Шанувальникам українських традицій і народних свят: свято Івана Купала

01-1.jpg

Найпоетичніше і найчарівніше свято українського народу – свято Івана Купала, що припадає на чарівну ніч
з 6 на 7 липня.
Свято давне, з красивою легендою і яскравими,
сповненими чар, традиціями.

Свято Івана Купала - одне з найбільших літніх свят не тільки в Україні, а у багатьох європейських народів. Наприклад, в Польщі дівчата на цей день пекли печиво-сонечки «слоньчєта» та викладали його раненько в полі, у Сербії пастухи запалювали смолоскипи, а у Чехії – мітли, болгарські легенди розповідають про те, як в цей день сонце танцює, крутиться і розмахує шаблями. В Англії (St. John's Eve) люди йшли у ліс, ламали зелене гілля і квітчали ним двері своїх будинків. Свято Івана Купала відзначали в Шотландії, Італії, Прибалтійських та Скандинавський країнах.

У східнослов’янських народів це свято відоме з багатьма назвами: Купало (-а), Купайло (-а), Купальє, Дзєвко-Купала, Іван Лопухатий, Іван Гулящий, Купальниця, Агафена Купальницька, Собутка, Іванів день та інші.

Всі купальські обряди супроводжувалися піснями, танцями, веселими іграми і чудесними обрядами.

За українською народною традицією Купало (Купайло) – свято уславлення Сонця, його життєдайної сили. Це свято припадає на день літнього сонцестояння, тому символізує народження літнього сонця – Купала, і тим самим завершує панування весняного сонця – Ярила. Символом свята є очищення від усього злого вогнем і водою. За народним повір’ям  у цей день відбуваються рідні дива: трави і квіти набувають магічної сили, земля відкриває свої скарби. За легендою у Купальську ніч, лише раз на рік, розквітає вогнистим цвітом папороть на одну лише мить, тому зірвати її неможливо. Хто знайде той цвіт, пізнає всі таємниці світу, здобуде собі багатство і здоров’я.

Свято Івана Купала надихало багатьох художників слова

02-1.jpg

На початку 30-х років ХІХ ст. Микола Гоголь написав «Вечір проти Івана Купала», у другій половині ХІХ ст. Михайло Старицький написав драму «Ніч під Івана Купала», у 1912 році вийшла друком драма-феєрія Лесі Українки «Лісова пісня», головна героїня якої лісова Мавка – не тільки поетичний образ казкової істоти, а й філософське узагальнення усього прекрасного, живого природного світу. Свято знайшло відображення і у сучасній українській художній літературі – у 2018 році вийшла друком повість української письменниці Наталії Довгопол «Карпатська казка, або десять днів до Івана Купала».

Представляємо Вашій увазі добірку цікавих видань про це дивовижне свято

Перш за все це – обрядові, так звані «купальські» пісні, що вважаються найстаровиннішими і впродовж тисячоліть лунають у дні літнього сонцестояння. В них оспівані-закарбовані прадавні форми побуту та трудової діяльності, відображено духовний світ, специфічні риси міфологічного уявлення наших пращурів, збережена цінна історична інформація, особливості мови та діалектів різних національних спільнот.

Головними серед купальських пісень вважаються пісні про кохання, долю, подружнє життя. Є і жартівливі пісні. В них розкривається приваблива атмосфера свята, сповнена бадьорим колективним настроєм з елементами поетичного, драматичного і таємничого.

03-3.jpg 04-1.jpg

Чарівна й повчальна поетична розповідь про свято літнього сонцестояння, свято тепла, молодості та кохання, про людські бажання й прагнення, спонукає повірити у дива . «А по тій мрії: хто що бажає – повною мірою у житті має.»
Це літературно-художнє і вишукано ілюстроване видання безумовно приверне увагу дітей (а втім і дорослих) до народних традицій. «Нехай же ясно квітне рідна мова в піснях, легендах, у віках…» - пише автор видання Людмила Чижова, українська поетеса, дитяча письменниця, член Національної Спілки письменників України.

