Проєкт «АМАРО-ТРАЙО». Відеоконференція

amaro_trajo_1-1.jpg eshyo.jpg

3 листопада 2020 року о 12.00 в Одеській національній науковій бібліотеці (м. Одеса, вул. Пастера,13) у форматі відеоконференції на платформі ZOOM відбулася презентація видання «АМАРО-ТРАЙО» - нариси про побут та традиції ромів Одещини».

Проєкт «АМАРО-ТРАЙО» нариси про побут та традиції ромів Одещини» реалізовано Громадською Організацією «Бахтале-Тавричанє» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження»в рамках Ромської програми малих грантів для молодих ромських активістів «Підтримка громадських і правозахисних ініціатив ромської молоді». Презентоване видання є результатом роботи етнографічної експедиції ромських активістів, студентів та науковців. Ініціатором проведення досліджень виступили Громадська Організація Бахтале-Тавричанє, яку очолює Гальченко Валерій та Ромська асоціація м. Балта в особі Архипова Івана. Проєкт під керівництвом Циня Івана було реалізовано в партнерстві з факультетом історії та філософії Одеського національного університету імені І.І.Мечникова в особі доцента кафедри археології та етнології України кандидата історичних наук Петрової Наталії та з Одеською національною науковою бібліотекою в особі генеральної директорки Бірюкової Ірини. Партнерами проєкту також виступили Благодійний фонд «Вітра змін», Громадська Організація «Планета добрих людей» та Громадська Організація «Ротарі Клуб Одеса Інтернешнл».

У відділі рідкісних видань та рукописів, де організована телестудія для відеотрансляцій на платформі ZOOM, завітали шановні гості: Різникова Ярослава Олексіївна – заступник директора Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації – начальник управління культури, національностей та релігій; Гальченко Валерій Валерійович – очільник Громадської Організації Бахтале-Тавричанє, Яр Евен - Президент Громадської Організації "Ротари Клуб Одеса Інтернешнл", автор перекладу збірки з української на англійську мову; рецензент видання Кушнір В’ячеслав Григорович – д.і.н., декан факультету історії та філософії  ОНУ імені І.І.Мечникова; учасники робочої групи проєкту Гальченко В’ячеслав Валерійович, Петрова Наталія Олександрівна.

В форматі відео конференції до засідання долучилися рецензент видання Сминтина Олена Валентинівна – д.і.н., професор, зав. кафедри археології та етнології України ОНУ імені І.І.Мечникова; учасники робочої групи проєкту: Архипов Іван Володимирович, Продан Афанасій Афанасійович, Продан Дмитро Миколайович, Циня Іван Григорович, Циня Іван Іванович, Юрченко Павло Павлович, Юрченко Роман Павлович, громадські діячі, науковці, студенти факультету історії та філософії Одеського національного університету імені І. І. Мечникова. 

img_0215.jpg


З вітальною промовою виступила
генеральна директорка ОННБ Ірина Бірюкова
Вона звернула увагу присутніх
на важливості участі ОННБ
в проєктах такого рівня

