу нарівні з чоловіками, і до того, що військовий облік жінок взагалі скасовано Генштабом ЗСУ.

Закон України “Про військовий обов’язок і військову службу” встановлює різний підхід до військової служби жінок у мирний час та у воєнний час.

Так, у мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом). Однак у воєнний час жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Які жінки мають стати на військовий облік?

Відповідно до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» взяттю на військовий облік військовозобов’язаних підлягають жінки, які:

- мають спеціальність та/або професію, визначену Міністерством оборони України;

- придатні до проходження військової служби за станом здоров’я;

- віком від 18 до 60 років.

Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених із відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, затверджено Наказом Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313.

У зв’язку зі значним суспільним резонансом вже у лютому 2022 року Міноборони внесло зміни до зазначеного Наказу та скоротило перелік спеціальностей і професій, після одержання яких жінок беруть на військовий облік, із 35 до 14 фахових напрямів, хоча список спеціальностей і професій все одно залишається досить довгим .

Однак ні нормативними актами, ні роз’ясненнями державних органів не передбачено, як саме буде визначатися спеціальність та/або професія жінки для взяття на військовий облік: за записом у документі про освіту чи за записом у трудовій книжці ( йдеться про фактичний досвід роботи). Що стосується фізичних осіб підприємців, то вид їхньої діяльності може визначатися за КВЕДами.

До того ж, щороку до 01 березня Генштаб ЗСУ може, за необхідності, ініціювати внесення змін до переліку професій та/або спеціальностей залежно від потреб у мобілізаційних ресурсах.

Які строки взяття жінок на облік військовозобов’язаних?

Згідно з Наказом Міноборони Головнокомандувач Збройних Сил України має забезпечити взяття жінок перелічених вище спеціальностей та професій на військовий облік військовозобов’язаних з 01 жовтня 2022 року.

Міністр оборони Олексій Резніков 6 вересня 2022 року підписав указ про відтермінування на рік (до 1 жовтня 2023 року) взяття жінок окремих професій на військовий облік.

Тобто 01 жовтня 2023 року – це дата початку постановки жінок на військовий облік. Однак жодним нормативним документом граничний строк для постановки жінок на облік не передбачено.

Жодних заборон на виїзд за кордон для жінок з 1 жовтня цього року не буде. Відтермінування дасть можливість доопрацювати та внести зміни в законодавство, щоб зробити взяття жінок на облік виключно добровільним.

Якою є процедура взяття на облік?

Військовий облік ведеться територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (далі також – військкомати) за місцем проживання осіб, тому для того, щоб стати на військовий облік, жінці потрібно самостійно звернутися до військкомату за своїм місцем проживання та подати відповідну заяву, копію паспорта та документів, що підтверджують одержання передбаченої Наказом Міноборони спеціальності або професії.

Враховуючи, що згідно із законодавством взяттю на військовий облік підлягають жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я, військкомат скерує жінку на медкомісію.

Яка відповідальність жінок за порушення правил військового обліку?

За порушення правил військового обліку та ухилення від нього передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність.

Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку у вигляді штрафу від 510 до 850 грн, а за повторне порушення протягом року - у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн.

У той же час, Кримінальний кодекс України передбачає кримінальну відповідальність за ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за що передбачений штраф від 5100 до 8500 грн  або виправні роботи на строк до одного року.

Втім, жінки, які не стали на військовий облік, не належать до таких категорій як «призовник», «військовозобов’язаний» або «резервіст», а тому навряд чи можуть бути суб’єктами вказаної вище адміністративної та кримінальної відповідальності.

Крім того, питання притягнення до відповідальності видається ще більш примарним через відсутність граничних строків взяття жінок на військовий облік.

Чи будуть призивати жінок на військову службу?

Постановка на військовий облік означає, що жінка набуває статусу військовозобов’язаної і знаходиться в запасі для комплектування Збройних сил або інших військових формувань. Тобто постановка на військовий облік не означає призову на військову службу.

Водночас  жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час, якщо у Збройних Сил України буде потреба у їх професіях або спеціальностях.

З моменту постановки на військовий облік на жінок поширюються вимоги законодавства щодо прав та обов’язків військовозобов’язаних, зокрема законів України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та ін. Крім того, закон передбачає, що жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі).

При цьому, на військовозобов’язаних жінок також поширюється ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яка визначає перелік військовозобов’язаних, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Так, військовозобов’язані жінки, так само як і чоловіки, можуть бути заброньовані за підприємствами, установами, організаціями, що є підставою для відстрочки від призову на військову службу. Крім того призову на військову службу під час мобілізації не підлягають, зокрема:

- жінки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років чи повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи, або які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;

- жінки, зайняті постійним доглядом за хворим чоловіком, дитиною, а також батьками, які потребують постійного догляду;

- жінки, які мають чоловіка з інвалідністю та/або одного з батьків з інвалідністю I чи II групи;

- жінки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка, який проходить військову службу тощо.

Що далі?

14 липня 2022 року Генштаб ЗСУ повідомив, що жінок братимуть на військовий облік лише за їх згодою. Міноборони та Генштаб наразі ініціюють  також зміни в законодавстві та пропонують:

- скоротити список професій, представниці яких мають стати на облік;

- встановити добровільність постановки жінок на військовий облік на законодавчому рівні;

- визначити, що взяття жінок на військовий облік в Україні розпочнеться не раніше, ніж через місяць після завершення особливого періоду в державі.

За інформацією Генштабу ЗСУ, проведення загальної мобілізації під час війни з Російською Федерацією засвідчило, що на військову службу до Збройних Сил України та інших військових формувань призвано близько 1% жінок від загальної кількості мобілізованих.

Отже, вимоги щодо взяття з 1 жовтня 2022 року на військовий облік жінок визначених Міноборони професій та спеціальностей залишаються чинними. При цьому відсутні критерії визначення спеціальностей та професій жінок, які підлягають взяттю на облік, так само відсутні й граничні строки взяття жінок на військових облік. Однак держава взяла курс на пом’якшення правил військового обліку жінок, тому варто слідкувати за відповідними роз’ясненнями та внесенням змін до нормативних актів.

Створено: 09.09.2022
Переглядів: 1352
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.