«Одесская кухня». Презентація

24 квітня 2014 р. в ОННБ відбулася зустріч з авторами, письменницями Ладою Лузіною та Іриною Потаніною. Остання презентувала свою нову книжку «Одесская кухня». В заході також взяв участь генеральний директор відомого видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький (Харків), книжкова продукція якого добре відома відвідувачам щорічної виставки-форуму «Українська книга на Одещині». Гостей привітала генеральний директор ОННБ ім. М.Горького Ольга Ботушанська.

Під час зустрічі. Зліва направо:
 
Ольга Ботушанська, Ірина Потаніна, Лада Лузіна, Олександр Красовицький

Авторів представив Олександр Красовицький. «Щонайменше десять років я намагався знайти автора, який би був одеситом і міг би написати книжку згідно нашого задуму: щоб це була кухня не в сенсі лише кулінарії, але «кухні» як прихованої історії. Щоб це були чисто одеські, справжні історії» - зазначив Олександр Красовицький. – Такого одеського автора з різних причин нам знайти так і не вдалося. Однак Ірина має певний зв'язок з цим містом (тут жила сестра її прабабусі тьотя Соня)».

Видавництво «Фоліо» успішно працює з цими молодими письменницями вже багато років, активно популяризуючи їх творчість. Лада Лузіна нині входить в двадцятку кращих українських письменників (згідно даних журналу «Фокус»). Помітний вплив на творчість Лади Лузіної – киянки за народженням, справив Михайло Булгаков, про що свідчить відома її «відьмацька» серія. Вона, зокрема, є упорядником та автором переднього слова до збірника творів Булгакова, написаних класиком в його київський період. У популярному харківському видавництві побачили світ такі прозові «жіночі» твори Лузіної як серія «Київські відьми», «Заміж в 30 років», «Моя Лоліта», «Як я була скандальною журналісткою» та інші. Взагалі, епатажність показова для пані «ЛЛ».

У новому проекті Лада виступила в скромній ролі автора вступної статті до останнього доробку Ірини Потаніної, з якою, як вона відзначила, підтримує дружні й творчі стосунки близько десяти років. Одеса – їх спільна любов. «Не марити Одесою у нас вважалося недостойним нашої родини. Це моя «літня» батьківщина, – зізналася Лада, яка під час перебування в нашому місті не уникає можливості відвідати родинну дачу на В.Фонтані, засновану ще її прапрабабусею в 1920 році. 

Ірина Потаніна, активно публікується з 2000 року. Вона є автором творів для дітей і підлітків, працює у жанрах «жорсткої» прози, а також детективному жанрі та фантастиці. Нова книжка – це збірник більш ніж сорока есе про видатних людей, в чиїй біографії присутня Одеса: Пушкіна, Гоголя, Лесю Українку, Франка, Ільфа і Петрова, Олешу, Надію Теффі та інших. Одна з її  героїнь, «тьотя Соня» - це не бренд, а реальний персонаж, далека родичка письменниці. В основу твору покладено її зошити з рецептами, які залишилися в спадок після того, як вона поїхала «підіймати Ізраїль». Після довгих мандрів, врешті-решт ці зошити потрапили до письменниці. Маємо історію Одеси, сприйняту через персоналії, але під особливим «кулінарним соусом».

Автор прочитала уривок з есе про письменницю Надію Теффі. Виклад нового твору в Ірини надзвичайно жвавий, дотепний, з почуттям гумору. Чудово  передано одеський колорит, а події сприйняті через призму жіночої психології «типової одеситки». За її власним висловом, «маємо Одесу і з чим її їдять».

Письменниці також поділилися планами на майбутнє. Так, Лада Лузіна збирається написати таку собі родинну сагу, і головною героїнею її буде одеситка тітонька Люся – особа яскрава, навіть ексцентрична. 

Презентація перетворилася на зацікавлене спілкування з аудиторією. Гості були зачаровані бібліотекою, її архітектурою, яка на їх переконання, є «ідеальним простором», а книга – «ідеальним витвором людини».

«Ніхто так не розповість докладно й цікаво про книжку, як сам автор. Варто такі зустрічі робити регулярно. Ви розповіли нам як в новому світлі одесити можуть побачити Одесу» - підсумувала зустріч генеральний директор ОННБ ім. М.Горького Ольга Ботушанська.

Олександр Красовицький відзначив, що в найближчих планах «Фоліо» видання творів Лади Лузіної в українському перекладі. В Одесі вони також презентуватимуть новинку – двохтомник Валентина Катаєва, яка відбудеться в Одеському літературному музеї. Одеський класик, на думку Красовицького, нині незаслужено вилучений із шкільної програми. В нове видання включена широковідома його епопея «Волны Черного моря».

Створено: 25.04.2014
Переглядів: 1056
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.