18 квітня – День пам'яток історії та культури

01.jpg

КНИЖКОВІ ПАМ’ЯТКИ – ДУХОВНІ БАГАТСТВА НАРОДУ

18 квітня в усьому світі відзначається Міжнародний день пам’яток і визначних місць, започаткований з ініціативи Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників і визначних місць (ІКОМОС) у 1982 році.

В Україні цього ж числа щороку відзначають ще й День пам’яток історії та культури, що був встановлений згідно з Указом Президента від 23 серпня 1999 року.

Мета цього свята – привернути увагу суспільства до необхідності збереження культурної спадщини, створеної зусиллями багатьох народів за всю історію людства, бо кожна країна – це унікальна історія та культура.

За кількістю знакових об’єктів і наявністю шедеврів Україну можна без перебільшення віднести до держав з багатою історико-культурною спадщиною. Важливою складовою духовних багатств українського народу є книжкові пам’ятки.

Понад 200 тисяч рідкісних видань, які становлять виняткову цінність з огляду історії, культури, науки України і світу та підлягають занесенню до Державного реєстру національного культурного надбання, зберігається у фонді Одеської національної наукової бібліотеки. Усього ж документний фонд найстарішої публічної книгозбірні України, заснованої 25 вересня 1829 р., нині становить понад п’ять мільйонів вітчизняних і зарубіжних видань. Тому збереження і популяризація книжкових пам’яток – серед пріоритетних напрямів діяльності нашої бібліотеки.

Кожен, хто зацікавиться книжковими перлинами, може вільно і у будь-який час познайомитися з ними завдяки реалізованому проекту «Скарби України: цифрова колекція книжкових пам’яток у фонді Одеської національної наукової бібліотеки».

02.jpg

У розвитку українського книговидавництва в ХІХ ст. Одеса відігравала важливу роль. Зокрема, серед книжкових пам’яток, що зберігаються у фонді нашої бібліотеки, варто відзначити український літературний збірник «Нива», який вийшов друком в Одесі у 1885 р. та став помітним явищем в українському літературному житті. Збірник виданий за ініціативою Одеської громади, літературно-політичного угрупування кінця ХІХ ст., письменниками та громадськими діячами М.П. Боровським і Д.В. Марковичем.
«Нива» побачила світ у друкарні одного з найвідоміших одеських друкарів того часу Є.І. Фесенка, який навіть виписав для неї спеціальний шрифт із Санкт-Петербурга.

Довкола «Ниви» об’єдналися чимало відомих письменників і публіцистів, зокрема М.П. Старицький, І.С. Нечуй-Левицький, П.І. Ніщинський, Б.Д. Грінченко, Дніпрова Чайка та ін. До збірника увійшло 25 творів, а також фольклорні матеріали, зібрані на Одещині.

Пропонуємо вам доторкнутися до класики української літератури на сторінках книжкових пам’яток з електронної бібліотеки ОННБ за цим посиланням.

Створено: 17.04.2020
Останнє оновлення: 18.04.2020
Переглядів: 391
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.