500 років білоруського і східнослов’янського книгодрукування

4-1.jpg

19 серпня (6-го – по юліанському календарю) 2017 року виповнюється 500 років від дня виходу першої друкованої книги білоруського і східнослов’янського першодрукаря епохи Відродження, видатного просвітителя, письменника, перекладача, «доктора вільних наук і медицини» Франциска Скорини.

1-2-1.jpg

Книга Притчі Соломона. – Прага : Видання Франциска Скорини, 1517. – Церковнослав. мова. – Прижиттєве видання.
Книга Екклесіаст. – Прага : Видання Франциска Скорини, 1518. – Церковнослав. мова. – Прижиттєве видання.

Цій знаменній події у відділі рідкісних видань та рукописів ОННБ присвячена книжкова виставка, на якій представлені прижиттєві і факсимільні видання Франциска Скорини, матеріали про його видавничу та перекладацьку діяльність.

«Сын с Полоцка, в лекарских науках доктор» мав намір видати найважливішу книгу для християн – Біблію зрозумілою для простого народу мовою.

3-4-1.jpg

П’ятикнижжя Мойсея. – Прага : Видання Франциска Скорини, [1519]. – Церковнослав. мова. – Конволют. – Прижиттєве видання.
До складу конволюту входять книги: “Буття”, “Вихід”, “Левіт”, “Числа”, “Другий Закон”.

Здійснивши переклад Священного Писання, на мову, наближену до розмовної білоруської мови, Скорина видав у Празі в 1517-1519 рр. окремими випусками більше половини книг, які складають старозавітну частину Біблії, назвавши своє видання «Бивлия Руска, выложена доктором Франциском Скориною из славного града Полоцка, богу ко чти и людем посполитым к доброму научению». Для полегшення читання старозавітних текстів друкар супроводив свої книги багаточисельними коментарями.

З невідомих причин випуск Біблії було призупинено. У 1520 р. Скорина переїхав у Вільно, де у 1522-1525 рр. надрукував «Малу подорожню книжку» і «Апостол». На цьому його видавнича діяльність припинилася.

5-6.jpg

Бивлия Руська, выложена доктором Франциском Скориною из славного града Полоцка, Богу ко чти и людем посполитым к доброму научению // Біблія : [до 500-річчя з дня народження] : факсимільне видання Біблії, вид. Ф. Скориною у 1517-1519 рр. : в 3 т. Т. 1. – Мінськ, 1990. – Церковнослав., білорус. мова.

У фонді Одеської національної наукової бібліотеки видавнича діяльність білоруського культурного діяча представлена сімома прижиттєвими палеотипами. Це: «Притчі Соломона» (6.Х.1517 р.), «Екклесіаст» (2.01.1518 р.) і П’ятикнижжя Мойсея – конволют, який складається з п’яти книг: «Буття» (1519 р.) та чотирьох недатованих книг – «Вихід», «Левіт», «Числа» і «Второзаконня». Усі книги невеликого формату (40), надруковані гарним шрифтом, оздоблені чудовими сюжетними гравюрами, орнаментальними прикрасами і розкішними ініціалами.

В даний час власниками скорининських видань є близько 50 країн, в чиїх фондах зберігається понад 500 екземплярів книг білоруського першодрукаря.

7-8.jpg

Книга Буття. – Прага : Видання Франциска Скорини, 1519 // Книжкова спадщина Франциска Скорини : [до 500-річчя білоруського книгодрукування] / Національна бібліотека Білорусі. – Т. 1. – Мінськ, 2013. – Факсимільне видання. – Церковнослав., білорус., рос., англ. мова.

«Біблія Руська» була першим виданням в історії білоруського і східнослов’янського книгодрукування. Протягом тривалого часу користувалася великою популярністю не тільки на своїй Батьківщині, використовувалась в православних церквах, вивчалась для підготовки нових звідів Біблії, її тексти неодноразово відтворювались до знаменних дат у факсимільних виданнях.

Перше, трьохтомне, факсимільне видання Біблії було надруковано до 500-річчя з дня народження Франциска Скорини мінським видавництвом «Білоруська енциклопедія» у 1990-1991 рр. При підготовці видання використовувались в основному фотокопії сторінок скорининських видань із фондів Російської державної і Публічної бібліотек, а також Історичного музею в Москві.

Друге факсимільне видання під назвою «Книжкове надбання Франциска Скорини», підготовлено до 500-річчя білоруського книгодрукування. До його складу увійдуть усі книги першодрукаря. Видання 20-томне, з численними коментарями трьома мовами. Друкується з 2013 року, випуск видання ще не завершено. На запит Національної бібліотеки Білорусі ОННБ передала електронні копії прижиттєвих скорининських книг своєї колекції для підготовки «Книжкового надбання…». У 2016 році наша Бібліотека отримала в дар видані на той час одинадцять томів (Т. 1-11) факсимільного видання і електронні копії окремих стародруків кирилівського шрифту XVI-XVII ст. Співробітництво бібліотек продовжується.

Публікації фахівців ОННБ

Створено: 14.08.2017
Останнє оновлення: 16.08.2017
Переглядів: 613© 2019 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.