День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни

Той самий довгий день…
22 червня 1941 року в історії та в серці
Все, що було не зі мною, пам’ятаю!

22 червня – до Дня скорботи і вшанування пам`яті жертв війни в Україні – в ОННБ ім. М.Горького проводиться виставкова акція – книжково-ілюстративна виставка «А завтра була війна…» та книжково-документна виставка «Листи з фронту».

На них представлені копії фронтових листів 1941-1945 рр. з колекції Одеського державного історико-краєзнавчого музею. Експозиція надає можливість відвідувачам, зрозуміти і відчути трагічну глибину початку радянсько-німецької війни.

У першому розділі експозиції «22 червня 1941 р. В історії та в серці» представлені повоєнні монографії 1950-х років та сучасні дослідження Великої Вітчизняної війни: Драбкин А., Исаев А. 22 июня. Черный день календаря. – М.:, 2008. –384 с; Бадах Ю.Г. Переддень та початок Великої Вітчизняної війни. – К.:, 2011. - 452 с. Автори послуговуються документами, у яких майже по годинах відслідковано події перших воєнних днів, фатальні стратегічні помилки обох сторін, що мали вирішальний вплив на подальший перебіг війни. 

Другий розділ: «Мовою документів. Переддень та початок війни» містить унікальні документи: газети та журнали 1939-1941 років, де подається офіційна інформація про політичні ситуації та відносини СРСР з Німеччиною. Цікавими є журнальні публікації 1980-х років, у яких вперше проливається світло на таємні сторінки, секретні архіви подій Другої світової війни:

Азяский Н.Ф. О стратегическом развертывании вооруженных сил Германии и Советского Союза в 1941 г. // Военная мысль. – 1990. - № 8. - С. 9-18.

Горьков Ю.А. Накануне 22 июня 1941 г. Неопубликованное интервью маршала Советского Союза А.М. Василевского // Новая и новейшая история. – 1992. - № 6. – С. 3-5.

Вишлев О.В. Почему же медлил Сталин в 1941 г.? // Новая и новейшая история. – 1992. - № 2. – С. 70-97.

Завершують розділ сучасні збірники документів, книги видатних воєначальників – Г.К. Жукова, О.М.Василевського, І.Х. Баграмяна та інших безпосередніх учасників бойових дій.

Третій розділ присвячений подіям в Україні 1941-го року. Монографії, довідники, матеріали конференцій, у яких досліджуються основні оборонні операції першого року війни: Львівсько-Чернівецька, Київська, Одеська, Донбасько-Ростовська, Кримська та Севастопольська оборонні операції.

У четвертому розділі «Культурне і духовне життя 1941 року» представлені плакати того часу, пісні, зокрема «Вставай страна огромная!», поезії народжені в перші дні війни, театральні вистави, кінохроніки. Усе це відтворює не тільки картину історії, а й допомагає зрозуміти особливий характер наших людей, зокрема митців, релігійних діячів, які не тільки відчули себе причетними до трагічних випробувань, що випали на долю нехай багато в чому суперечливої держави – СРСР, а й довели свою високу моральну відданість Вітчизні, людяність, і незламність. Тут також представлена інформація про долю культурних цінностей, їх евакуація та збереження під час війни. Користувачів, зокрема, зацікавлять матеріали з життя  нашої «Горьківки» у часи воєнних випробовувань.

ЕКСПОНАТИ ВИСТАВКИ

Огляд виставки проводить Тамара Кухарук – зав. відділу зв’язків з громадськістю та реклами бібліотеки

Створено: 21.06.2013
Переглядів: 1680
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.