«Видатний український мислитель і громадський діяч»: до 180-річчя від дня народження Михайла Драгоманова (1841-1895)

«Уся його діяльність була однією великою проповіддю
невтомної праці для добра і піддвигнення рідного народа»

Іван Франко

 Постать вченого Михайла Петровича Драгоманова – виняткова й неординарна, складна й суперечлива – завжди була у центрі громадського й культурного життя українського народу. Людина широких інтересів і глибокої ерудиції, Михайло Драгоманов викликав захоплення та повагу сучасників. Він став видатним вченим-істориком і філософом, етнографом і фольклористом, літературознавцем і культурологом, громадським і політичним діячем. Значну увагу приділяв справі видання українських авторів, які потрапляли у немилість до чиновників різного ґатунку в Російській імперії тільки за те, що були українцями і не цуралися рідної мови і культури. Михайло Драгоманов був талановитим народним просвітителем і наставником цілих поколінь молодих вчених та педагогів. Сильний духом, він став ідейним натхненником багатьох великих українців, зокрема Лесі Українки, Івана Франка, Михайла Грушевського, Сергія Єфремова та інших.

img_3451.jpg

З нагоди відзначення 180-річчя від дня народження відомого українського історика, мислителя, публіциста, літературознавця і громадського діяча Михайла Драгоманова (1841–1895) запрошуємо відвідати книжково-документальну виставку в експозиційному залі відділу рідкісних видань та рукописів.

img_3449.jpg img_3450.jpg

Перша частина виставки представляє історичні і політичні твори, фольклорні матеріали, критико-біографічні та життєписні нариси М. Драгоманова, його листування з діячами української культури. Увагу привертають видання, що вийшли друком ще за життя вченого у Києві, Львові, Женеві.

img_3454.jpg

Друга частина виставки репрезентує видання, присвячені вивченню творчої спадщини і біографії М. Драгоманова. Тут представлено окремі праці дослідників життєвого і творчого шляху вченого, а також бібліографія праць М. Драгоманова тощо.

Виставка експонуватиметься до кінця жовтня.

З деякими прижиттєвими виданнями Михайла Драгоманова та його женевськими видавничими проєктами запрошуємо познайомитися у цифровій бібліотеці «Скарби України»:

Драгоманов М. П. З історії публічного виховання в сучасній Європі / М. П. Драгоманов, А. Д. ван Гамель ; [пер. І. Я. Франко]. – Львів, 1890.

Драгоманов М. П. Австро-руські спомини (1867-1877) М. Драгоманова. [Вип. 1/2]. – Львів, 1889.

Драгоманов М. П. Листочки до вінка на могилу Шевченка в XIX роковини його смерті / М. П. Драгоманов ; І. Я. Франко. – Львів, 1890.

Szewczenko T. Marija Maty Isusowa : wirszy Tarasa Szewczenka / z uwahamy M. Drahomanowa. – Zenewa, 1882.

Громада : українська збірка. № 4 / впорядкована М. Драгомановим. – Женева : Печатня «Работника» і «Громади», 1879.

Створено: 18.09.2021
Оновлено: 24.09.2021
Переглядів: 688
© 2021 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.