ТОП 5 книжок: до 150-річчя Агатангела Кримського

630_360_1485282723-3734-1.jpg


Син двох народів, Агатангел Кримський.
Ну, хто сказав, що ми не земляки?!
Татарин він навіки український,
Вкраїнець він татарський навіки.

...Син України й Криму вірний син,
Народний просвітитель, мудрий ангел,
Великий, славний Кримський Агатангел!
Ти в нас один, ти в нас такий один!

Данило Кононенко

Книжково-ілюстративна виставка, підготовлена до відзначення 150-річчя з дня народження Агатангела Юхимовича Кримського (1871-1942) працівниками Одеської національної наукової бібліотеки, включає 50 монографій та наукових праць, 47 статей, надрукованих в журналах з 1891 до 2000 р., а також близько 100 документів – монографій, статей в збірниках і періодиці.

Про А.Ю. Кримського 


foto-6-1.jpgОдеська національна наукова бібліотека вже багато років працює над увіковіченням пам’яті науковців, митців, поетів і письменників, які були знищенні тоталітарним режимом у розквіті сил і талантів лише за те, що любили свою рідну землю і служили їй своїми творами. Так, починаючи з 2002 р., були видані бібліографічні покажчики «Книги і долі»: «Митці Розстріляного Відродження» (2002 р.), «Нікого час не перекреслив» (2018 р.), антологія «Шляхами пам’яті» (2011 р.). І в кожному з цих видань яскравою зорею сяє ім’я Агатангела Юхимовича Кримського. Бібліотека вважає своїм святим боргом перед пам’яттю закатованих знову і знову шукати їхні сліди, їхні твори, спогади про них, щоб ніхто і ніколи не забув про них.

Пропонуємо увазі читачів найбільш знакові видання, більшість з яких зберігається у відділі рідкісних видань та рукописів Одеської національної наукової бібліотеки

foto-2.jpg

Повістки і ескізи з українського життя. – Коломия: З друкарні М. Білоуса і В. Манєцкого. – 1895. – 352 с.

Це чудове видання, в яке А. Ю. Кримський вклав свою палку любов до України, до її чарівної природи, до її простих серцем, щирих і добрих людей. Все своє життя вони невтомно працюють на землі, а потім лягають в цю землю, зрощену їх потом і кров’ю. А мати – Україна, збагачена і освячена їхніми трудовими руками, ніжно колисає їх, пам’ятає їх і дякує їм.

foto-3.jpg

Пальмове гілля: Екзотичні поезії (1898-1901). – Звенигородка: Друкарня Ш. Г. Шнигеля, 1902. – 132 с.

Ця збірка складена із віршів, написаних Кримським під час перебування у науковому відрядженні в Сирії та Лівані (1896-1898 рр.). Вона сповнена туги за рідною землею. Кримського не приваблюють ані «горді пальми», ані «пишні лаври», ані пахощі східних країн – він ладен все віддати за стебельце конвалії в рідному гаю або за золотий колосок на рідному українському полі…

foto-4-1.jpg

Хифиз та його пісні (бл. 1300-1389) в його рідній Персії та в новій Європі. – Київ: Друкарня УАН, 1924. – 204 с.

Чи не вперше Кримський знайомить читача з людиною, яка вивчила напам’ять весь Коран і вмів поетично його тлумачити. Цей середньовічний мусульманин був справжнім поетом і так само захоплювався таємничою і глибокою мовою Корану, як і сам Кримський своєю рідною українською мовою.

 

foto-5.jpg

Література кримських татар. // Студії з Криму. I-IX. – Київ, 1930. – Відб. з «Зап. іст.-філол. від УАН».

 

Андрій Лаговський: повість. – Львів: З друк. Наук. т-ва ім. Шевченка, 1905. – 252 с.

Повість А.Ю. Кримського "Андрій Лаговський" розповідає про нелегкий шлях становлення характеру молодої людини, яка спочатку захоплюється всіма принадами світу, а потім з болем шукає той справжній в житті шлях, який має обрати a_lagovskij.jpgкожна справжня людина. Тут і руйнування патріархальних цінностей в українському модернізмі: матеревбивство і чоловіча інфантильність; тут і імпресіоністська модель здійснення; тут і психоаналітичний вимір автобіографічної основи повісті. А основа її – покутний шлях дисидента, який проліг між святістю та гріховністю – дилема в житті Андрія Лаговського. В ньому змішались і альтруїзм, і егоїзм, як в житті кожної людини. Таким чином, повість А. Ю.Кримського – це «історія хвороби» (декаданс, натуралізм).

Створено: 15.01.2021
Переглядів: 925
© 2021 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.