Артем Петрик. «Епоха великих надій…»


9014.jpgУ рамках ХХІІ Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині» 22 травня 2021 року в головному читальному залі Одеської національної наукової бібліотеки відбулася презентація книги «Епоха великих надій: нариси історії міжвоєнної Литви (1918 -1940)» за участі автора – кандидата історичних наук Артема Петрика (видавництва: «Гельветика» (Одеса), «Baltija Publishing» (Рига) та «Adam Marszalek» (Торунь).
z-mikrofonom-golovko.jpgУчасників зібрання привітав директор Видавничого дому «Гельветика», кандидат економічних наук Олег Головко. Він інформував про науково-видавничі проєкти, досягнення та перспективи очолюваних ним видавництв.
afisha.jpgАртем Петрик кандидат історичних наук, доцент Херсонського державного університету, керівник Центру дослідження Литви ХДУ, науковий співробітник Інституту історії та археології Балтійського регіону Клайпедського університету (Литовська Республіка) – ознайомив присутніх з основними розділами своєї праці.

У книзі показані основні етапи становлення міжвоєнної Литовської Республіки, її злети й падіння. Докладно висвітлено найяскравіші сторінки Війни за незалежність і збройної боротьби за соборність литовських земель (1919–1923). Значну увагу приділено персональним портретам людей, які створювали багнетом і шаблею вільну Литву в рядах Війська Литовського і Союзу стрільців Литви, розбудовували національні збройні сили в повоєнні 1920–1930-ті роки. Твір дає змогу ознайомитися з усією палітрою надзвичайно насиченого і яскравого політичного життя Литовської держави тієї епохи. На сторінках постають живі образи «батьків-засновників» Республіки Й. Басанавічюса, А. Сметони, А. Вольдемараса, М. Слєжявічюса, Е. Галванаускаса та багатьох інших, без яких неможливо уявити успіх «Литовського модерного проекту».

Окреме місце займає питання українсько-литовських взаємин. Якою була роль Литви у сприянні українському національному руху? Що поєднувало патріотичні сили обох народів? На ці та інші запитання спробував дати відповідь автор.

«Цей твір – вікно в минуле, розповідь про те, чим жило перше покоління доби незалежності, його повсякденність і свята, страхи і надії. Ким були його герої та зрадники? Хто творив новий литовський пантеон? Це історія про людей, які вірили у велич Матері-Литви та готові були віддати життя за повернення «Священного града» Вільнюса. Це історія «народжених вільними» дітей романтичної доби, які вміли мріяти разом із С. Гіренасом і С. Дарюсом, зачитувалися Майронісом, прагнули бути схожими на Р. Марцинкуса та П. Любінаса і злітали за хмари разом з «Чюрльонісом литовського неба» А. Густайтісом», - так емоційно сприймає цю епоху Артем Петрик.

olena-drutis-1.jpgНа зустріч завітала Олена Друтіс, Почесний консул Литовської Республіки в Одесі: «Надзвичайно важливо, що автор показує нам історію крізь призму сучасності, адже без знання історії неможливо рухатись вперед, а хто не враховує уроків історії - стовідсотково зробить невірні кроки. Знаю достеменно, пане Артеме, що книгу залюбки читатиму, адже знань забагато не буває».
z-mikrofonom-kaparulin.jpg

Юрій Капарулін, кандидат історичних наук, доцент, керівник Центру студій геноцидів ім. Рафаеля Лемкіна Херсонського державного університету, говорив про національну політику в міжвоєнній Литві та історичні паралелі:

«Литва була однією з небагатьох у тогочасному світі країною, де реалізовувалася концепція мирного співжиття різних народів. Книга Артема Петрика демонструє нам значно ширший, ніж просто заявлений географічний кордон, вона є дуже важливою в компаративних (порівняльних) студіях, позаяк Балто-Чорноморський регіон є ще недостатньо дослідженим. І лише тепер ми отримали докладне україномовне видання про історію Литви. Сьогодні ми маємо цікаві дослідження, які варто об’єднувати в єдину спільну картину і разом переосмислювати наше непросте минуле».

За книгу «Епоха великих надій : нариси історії міжвоєнної Литви (1918 - 1940)»  її авторові  Артему Петрику був вручений Дипломом лауреата конкурсу «Краща книга виставки-форуму-2021» у номінації «Літературно-публіцистичне видання».

Лауреат поділився враженнями від зустрічі з одеситами:

«Так довго обіцяна нами одеським читачам презентація відбулася. Вдячний за надану можливість Одеській національній науковій бібліотеці. Усе вийшло чудово, емоційно й по-хорошому "театрально".

Дякую команді! Президенту Видавничого дому «Гельветика» Олегові Головку, керівникові Центру студій геноцидів ім. Рафаеля Лемкіна Юрію Капаруліну за прекрасну дискусію з питань литовської національної політики 1920-х і модераторові - журналісту та громадському діячеві Володимиру Генику за ведення заходу та організацію!».

Створено: 27.05.2021
Переглядів: 463
© 2021 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.