Урочистості з нагоди 19-ї річниці незалежності України

УКРАЇНА В КОЛІ ЄВРОПЕЙСЬКОМУ…

З нагоди 19 річниці Незалежності України в ОННБ ім. М. Горького відбувся круглий стіл «Незалежність України вчора – сьогодні – завтра», організований Представництвом МЗС України в Одесі спільно з Національною бібліотекою. Під час роботи круглого столу експонувалася документно-ілюстративна виставка «Незалежність України: вибір і усвідомлення», а також виставка раритетів з колекції Тараса Максимюка.

Серед учасників заходу заступник представника МЗС в Одесі Григорій Закраєвський і співробітник цієї інституції Валентина Бондарчук, експерт Місії ЄС надання допомоги з питань кордону Україні та республіці Молдові Андрій Віденов, Генеральний консул ГК Грузії Зураб Квачадзе, консул ГК Польщі Адам Адамчук, консул ГК Болгарії Іван Стоянов, доцент кафедри Історії України ОНУ ім. І. І. Мечникова Тарас Гончарук. Серед присутніх також представники інших дипломатичних місій в Одесі, зокрема консул ГК Російської Федерації Андрій Аксьонов, консул республіки Молдова Петро Роша, Радник з торгово-економічних питань ГК республіки Греції Александрос Іконому, почесний консул Південноафриканської республіки Лариса Поплавська, представник Одеської міської юстиції Лідія Жукова, краєзнавець, заслужений працівник культури України Тарас Максимюк та ін. Учасників круглого столу привітала директор ОННБ ім. М. Горького, заслужений працівник культури України Ольга Ботушанська.

Виступи учасників круглого столу перш за все засвідчили про зацікавленість дружніх нам країн розвивати з Україною взаємовигідні стосунки, що ґрунтуються на рівноправності й взаємоповазі. У світлі постійно декларованого курсу Україною на євроінтеграцію знаковим став виступ експерта Місії ЄС Андрія Віденова. Головною метою місії є просування України до євро стандартів, покращення взаємин між митними, прикордонними й іншими правоохоронними службами як України й Молдови, так і відповідними службами всередині цих країн, боротьба з нелегальною еміграцією та контрабандою. Нагадаємо, штаб-квартира Місії розташована в Одесі, а штат її працівників нині нараховує близько 200 осіб, у тому числі 120 експертів митної й прикордонної служб країн ЄС. Вони здійснюють навчання на місцях, надають консультації по можливим структурним і законодавчим реформам. Фінансується ж місія винятково на кошти ЄС. Виконавчим партнером місії є Програма розвитку ООН, що забезпечує адміністративну й матеріально-технічну підтримку. Механізмом співробітництва є Консультативна рада, яка щоквартально проводить зустрічі з метою спрямування й оцінки роботи місії. У якості оглядачів на ній присутні представники прокуратури, юстиції, інших державних органів обох країн. Це сприяє зближенню й зростання довір’я між країнами, що охоплені цим співробітництвом, у тому числі й в зоні Придністров’я. На завершення від імені глави Місії пана Удо Буркхолдера виступаючий привітав українських партнерів зі святом Дня Незалежності, наголосивши, що нашій державі на шляху до Євросоюзу треба пройти ще довгий і важкий шлях, але гість висловив впевненість, що вона цього гідна. «Щасливий той, хто бореться за те, що любить», - ці слова Овідія в устах дипломата прозвучали напутньо й оптимістично.

На спільних цивілізаційних цінностях, закладених в добу розповсюдження християнства та в період пізнього середньовіччя, а також інтенсивності сучасного економічного й культурного обміну між Грузією і Україною наголосив у своєму виступі Зураб Квачадзе – «дипломат з вулиці Богдана Хмельницького», як жартома представив себе цей колишній одесит. Згаданий біографічний момент в новій поважній якості пана Квачадзе реалізувався в чудовому проекті – випуску наукового видання «Грузини в Одесі: історія та сучасність» (Одеса, 2010). Зураб Квачадзе – автор ідеї проекту, а втілював її доцент ОНУ ім. І.І. Мечникова Олександр Музичко. Ця багато проілюстрована книга як дарунок бібліотеці теж була представлена на вище згадуваній виставці. Серед іншого промовець повідомив, що нині в Україні навчається близько 200 грузинських студентів, а в Тбілісі останнім часом також відкриваються філіали українських вишів. Успішно розвиваються відносини між нашими країнами в сферах бізнесу й туризму (Україна є третім по важливості торгівельним партнером). На жаль, як зазначив Зараб Квачадзе, на динаміку цього співробітництва негативно вплинув відомий військовий конфлікт на Кавказі та всесвітня фінансова криза. І зовсім свіжа подія: у травні цього року в Грузії з успіхом пройшла виставка ста українських митців. Насамкінець пан Квачадзе нагадав, що Грузія одна з перших визнала незалежність України (12 грудня 1991 р.).

