«Національний музей «Чорнобиль»: до Дня Чорнобильської трагедії та Міжнародного дня пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф

foto-2-1.jpg

36 років віддаляють нас від того рокового дня, коли «третій Янгол засурмив і на землю впала гірка зірка Полин» — вибухнув четвертий реактор Чорнобильської АЕС. Атом нещадний, він не бере в полон і з ним не можна домовитися. Ліквідатори віддавали себе, щоб жили ми. Їх подвиг — вічний, біль і страждання — невимовні, наша вдячність — довіку. Чорнобильська катастрофа остаточно переконала світ у необхідності примирення людини з наукою і технологіями заради життя планети Земля.

Цього року Українському національному музею «Чорнобиль» (Київ) виповнюється 30 років. Музей відкрито 25 квітня 1992 року за ініціативою Міністерства внутрішніх справ України у спеціально реконструйованому історичному будинку Пожежної каланчі — пам'ятнику архітектури початку XX ст..

Національний музей Чорнобиля присвячений чорнобильським подіям 1986 року, аналізу причин і наслідків аварії. В його експозиції налічується близько 7 тисяч експонатів, серед яких можна побачити унікальні відеоматеріали, комп'ютерні програми про катастрофу та її наслідки, діючу трифазну діораму «Чорнобильська АЕС до, під час та після аварії», документи, карти з грифом «Таємно», фотографії, діючий макет енергоблоку ЧАЕС, які розширюють хронологічні та тематичні рамки музею, підсилюють достовірність існуючої експозиції.

Унікальні експонати, серед яких є реліквії із зони відчуження (старовинні ікони, предмети народного мистецтва, місцевих ремесел, побуту мешканців Українського Полісся) та особисті речі ліквідаторів, змушують задуматися про найскладніші проблеми сьогодення, зокрема про екологічні, соціальні, духовні збитки, завдані катастрофою.

Музей став місцем роздумів про минуле і майбутнє людства, місцем пам'яті, храмом надії та спасіння, куди приходять тисячі людей для того, щоб пом'янути жертви Чорнобиля і осмислити уроки трагедії в усіх сферах життя і не дати світові забути ці уроки.

До Дня Чорнобильської трагедії та Міжнародного дня пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф бібліотекарі Одеської національної наукової бібліотеки презентують електронну книжково-ілюстративну виставку, яку може переглянути кожен небайдужий і повернути тим самим Чорнобиль у поле свідомості суспільства.

 

foto-3.jpg

Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи / Сергій Миколайович Плохій ; пер. Владислав МахонінЄвген Тарнавський ; худож. оформ. Олена Гугалова-Мєшкова. – Харків : Бібколектор, 2019. – 395 с.

Ця книга є першою історією Чорнобильської катастрофи від вибуху 26 квітня 1986 року до закриття станції у грудні 2000-го. Чим для України був Чорнобиль? Він став національною трагедією, величезною психологічною травмою, важкою ношею для економіки. Чорнобиль вибухнув не тільки через помилки персоналу, нехтування правилами безпеки і проблемами з конструкцією реактора, але також через систему, яка обгородила ядерну енергетику завісою секретності. Радянська система не дозволяла поширювати інформацію про попередні аварії навіть серед фахівців. Це зробило нову масштабну аварію неминучою. Сьогодні реактори чорнобильського типу вже не будують, але авторитарні режими, які тримають повний контроль над інформацією, усе ще існують. Зрештою, і в Україні досі виробляють майже 50 % усієї електроенергії на атомних станціях. Нам є чим поділитися зі світом стосовно досвіду Чорнобиля, але є над чим задуматися і самим.

 

foto-4.jpg

Подих у Чорнобилі : [артпроєкт] / Сонгте Джонг ; упоряд. : Женя БуцикінаТетяна Середюк. – Київ : Щербенко Арт Центр, 2016. – 63 с.

Автор проєкту Сонгте Джонг приїхав до Прип'яті з метою здійснити художнє дослідження як ситуації сумнозвісного міста та його мешканців, так і катастрофи в цілому, її наслідків та слідів.

«Це незвичайне місто вабило мене, тягнуло до себе спогадами з глибин моєї підсвідомості впродовж тридцяти років. І ось я вдихаю їх на сірому кордоні соціального життя, відмовившись від свого відокремленого існування», — говорить Сонгте Джонг.

У проєкті «Подих у Чорнобилі» Сонгте Джонг представив власну фотоісторію про наше спільне трагічне минуле, доторкнувшись до доль конкретних людей, які покинули рідний дім та… повернулися назад. Це історія про життя, смерть і ту тонку грань, що їх об’єднує. Це історія тривалістю у тридцять років без сюжету та динаміки, але, тим самим, ще більш вражаюча. У двох серіях світлин — «Прип’ять» (фотознімки покинутих палат, коридорів, кімнат) та «Самосели» (фотопортрети літніх людей, які повернулись у рідні їм домівки доживати останні роки) — час ніби зупинився. Але саме так ми розуміємо, що час не щадить нічого та нікого.

 

foto-5.jpg

Чернобыль : история катастрофы / Адам Хиггинботам ; пер. Андрей Бугайский ; науч. ред. Лев Сергеев ; ред. Владимир Потапов. – Киев : Альпина Паблишер, 2020. – 551 с.