Чижова Л. Я. Купальська містерія зеленого свята : поетична збірка / Л.І. Чижова; ред. З. І. Благодатна. – Миколаїв : Іліон, 2017. – 23 с.

Купальські пісні : Українські народні пісні календарного циклу / Упоряд. Ю. Антків. – Львів : БаК, 2004. – 60 с.

“Купальські пісні” – збірник обрядових пісень з Львівської та Волинської областей в аранжуванні українського композитора і педагога Юрія Антківа (1944-2014). Автор пропонує короткий, але змістовний екскурс у давні часи, розкиваючи особливі традиції святкування Івана Купала в Україні та інших країнах. «Кращі зразки пісенної обрядової творчості багаті емоційно й естетично. Вони входять у нашу сучасність не як сухі пам’ятки минулого, а як жива поезія, здатна і сьогодні полонити нас.» – зауважує автор.

Завальнюк А.Ф. Українські літні обряди та пісні : навч. посіб. з муз. фольклору та етнографії для вчителів загальноосвіт. шкіл, студ. вищих пед. і муз. закл. освіти / А.Ф. Завальнюк. – Вінниця : Нова книга, 2008. – 304 с.

Навчальний посібник українського мистецтвознавця Анатолія Завальнюка з музичного фольклору та етнографії є результатом багаторічної збирацької і дослідницької роботи автора над такими найменш вивченими старовинними історичними пам’ятками духовної культури українського народу, як літні обряди та пісні з відповідними дійствами та іграми, що збереглись у народному побуті до теперішніх часів. До цих музично-поетичних текстів можуть звертатися філологи, історики, культурологи, композитори та широке коло шанувальників народної творчості, які із задоволенням відкриють для себе світ купальської  обрядовості.

Всі ці купальські пісні можна використовувати для наукових досліджень і для практичного застосування у створенні сучасних сценаріїв обрядових дійств, свят, дитячих ігор тощо.

Русалка Дністровая : фольклор. - літ. альманах "Руської Трійці", 1837 / Ред.- упоряд. М.Шалата; Вступ. ст. та комент. М. Шалата. – 12-те перевид. – Київ : Український пріоритет, 2019. – 223 с.

Великою любов’ю до народної пісні і мови, до української старовини та народної словесності насичений  фольклорно-літературний альманах «Русалка Дністровая» – перший західноукраїнський альманах народною мовою, що був виданий у 1873 у Будапешті. Його уклали Маркіян Шашкевич, Іван Вагилевич та Яків Головацький. Ця книжка започаткувала нову, народну літературу на західноукраїнських землях, а водночас – українське культурне відродження краю. Видання актуальне і на теперішній час. У 2019 році книга була перевидана у київському видавництві “Український пріоритет”. Видання містить список найважливіших наддніпрянських літературних та фольклорних видань того часу. В окремих розділах подані народні і обрядові пісні, переклади, казки, ліричні поезії та багато іншого.

Про традиції, історію і походження свята Івана Купала можна прочитати у таких книжках:

05.jpg

Під час презентації "Радуниці" Ярослави Різникової
у рамках ХХ Всеукраїнської виставки-форуму
«Українська книга на Одещині» (ОННБ, 2019)


Різникова Я.О. Радуниця :
цикл українознавчих радіопередач / Я. Різникова; ред. В. Шовкошитний. – Київ : Український пріоритет, 2019. – 383 с.

 «Радуниця» – прадавнє свято єднання поколінь і назва циклу українознавчих радіопередач, що виходили в ефірі Одеського обласного радіо протягом 1996-1998 років і знайомили слухачів з українськими народними традиціями та святами. Ведуча та автор передач – Ярослава Олексіївна Різникова – представниця однієї з розгалужених педагогічних і патріотичних династій України, на той час випускниця історичного факультету Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова. Багато років плідно працює у сфері державного управління етнокультурними та релігійними процесами, нині обіймає посаду заступника начальника управління – начальника відділу культури, національностей та релігій управління культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації.

