«До 350-річчя від дня народження Пилипа Степановича Орлика (1672-1742) - українського державного, військового та політичного діяча»

foto-2.jpg

Народився Пилип Степанович Орлик у Косуті, Віленського воєводства, нині Білорусь, у родині вихідця з Чехії. Навчався в Київському колегіумі — одному з найкращих у Європі вищих навчальних закладів, де здобув глибокі знання з усіх відомих тоді наук. Належав до найбільш освічених людей свого часу. Був прекрасним промовцем і пристрасним публіцистом. Вільно володів багатьма іноземними мовами, добре знав античну й сучасну йому європейську філософію. В оригіналі читав твори видатних мислителів. У догетьманський період свого життя встиг уславитися як один з поетів доби бароко, присвятивши кілька своїх поезій гетьману Івану Мазепі та членам його родини. Був людиною європейської культури й менталітету.

foto-3.jpg

Конституція Пилипа Орлика — важлива пам’ятка політико-правової думки початку XVIII сторіччя. Документ унікальний для того часу, який регламентував основні питання державного будівництва України після здобуття нею незалежності, складався з преамбули та 16 статей. 

Конституція була створена Орликом на засадах традиційного козацького права, разом із тим зміст її статей свідчить, що ідея парламентаризму зародились у середовищі українських політиків уже на початку ХVІІІ століття. Конституція Орлика вперше не тільки в історії України, а й в історії людства законодавчо затверджувала існування демократичного суспільства.

Діяльність гетьмана, безперечно, становить одну з найважливіших сторінок державної та військової історії України. Фахівці Одеської національної наукової бібліотеки з нагоди ювілею видатного українця підготували електронну книжково-ілюстративну виставку «До 350-річчя від дня народження Пилипа Степановича Орлика (1672-1742) - українського державного, військового та політичного діяча».

Книжкова експозиція представляє історичний портрет творця першої української Конституції — гетьмана Пилипа Орлика. У наукових працях, документах і матеріалах пізнаваймо велич думок і невмирущість справ видатного діяча. Нехай його діяльний патріотизм, невтомне завзяття, героїчний козацький дух, непохитна воля й непереборний оптимізм стануть для нас моральним прикладом і взірцем справжнього Українця.

foto-4.jpg

Пилип Орлик / Ігор Анатолійович Коляда, Світлана Юріївна Коляда, Олександр Юрійович Кирієнко ; відп. за вип. Р. Є. Панченко. – Харків : Фоліо, 2019. – 119 с.

Пилип Степанович Орлик (1672-1742) — військовий і політичний діяч, дипломат, гетьман України у вигнанні, сподвижник І. Мазепи і продовжувач його справи у боротьбі за державний суверенітет Гетьманщини. Автор «Пактів і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького». Він став символом нескореності й боротьби за волю свого народу. Навряд чи якась національна справа мала такого освіченого, талановитого й вірного її представника, як Пилип Орлик. Діяльність гетьмана, безперечно, становить одну з найважливіших сторінок державної та військової історії України.

foto-5.jpg

Судний день. Драматична козацька дума в трьох частинах  / Станіслав Савович Стриженюк. – Одеса : Прес-кур’єр, 2021. – 320 с.

Драматична козацька дума складається з трьох частин: «Батурин», «Воскресіння» і «Кагул». Першу частину автор завершив у січні 2007 року, дві наступні — у липні 2009-го. Головні герої драми — українські гетьмани Іван Мазепа і Пилип Орлик. В основі конфлікту драматичної козацької думи лежить конфлікт імперського деспотизму та козацького демократизму, який втілився в першу в світі Конституцію Пилипа Орлика. У 2008 році за результатами закритого конкурсу перша частина твору була удостоєна першої премії у номінації «П’єси» Всеукраїнського конкурсу «Коронація слова». Автору було вручено «Золоте перо» конкурсу та спеціальну відзнаку журналу "Україна" за «Кращий історико-патріотичний твір».

foto-6.jpg

Національні традиції державотворення в контексті Конституції Пилипа ОрликаПетро Григорович РадькоНАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського ; відп. ред. П. С. Сохань. – Полтава : Техсервіс, 2010. – 348 с.