З вітальною промовою виступила генеральна директорка ОННБ Бірюкова Ірина Олександрівна. Вона звернула увагу присутніх на важливості участі ОННБ в проєктах такого рівня, оскільки Одеська національна наукова бібліотека є одним з провідних культурних, освітніх, науково-інформаційних закладів країни. Щорічно ОННБ бере участь в понад 200 культурно-просвітницьких, науково-дослідних, видавничих проектів, спрямованих на підтримку державної гуманітарної політики, популяризацію книги і читання у суспільстві, гідної репрезентації України у світовому інформаційно-культурному просторі, розвитку національної культури і  духовності, процесів національного державотворення. Відповідно до Цілей сталого розвитку ООН - ціль 10 «Скорочення нерівності всередині країн і між ними» бібліотеки інформують суспільство про законодавчі шляхи та заохочують до активної участь усіх людей у соціальному, економічному і політичному житті незалежно від їхнього віку, статі, інвалідності, раси, етнічної належності, походження, релігії та економічного чи іншого статусу. З метою впровадження в практичну діяльність Цілі 16 «Мир та справедливість», зокрема ОННБ сприяє побудові миролюбного та відкритого суспільства в інтересах сталого розвитку, забезпечення доступу до правосуддя для всіх і створення ефективних, підзвітних та заснованих на широкій участі інституцій на всіх рівнях; одним з актуальних аспектів є спонукання вшануванню та збереженню фольклорного та культурного спадку багатонаціональної Одещини. Бібліотека традиційно підтримує громадські і правозахисні ініціативи національно-культурних товариств, сприяє поглибленню міжкультурного діалогу засобами бібліотечної роботи в контексті реалізації Цілі 17 «Партнерство заради стійкого розвитку». Ірина Олександрівна наголосила на краєзнавчому аспекті діяльності ОННБ, що сприяє: соціальному, економічному, культурному розвитку краю; охороні і раціональному використанню природних багатств і культурної спадщини краю; всебічному вивченню і науковому дослідженню краю; формуванню національної свідомості, вихованню поваги до історії і культури краю; що впроваджується шляхом інформаційної, виставкової, просвітницької та консультаційної діяльності, організації виставок, оглядів нових надходжень видань з історії і культури населення області; сприяє у виявленні, збиранні і використання краєзнавчих матеріалів, конференцій тощо і результат роботи над проєктом «Амаро Трайо» є одним з таких прикладів. ОННБ активно працює у напрямку збереження, поповнення, популяризації та вивчення книжкового фонду щодо національних груп в Україні і світі, зокрема ромської.

До заходу підготовлено книжково-ілюстративну виставку «Ромологія: історія та сучасність», на сайті бібліотеки розміщено онлайн-публікації до Міжнародного дня ромів.

img_0256.jpg Ярослава Різникова  -
заступник директора Департаменту культури,
національностей, релігій та охорони
об’єктів культурної спадщини
Одеської обласної державної адміністрації –
начальник управління культури,
національностей та релігій

У своєму виступі Ярослава Олексіївна зосередила увагу на тій обставині, що триває обговорення “Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини до 2030 року” та відповідного плану заходів на 2021 рік, що мають бути прийняті на заміну документам, термін дії яких завершується у цьому році. Окремими тезами Ярослава Олексіївна виділила історію та специфіку діяльності ромських організацій Одешини.

Наукові рецензенти видання високо оцінили проведену робочою групою проєкту роботу. Кушнір В’ячеслав Григорович – д.і.н., декан факультету історії та філософії  ОНУ імені І.І.Мечникова наголосив на актуальності проведеного дослідження, що може стати цінним джерелом для подальших наукових розвідок.

Сминтина Олена Валентинівна – д.і.н., професор, зав. кафедри археології та етнології України ОНУ імені І.І.Мечникова наголосила на значимості проведених досліджень, особливо в контексті залучення до них молодого покоління, висловила надію, що в майбутніх аналогічних проєктах будуть більш активно залучені до роботи студенти освітньої програми «археологія, етнологія та охорона культурної спадщини», оскільки це унікальний майданчик для формування фахових компетентностей.

petrova.jpg
Модерувала подію
член робочої групи проєкту,
одна з авторів видання
Наталія Петрова,
к.і.н., доцент кафедри археології та
етнології України ОНУ імені І.І.Мечникова

У своїй промові Наталія Олександрівна наголосила на виховному значенні проєкту, особливо в полікультурному середовищі українських міст, яким є Одеса, де  існують стереотипи щодо ромів, що формувались та нав’язувались впродовж тривалого часу. Ромська громада, це частина сучасної української нації, місцевих громад, тому запропоновані матеріали мають на меті розповісти про культуру та традиції, так би мовити «з перших вуст», словами самих ромів. Досвід роботи в проєкті є неоціненним, а оприлюднені матеріали сприяють розбудові позитивного дискурсу, розвитку та збереженню ромської ідентичності, культури та традицій, протидії стереотипам та упередженому ставленню щодо ромів.

 

Створено: 03.11.2020
Останнє оновлення: 04.11.2020
Переглядів: 355
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.