Біобібліографічні видання з мистецтва ОННБ

afisha.jpg

22 травня 2021 р. у рамках виставки-форуму «Українська книга на Одещині» відділ мистецтв ОННБ провів презентацію трьох книжок: оновлених та доповнених видань біобібліографічних довідників «Товарищество южнорусских художников», «Общество независимых художников в Одессе», а також збірника «Одесская художественная школа. Воспоминания бывших учеников, 1865-1940» (упорядник – головний бібліотекар відділу мистецтв О.М. Барковська).

В презентації брали участь: журналіст Є. Голубовський, мистецтвознавці В. Абрамов, О. Тарасенко, Т. Михайличенко. В залі були присутні відомі мистецтвознавці, співробітники музеїв міста, викладачі, краєзнавці-дослідники.

img_8463-1.jpg img_8494.jpg img_8488-1.jpg

«Товарищество южнорусских художников» – це нове, доповнене та виправлене видання довідника, присвяченого найкрупнішому мистецькому об'єднанню Одеси і України взагалі, що існувало наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. В першій частині зібрано бібліографію про діяльність Товариства, насамперед, хронологія виставок з 1890 до 1919 р. Друга частина – біобібліографічний словник, у який ввійшло понад 350 імен членів та експонентів об'єднання, серед яких І. Айвазовський, К. Богаєвський, К. Костанді, Є. Лансере, Л. Пастернак, П. Нілус, М. Пимоненко, І. Похитонов, І. Репін, Я. Станіславський, скульптор Б. Едуардс та ін. Свій яскравий шлях на "південноросійських" виставках починали майбутні метри авангардизму – В. Кандинський, В. Баранов (Баранов-Россіне), брати Бурлюки, М. Андрієнко-Нечитайло.

img_8489.jpg

img_8503.jpg

img_8467-1.jpg img_8514-2.jpg

Довідник «Общество независимых художников в Одессе» є продовженням теми одеських мистецьких об'єднань. Товариство було засноване творчою молоддю Одеси як альтернативне Товариству південноросійських художників. У першу частину ввійшла література про діяльність гуртка молодих художників і «незалежних»; основу складають матеріали одеської періодики за 1909-1920 рр. Друга частина – це теж біобібліографічний словник митців, про багатьох інформацію оприлюднено вперше, деякі досить відомі (Ф. Гозіасон, С. Грановський, В. Мюллер, А. Нюренберг, С. Фазіні, Т. Фраєрман).

 Збірник «Одесская художественная школа. Воспоминания бывших учеников» готувався в 2015 р. до 150-річчя Одеського художнього училища. Але так сталося, що у паперовому варіанті книжка з'явилася лише в 2021 р. Тут зібрано спогади учнів Рисувальної школи (1865-1900) та Художнього училища (1900-1940) – різних поколінь, різного рівня. В цілому з них складається жива, неформальна історія закладу. Видання проілюстроване рідкісними фотографіями. Це видання було представлене сигнальним примірником, наклад зараз друкується.

Інші публікації:
Презентація біобібліографічних видань ОННБ з мистецтва. Анонс

Створено: 23.05.2021
Оновлено: 24.05.2021
Переглядів: 449




© 2021 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.