До 100-річчя Івана Гайдаєнка

В ОННБ буде утворено ще один іменний фонд на честь письменника-мариніста, драматурга, публіциста, громадського діяча І.П.Гайдаєнка (1914-1994). 27 листопада 2013 р. в урочистій обстановці відбулася передача його особистої бібліотеки за участі родини письменника. Колекція нараховує понад 1000 художніх, літературознавчих, енциклопедичних видань, посібників та інших документів. Про життя i творчiсть письменника знайомила виставка «Я з вами... – письменник-мариніст, публіцист, громадський діяч», яка була розгорнута в головному читальному залі.

Церемонією передачі особистої бібліотеки І.П.Гайдаєнка розпочато серію заходів, присвячених 100-літньому ювілею письменника, який громадськість відзначатиме 7 січня 2014 р.

 Присутніх привітала генеральний директор ОННБ ім. М.Горького, заслужений працівник культури Ольга Ботушанська, яка висловила щирі слова подяки доньці письменника Валентині Гайдаєнко за цей шляхетний жест.

 

Слово має Володимир Філіпчук (крайня зліва ведуча заходу Валентина Бондарчук; крайня справа - Валентина Гайдаєнко)

Іван Петрович Гайдаєнко багато часу і енергії віддав громадській роботі як голова Одеської обласної організації Національної спілки письменників України та заснованого ним Одеського комітету захисту миру, пізніше реорганізованого у Одеську обласну раду миру, яка цьогоріч відзначила своє 45-річчя. Про це, а також особистий внесок Івана Гайдаєнка на цьому поприщі та останні акції організації йшлося у виступі нинішнього голови Ради миру, героя України, Почесного громадянина Одеси, лауреата галереї «Люди щедрих сердець» Володимира Філіпчука.

 

Про меценатські ініціативи С.Р.Гриневецького йшлося у виступі Тетяни Подерської

17 грудня в Одеському літературному музеї відбудеться презентація трьохтомника І.П.Гайдаєнка, виданого за підтримки С.Р.Гриневецького, про що повідомила присутнім помічник народного депутата Тетяна Подерська.

Теплі побажання на адресу родини Гайдаєнків висловив представник Одеської міськради Юрій Санак.

 

Юрій Санак

Гайдаєнко відомий також як драматург. Його п’єси з успіхом йшли на сцені Одеського академічного російського драмтеатру. «Естафетою з «того життя» в сьогодення назвав цей захід директор театру Олександр Копайгора.

  

Олександр Копайгора (крайня справа представник ІФУ Лариса Козловська)

 Іван Гайдаєнко є прикладом для учнівської молоді. Нині на будівлі ЗОШ № 85 йому встановлена меморіальна дошка. Своє пошанування письменнику і громадському діячеві висловили присутні на заході учні цього закладу, яким генеральний директор ОННБ вручила пам’ятний книжковий дарунок – твори письменника-мариніста.

 Участь у заході взяли представники письменницьких організацій, літературознавці, журналісти, зокрема, Юрій Работін, Олекса Різників, Іван Рябухін, Дмитро Шупта. Останній представляє також Спілку письменників-мариністів Одеси, яка носить ім’я І.П.Гайдаєнка.

 

Зліва-направо: Юрій Работін, Сергій Дмитрієв, Володимир Філіпчук, Валентина Гайдаєнко, Ольга Ботушанська

«Як письменник я виховувався на творах Івана Петровича Гайдаєнка, – відзначив голова Одеської обласної організації Національної спілки письменників України Сергій Дмитрієв. – Особливо захоплювався його трилогією «Санта-Марія». Мене вражала кришталева чистота його слова, ненадуманість. Писав він сенсорно, деталі виростали через образ». Дмитрієв також нагадав, що коли в 1970-і рр. влада нищила українські школи, Іван Гайдаєнко був єдиний в Одесі, хто підняв голос на їх захист і безпосередньо звертався з цього приводу до вищого керівництва.

Дмитро Шупта. Крайній справа – Володимир Сподарець

У своєму виступі відомий літературознавець Володимир Сподарець, посилаючись на новий роман Григорія Гусейнова «Між часом і морем», нагадав, що саме Івану Гайдаєнку одеська письменницька організація була зобов’язана отриманням прекрасного особняка у стилі модерн, що на вул. Белинського, який на даний час спілка втратила.

Слова подяки бібліотеці та учасникам, а також присутнім висловила донька письменника Валентина Іванівна Гайдаєнко. Слід відзначити, що родина Гайдаєнків та Кузнецових багато робить для увічнення імені Івана Петровича Гайдаєнка. Готується у перспективі відкрити меморіальну кімнату письменника, розроблений сайт його імені (розробка Івана Кузнецова). «Цей захід на благо молодості і життя! – відзначила Валентина Гайдаєнко.

Наталя Скрипниченко

Іван Гайдаєнко дуже любив класичну музику, оперний спів і народні пісні. Організатори запросили першокласних виконавців, які створили піднесену атмосферу в залі.

Надзвичайно яскраве враження справив спів Наталі Скрипниченко, лауреата міжнародних конкурсів, магістра Одеської музакадемії ім. А.В.Нежданової. У її виконанні прозвучали арія Лючії із опери Доніцетті «Лючія ді Ляммермур» та українська народна пісня «Ой піду я межи гори» (оранжировка Кос-Анатольського). Концертмейстер – Олена Удрас.

Співає Дарія Бірюк

Інший представник консерваторії, лауреат міжнародних конкурсів Дарія Бірюк виконала арію Оксани із опери Чайковського «Черевички» та українську народну пісню «Ой, вербо» (обробка Полонського). Концертмейстер  Надія Гомільська. Була виконана також музикально-літературна композиція з використанням популярних пісень про Одесу – читець Світлана Лукіна, музикальний супровід Євгена Лукашова. У концертній програмі були також задіяні читець Олена Куклова (на фото внизу) та бард Анатолій Маркін.

У підготовці заходу взяли активну участь співробітники бібліотеки Валентина Бондаренко (ведуча), відділ зв’язків з громадськістю і реклами (Тамара Кухарук, Людмила Худенко, Анна Темнюк – автор мультимедійної презентації) та Тетяна Яковлєва (відділ краєзнавства «Одесика»).

З виставкою про життя і творчість Гайдаєнка знайомить гостей її автор Тетяна Яковлєва

Репортаж ТК «Круг»

Репортаж ТК «Град»

Створено: 28.11.2013
Переглядів: 1866
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.