«Едуардс Борис Вільямович». Презентація монографії


22 травня 2021 року під час проведення ХХІІ Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині» відбулася презентація монографії «Едуардс Борис Вільямович. Життєпис. Хронологія; Альбом-каталог. Виставки». Подія заявлена напередодні відзначення дня народження Бориса Едуардса (1860–1924) – 27 травня, за участі автора, Володимира Кудлача. Демонструватиметься також мультимедійний ряд, присвячений основним віхам життя і творчості видатного майстра.

Місце проведення: відділ міжнародних проєктів ОННБ
(вул. Пастера, 13, вхід через внутрішній дворик).
Час проведення: 14.00–15.00

20210523_113054.jpg

Презентація зібрала відомих науковців, людей творчих професій, які привітали автора з черговим мистецтвознавчим дослідженням. Зроблено ще один крок у справу наукового вивчення культурного життя Одеси і України у цілому означеного періоду. Йшлося про використану багату документальну базу та методологічні підходи дослідження, про можливість розширення фактології. Своїми думками поділилися відомі мистецтвознавці та митці: автор вступної статті Ольга Барковська, Віталій Абрамов, Сергій Сєдих, Олександр Дмитренко, Наталія Майданюк, Наталія Диба, Лариса Дем’янишина, краєзнавець Тарас Максимюк, Юрій Валюк, скульптор Олександр Коваль, видавець Людмила Білик.  

На конкурсі "Краща книга виставки-форуму-2021" монографія, присвячена Б.В. Едуардсу, визнана у номінації "Краща книга з мистецтва". 

9-1.jpgДоробок Кудлача В.А. – перше монографічне видання, яке, по можливості, охоплює майже усю відому на сьогодні джерельну базу про видатного українського скульптора, академіка Петербурзької академії мистецтв, що впродовж 40 років був нерозривно пов'язаний з Одесою – прижиттєву та сучасну періодику, документи і фотографії з фондів Одеської національної наукової бібліотеки, Одеського художнього музею, Державного архіву Одеської області.

Видання повнокольорове, обсягом 200 сторінок, містить більше 190 фотографій, альбом-каталог творів мистця (бл. 100 найменувань), інформацію про участь у виставках. Життєпис дає розгорнуту картину діяльності скульптора, його участі у виставках, відомості про громадську активність, педагогічну діяльність. Розділ доповнює хронологія. Вперше подається докладна інформація про родовід митця. Помітне місце в монографії відведено оточенню Бориса Едуардса – представлені портретні зображення та біографії осіб, які мали відношення до творчості скульптора, були пов’язані з ним родинними та дружніми узами. Багато світлин про митця з архівів державних установ та приватних збірок публікуються вперше. Це стосується й оприлюднення літературної спадщини Б. Едуардса – машинописного тексту повісті «Агнеса». Вперше надаються докладні відомості про місцеперебування та творчу самореалізацію митця під час проживання на Мальті (1919–1924). Доповнює дослідження понад 200 позицій бібліографії та іменний покажчик.

Монографію супроводжують вступні статті академіка Національної академії мистецтв України, доктора мистецтвознавства О.К. Федорука та головного бібліотекаря ОННБ, мистецтвознавця О.М. Барковської. Відповідальна за випуск – І.О. Бірюкова. Редактори: Н.Г. Майданюк, І.С. Шелестович; коректор: Г.М. Шпак; дизайн, верстка – І.М. Свістунової; англійський текст – Н.М. Диби. Книга побачило світ у видавництві «Друк південь» (Одеса).

Дослідження про Б.В. Едуардса продовжує серію мистецтвознавчих видань, присвячених періоду «зламу століть» – кінця ХІХ – першої чверті ХХ ст., які вийшли під грифом ОННБ або за її сприяння: «Товарищество южнорусских художников» (2000, 2021), «Общество независимых художников в Одессе» (2012, 2021), «Головков Герасим Семенович, 1863–1909)» (2013, 2015) та ін.

З нагоди 160-річчя від дня народження Б.В. Едуардса, яке громадскість відзначала у 2020 році, на сайті ОННБ було оприлюднено серію публікацій, присвячених цій події. 

Запропоноване науково-популярне видання буде цікаве мистецтвознавцям, культурологам, краєзнавцям, музейним працівникам, галеристам, викладачам і студентам художніх вишів,
усім, хто цікавиться мистецтвом.

ЗМІ ПРО ПОДІЮ

Неспокій таланту // Чорноморські новини. – 2021. – 20-22 трав.

 

Створено: 23.05.2021
Оновлено: 08.06.2021
Переглядів: 703
© 2021 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.