← Мистецький простір (за вересень 2018 р.)
< Попередня книга Наступна книга >

Бібліографія

Власенко А. Земські школи Опанаса Сластіона : [альбом] / Андрій Власенко. – Київ : Ін-т обдарованої дитини, 2016. – 151 с. : іл.

Анотація

Видання присвячено надзвичайно цікавій і водночас трагічній сторінці української архітектури. Протягом 1910–1916 рр. за проектами Опанаса Сластіона та земських техніків у Лохвицькому повіті Полтавської губернії збудували близько сотні народних шкіл у стилі українського модерну. Тоді ж і пізніше до «лохвичанок» долучилося ще кілька десятків шкіл, що тою чи іншою мірою наслідували творчу манеру митця-новатора. Альбом містить вступну статтю і два ілюстрованих розділи. В першому розділі представлені земські школи в стилі українського модерну, споруджені за проектами Опанаса Сластіона та земських техніків протягом 1910–1916 років у Лохвицькому повіті Полтавської губернії. Подано світлини шкіл, збережених на момент сторіччя від початку їх будівництва (2010 р.). До другого розділу включено школи в стилі українського модерну, споруджені в різних регіонах України протягом 1910-х–1930-х рр. в наслідування земських шкіл Лохвицького повіту.

Окрім естетичного та історичного аспекту видання має на меті привернути увагу широкої громадськості до проблеми порятунку видатного масиву національного зодчества, оскільки більшість збережених дотепер Сластіонових шкіл загрожені забуттям і руйнацією. Якщо процес не спинити – українська та світова культура збідніють непоправно…