Монографія присвячена малодослідженому феномену — національним традиціям державотворення. На основі Конституції Пилипа Орлика вперше здійснена спроба комплексно проаналізувати традиції законодавчої, виконавчої та судової влади, розкрита роль релігії та національної еліти у житті українського народу.

Розрахована на науковців, викладачів, студентів, працівників державних установ, усіх, хто цікавиться проблемами історії України та державотворення українського народу.

foto-7.jpg

Орлі, син ОрликаТимур Іванович Литовченко ; худож.-іл. І. І. Яхін ; худож.-оформ. О. Г. Жуков. – Харків : Фоліо, 2010. – 285 с.

«Орлі, син Орлика», роман з історичного «козацького» циклу київського письменника Тимура Литовченка, став лауреатом Всеукраїнського конкурсу романів, кіносценаріїв, п'єс і пісенної лірики про кохання «Коронація слова».

Ім’я гетьмана Пилипа Орлика загальновідоме: сподвижник Івана Мазепи, спадкоємець його слави, автор «Пактів й конституцій законів та вольностей Війська Запорозького»… Набагато менше сучасні українці знають про його сина Григорія Орлика, який був відомим політичним і військовим діячем доби французького короля Людовіка XV, видатним дипломатом й організатором розгалуженої розвідувальної мережі, а також щирим адептом ідеї відновлення козацької держави на українських теренах. Життя Григора Орлі (саме під таким іменем гетьманич увійшов до світової історії) було сповнене небезпечних пригод, з яких він завжди виходив з честю.

foto-8.jpg

Перша Конституція України. Пилип Орлик і його діяльність в еміграціїГалина Іванівна КорогодВікторія Павлівна ГробоваХарків. нац. ун-т внутрішніх справ. Сум. філія. – 2-ге вид, допов. – Суми : Університетська книга, 2018. – 127 с.

У посібнику розглянуті питання виникнення першої української політичної еміграції, появи Конституції України 1710 року, а також намагання Пилипа Орлика створити коаліцію європейських держав з метою звільнення України з-під впливу Росії.

Рекомендований студентам та викладачам для підготовки з дисциплін «Історія держави і права України», «Історія України», «Конституційне право України» і «Міжнародне публічне право».

foto-9.jpg

Пилип ОрликМаксим Володимирович Главацький. – Київ : КМ-Букс, 2016. – 141 с.

Перечитуючи деякі сторінки історії України, часом вражаєшся: як багато подій перегукується із сьогоденням! Та це й не дивно — історія, як відомо, рухається по спіралі. І якщо ми, українці, вважаємо себе мудрим народом, то маємо враховувати досвід своїх героїчних предків, учитися на їхніх помилках, намагатися попереджати нові. Біографічна серія «Творці державного престижу» присвячена величним історичним постатям, з якими, насамперед, асоціюється становлення державності й незалежності України. Однією з таких постатей, безсумнівно, є Пилип Орлик — видатний державний і політичний діяч, державотворець, автор першого українського конституційного акта.

foto-10.jpg

Пилип Орлик - гетьман України : Історичні оповідіВасиль Різниченко ; передм. В. О. Шевчук. – Київ : Український письменник, 1996. – 302 с. 

Гетьман Пилип Орлик та його син Григор виходили з одного постулату: за будь-яку ціну здобути політичну свободу Україні, її народові. Мета цієї книжки — видобути з темені віків величні, героїчні діяння цих двох видатних українців.

foto-11.jpg

Пилип Орлик: молдовські та румунські шляхиТеофіл Георгійович Рендюк. – Чернівці : Букрек, 2013. – 238 с.

Двомовний ілюстрований історично-документальний нарис доктора історичних наук, дипломата високого рангу Т. Г. Рендюка, розроблений на основі широкої джерельної бази та власних досліджень, розкриває читачеві маловідомі або зовсім не ідентифіковані аспекти політичних, військових, дипломатичних та культурно-духовних зв'язків гетьмана України Пилипа Орлика з Молдовою, Валахією та Трансільванією у першій половині ХVІІІ століття.

Створено: 19.10.2022
Оновлено: 20.10.2022
Переглядів: 1001
© 2022 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.