До Міжнародного дня ромів

1.jpg 2.jpg

8 квітня у світі відзначають Міжнародний день ромів, започаткований на Всесвітньому конгресі ромів у Лондоні 1971 р. Цього дня вперше за багато століть представники ромської національності оголосили себе самобутнім народом без єдиної території та визначили свої національні символи – прапор та гімн.

Це свято має на меті привернути увагу до самобутньої культури ромського народу, подолати дискримінацію та утиски за національною ознакою.
Сьогодні чисельність ромів становить приблизно 8-10 мільйонів чоловік. Зокрема, на території України проживає близько 50 тисяч ромів. Найчисленніші ромські громади розташовані в Закарпатській, Одеській і Харківській областях.

Одеська національна наукова бібліотека активно працює у напрямку збереження, поповнення, популяризації та вивчення книжкового фонду щодо національних груп в Україні і світі, зокрема ромської. У жовтні 2018 року в ОННБ проведено круглий стіл «Культурне розмаїття Південної України – вагомий чинник європейської інтеграції», у якому взяли участь представники органів влади, національно-культурних товариств, науковці, краєзнавці, фахівці провідних бібліотек України: Києва, Харкова, Кропивницького, Запоріжжя, Херсона, Миколаєва, Одеси.

3.jpg

На питанні «Ромська культура: представленість у гуманітарних закладах та установах» зупинився Сергій Єрмошкін – доктор філологічних наук, голова правління Одеського обласного ромського конгресу «Бахтало дром», секретар Ромської ради України.

Того ж року ОННБ презентувала книжково-ілюстративну виставку «Роми в Україні» до Міжнародного дня голокосту ромів, що розкрила трагічні сторінки в історії ромського народу. 

1.jpg 2.jpg
6.jpg

Виставку відвідав Сергій Єрмошкін, який відзначив цікаві краєзнавчі матеріали та подарував бібліотеці документальне видання –
Роми у Трансністрії (1941-1944): архівні документи / Інститут ромознавства, Державний архів Одеської області, Інститут етнічних досліджень. – Одеса: Фенікс, 2011. – Випуск 1. – 62 с.: іл.

7.jpg

Нещодавно С.М. Єрмошкіну було вручено медаль «За збереження історії» Всеукраїнської громадської організації «Спілка ветеранів та працівників силових структур України “Звитяга”».
Вітаємо Сергія Миколайовича з нагородою та бажаємо успіхів, творчої наснаги, впевненого поступу в підкоренні нових вершин!

У 2019 році до Міжнародного дня ромів на сайті ОННБ експонувалась віртуальна експозиція «Культура ромів: мистецький вимір», представляємо оновлену виставку, яка містить огляд видань з історії, побуту та традицій ромського народу. Самобутня ромська культура знайшла відображення у художній літературі та образотворчому мистецтві. Книги знайомлять читача з різними жанрами ромського фольклору, музичною і сценічною культурою, історією і сьогоденням унікального етносу.

Інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини є соціально значущим питанням і Одеська національна наукова бібліотека в подальшому готова сприяти збереженню та розвитку культури й мистецтв ромів, поширенню інформації про їх життя та культурну самобутність.

Створено: 08.04.2020
Переглядів: 358
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.