Вночі 26 квітня 1986 року 4-й реактор Чорнобильської атомної електростанції вибухнув, поклавши початок одній з найстрашніших ядерних катастроф в історії. Ґрунтуючись на більш ніж десятирічній роботі, записах сотень бесід, на особистому листуванні, невиданих спогадах і недавно розсекречених архівних документах, журналіст Адам Хіггінботам написав захоплюючий твір, в якому ми бачимо чорнобильську катастрофу очима її перших свідків. Результатом став майстерно зроблений документальний трилер, вичерпний звіт про подію, куди більш складний, людяний і лякаючий міф про Чорнобиль, до якого ми звикли.

«Чорнобиль: Історія катастрофи» — картина одного з найбільших нещасть ХХ століття і, одночасно, свідчення людської стійкості і винахідливості, роздуми про важки уроки, засвоєні людством, яке намагається підпорядкувати природу своїй волі, — уроків, які перед лицем наступаючих змін клімату та інших загроз сучасності виглядають не просто важливими, а життєво необхідними.

 

foto-6.jpg

Чорнобильська молитва (Хроніка майбутнього)Світлана Олександрівна Алексієвич ; пер. Віктор Бойко ; худож. оформ. О. А. Гугалова-Мєшкова ; голов. ред. О. В. Красовицький ; відп. за вип.         Р. Є. Панченко. – Харків : Фоліо, 2020. – 281 с.

26 квітня 1986 року на території Радянського Союзу сталася страшна катастрофа, яка змінила весь світ — вибухнув реактор на Чорнобильській АС. Звичайно, з погляду всесвіту, життя тисяч людей — це маленька краплина. Але ці тисячі люди були першими, хто на собі відчув, що відбулося щось надзвичайне, щось жахливе. І що життя вже не буде таким, як було. Що не можна пити тієї води, їсти тих яблук, вдихати того повітря... Що попереду тільки хвороби, біль і горе.

Книга «Чорнобильська молитва» — це розповіді очевидців цієї катастрофи: жителів Прип’яті, ліквідаторів, так званих самоселів — тих, хто з часом повернувся до своїх домівок, незважаючи на заборони і радіацію, бо там залишилося все їхнє життя. У цій книжці ви не знайдете розповідей про причини цієї жахливої події або про план евакуації та ліквідації наслідків катастрофи. В ній є тільки особисті трагічні історії — про кохання, про хвороби, про боротьбу... І ці історії, немов голоси в хорі, зливаються в одну молитву. У Чорнобильську молитву...

foto-7.jpeg

Чорнобильська хроніка. ЛюдиОльга В. КупрієнкоАлла В. Багірова ; передм. Петро Б. Котін ; худож. оформ. О. А. Гугалова-Мєшкова. – Київ : Фоліо, 2021. – 205 с.

Це книжка-присвята героям, які 36 років тому ризикували своїм життям і здоров’ям задля порятунку мільйонів інших людей. Вона містить історії шістнадцяти борців за наші життя. Це свідки й учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС: атомники, пожежники, медики, монтажники, оператори. Вони розповідають «по-рентгенівськи», безкомпромісно, чесно. Згадують про власне становлення, про життя у місті Прип’яті до аварії; розповідають про події, які пізніше назвуть техногенною катастрофою. Сьогодні вони є членами громадської організації «Промінь 5-2» — об’єднання учасників ліквідації аварії на ЧАЕС. Кожна сторінка книжки варта найуважнішого прочитання, адже не все ще сказане і почуте суспільством. Кожне слово, промовлене очевидцями тих подій, має величезну вагу для майбутніх поколінь. Справа живих — пам’ятати.

 

foto-8.jpg

Чорнобильський романАнатолій Демський ; передм. Олександр Михед ; ред. Н. Бєлодєд ; відп. за вип. О. Стрижак. – Київ : Саміт-книга, 2021. – 366 с.

«Чорнобильський роман» Анатолія Демського — результат понад десяти років творчої роботи і десятиліть роздумів  та досліджень. У романі розповідається про знайомство головного героя з жінкою мрії. Одна обставина — знайомство це відбулось у Зоні ЧАЕС. Там, де вахтове життя ділить все існування на тут і там. Де можливе життя тут і тепер є альтернативним до того, що десь там, за межами Зони. Автор перемежовує історію кохання і флірту глибокими екскурсами в історію Чорнобиля і не тільки. Йому важлива вдумлива розмова з читачем, якого не злякає детальний виклад обставин і формул.

 

foto-9.png

Утраченные места. Сломанные судьбы : [фотоальбом] / Петер Юнге-ВентрупАстрид Зам ; фот. Рюдигер Любрихт ; отв. ред. Петер Юнге-Вентруп. – Харьков : Фактор, 2011. – 119 с.

Книга ілюструє життя ліквідаторів-переселенців, а також ті місця, що через радіаційне забруднення не можуть використовуватися для проживання людей. Фотограф Рюдігер Любріхт з 2003 року по теперішній час зробив 16 подорожей до Білорусі та України: він шукав сліди, залишені Чорнобильською катастрофою. Любріхт фотографував місто-привид Прип'ять, покинуті села в заборонених зонах на території Білорусі та України. Найбільше Любріхта цікавили люди, життя яких назавжди змінив Чорнобиль: самосели, ліквідатори...

Цей альбом є нагадуванням про Чорнобильську катастрофу. Ми сподіваємося, що ці спогади допоможуть запобігти в майбутньому повторенню подібної катастрофи.

Створено: 26.04.2022
Переглядів: 707
© 2022 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.