У книзі «Радуниця», що вийшла друком у 2019 році, до уваги читача представлені найважливіші дати і найзначніші свята календарного циклу життєдіяльності українців, які до того ж супроводжувалися цікавими обрядодійствами чи відображали органічне поєднання дохристиянських уявлень і вірувань українців з християнською релігією. “Адже в цьому злитті надзвичайно яскраво втілився український менталітет, ота містична «народна душа», яку нам так потрібно віднайти, очистити й узяти з собою в нашу державницьку путь у майбутнє, щоб ми всі усвідомили, нарешті, що ми – не «каліки на роздоріжжі», а великий, самобутній народ з власною культурою, з власними тисячолітніми традиціями, з великою, доброю і щирою душею”.

06.jpg 07.jpg


Кушнір В. Г. Народознавство Одещини
: [навчальний посібник] / В. Г. Кушнір; Відп. ред. О. В. Сминтина. – Одеса : СМІЛ, 2008. – 208 с.

Особливості культури й побуту окремих народів Одещини висвітлено у монографії д.і.н., професора, декана факультету історії та філософії ОНУ ім. І.І. Мечникова В'ячеслава Григоровича Кушніра «Народознавство Одещини». Про особливі традиції святкування літнього сонцестояння на Одещині йдеться у розділі «Купальські пісні».

Міфи України : За книгою Георгія Булашева "Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях": Посібник з народознавства / Пер. Ю. Г. Буряк. – Київ : Довіра, 2006. – 383 с.

Посібник з народознавства «Міфи України» – це всесвіт народних міфів, казок, притч, оповідань. У книжці можна прочитати захоплюючу розповідь про цвіт папороті, що розквітає в ніч на Івана Купала. «Кому вдасться роздобути квітку папороті, для того немає нічного неможливого: він знатиме, де є скарби в землі, і діставатиме їх без великих зусиль; йому відмикатимуться всі замки без ключа, тільки-но доторкнеться рукою; він зможе закохати в себе будь-яку дівчину...»

Українське народознавство : [навч. посіб. для студ. пед. закл. освіти] / Г. С. Лозко. – Вид. 4-е, доп. – Харків : Див, 2010. – 469  с.

Праця містить відомості про формування і розвиток традицій духовної та матеріальної культури українського народу, зокрема про «зелені» свята літнього циклу.

Скуратівський В. Обереги пам'яті : народний агрокалендар  / В. Скуратівський. – Київ : Скарбниця, 1992. – 105 с.

Опис походження і значення свята Івана Купала ми знаходимо у книзі  Василя Скуратівського (1939-2005), відомого українського народознавця, письменника, видавця. До речі, він один із перших у новітній Україні видав народознавчу книгу під назвою «Берегиня».

І насамкінець, пропонуємо ознайомитися з сучасними і чарівними книжками української письменниці Дари Корній, які перенесуть вас у світ слов’янської міфології, народної казки та легенди.

Корній Д. Чарівні істоти українського міфу. Духи природи / Д. Корній; Худож. А. Канкава. – Харків : Віват, 2018. – 319 с.

Погортайте сторінки «Чарівних істот українського міфу» і поблукаєте стежками правічного лісу, відчуйте його дихання, подивіться в очі старенькому лісовикові, послухаєте чугайстрову сопілку. Може вам щось прошепоче Мавка або побалакає з вами поважний цар Ох… Постійте біля річки — побачите русалок за їхніми пустощами. А далі — прогулянка полем і лугами, де вас зустрінуть і польовик, і спориш, і луговик… Та й вітри з повітрулями супроводжуватимуть вас під час мандрівки.

І духи природи відкриють Вам свої таємниці.

08.jpg

Створено: 06.07.2020
Переглядів: 201
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.