Про історичні перипетії сповненого драматизму процесу становлення й розвитку української державності з прадавніх часів розповів у своєму блискучому імпровізованому виступі кандидат історичних наук Тарас Гончарук. Він дав стислу й змістовну інформацію з акцентом на міжнародне значення та природне прагнення України до незалежності й Соборності. Доречним, як на мене, було нагадування про достатньо відомий факт, що наш Державний Гімн написали представники колись розділених українських земель – Наддніпрянщини (автор слів П. Чубинський) та Західної України (композитор М. Вербицький)

На прагматичному аспекті діяльності була побудована промова консула Адама Адамчука. Представництво Польщі розпочало свою роботу в Одесі у 2003 році. З 2006 до 16 серпня 2010 року його очолював Веслав Мазур, який у подальшому виконуватиме свою дипломатичну місію в м. Севастополі. «Дві країни – одна команда», - таке формулювання напрошується з огляду на підготовку наших країн до спільного проведення Євро-2012. У цьому контексті Польща й Україна зацікавлені в спрощенні візового режиму. Як зазначив пан Адамчук, це один із важливих напрямків роботи Генконсульства. На сьогодні термін отримання візи з шести скорочено до трьох днів, зменшено й кількість документів, необхідних для оформлення візи. Не без гордості пан консул зазначив, що згідно опитування громадської думки, проведених в Одесі 21 липня цього року щодо якості роботи акредитованих тут генеральних консульств, кращою була визнана саме робота ГК Польщі, яке в той день працювало безвідмовно.

Цьогорічне відзначення 200-річчя з дня народження Ф. Шопена стимулювало ряд концертних заходів, які польське консульство організувало в Ізмаїлі, Херсоні та Одесі спільно з Одеською музичною академією ім. А.В. Нежданової. Адам Адамчук також висловив надію, що в Одесі в майбутньому буде встановлена меморіальна дошка одному з командуючих польським ВМФ адміралу Єжи Свірському.

Як бачимо, виплекана в свій час активним багатонаціональним потоком Одеса сьогодні є ареною, на якій різні національності прагнуть довести й утвердити свою присутність та історичну вагомість. Ведуча, і одна з чільних організаторів заходу, співробітник представництва МЗС України в Одесі Валентина Бондарчук у своєму заключному слові зазначила, що Одеса є не лише значним культурним центром, але й містом, у якому, після столиці, найбільше іноземних представництв і яке зберігає інвестиційну привабливість. Як тут не згадати відомий вислів, що Одеса «не перша, але й не друга» з-поміж міст і про її вагомість для міжнародної дипломатії говорить хоч би той факт, що минуло рівно 100 років з дня відкриття першого консульства Болгарії в Одесі. Про це нагадав консул ГК Болгарії пан Стоянов. Саме його словами хотілось би завершити статтю: «Народ незалежний тоді, коли знає своє минуле, упевнений у власні сили й своє майбутнє».

Володимир Кудлач

За матеріалами газети «Чорноморські новини» від 28 серпня 2010

Фоторепортаж

Знайомство з експонатами виставки: директор ОННБ ім. М. Горького Ольга Ботушанська, Генеральний консул ГК Грузії в Одесі Зураб Квачадзе,

консул ГК Молдови в Одесі Петро Роша

 

Учасники «круглого столу»: експерт Місії ЄС Андрій Віденов, представник МЗС України в Одесі Валентина Бондарчук, консул ГК Болгарії в Одесі Іван Стоянов

 

Виступ Генерального консула ГК Грузії в Одесі Зураба Квачадзе

 

Адам Адамчук, консул ГК Польщі в Одесі

 

Вітальне слово Валентини Бондарчук

 

Учасники заходу: колекціонер Тарас Максимюк і доцент ОНУ ім. І.І. Мечникова Тарас Гончарук біля експонатів виставки

 

Експонати виставки «Незалежність України: вибір і усвідомлення»

 

Головна читальна зала. Експонати виставки «Незалежність України: вибір і усвідомлення»

Створено: 21.04.2010
Переглядів: 4113
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.