Клуб цікавих зустрічей

20 лютого відбувся захід, присвячений творчості Тараса Шевченка-художника. З доповіддю на цю тему виступила Людмила Буряченко, зав. відділу обслуговування читачів ОННБ. Згадана зустріч відкрила декаду, присвячену 199-річчю від дня народження Т.Г. Шевченко (1814-1861). Серед слухачів викладачі та студенти середніх навчальних закладів міста.

На світлині: Людмила Буряченко під час зустрічі

Особа Тараса Григоровича Шевченка для багатьох асоціюється з літературою. Але сучасники вважали його перш за все художником, і у цій іпостасі наш співвітчизник користувався великою популярністю. Він був першокласним портретистом, пейзажистом, майстром жанрової картини, ілюстратором, віртуозно працював в техніках олійного і акварельного живопису, офорту, акватинти та ін.

Виступаюча нагадала загальновідомі факти: завдяки російським і українським демократам Шевченка викупили з кріпацтва, що відкрило шлях до здобуття ґрунтовної професійної художньої освіти. Молодий Тарас був улюбленим учнем геніального Карла Брюллова (Брюлло) в Петербурзькій АМ. Його талант високо цінували М. Чернишевський, О. Герцен, живописець Г. Венеціанов, поет В. Жуковський, актор М. Щепкін, президент Академії граф Ф. Толстой, скульптор П. Клодт, відомі художники-земляки М. Мокрицький та І. Сошенко та ін., які складали культурну еліту тогочасної Росії. 1860 року, незадовго до смерті, за серію офортів із зображенням видатних культурних діячів своєї епохи Тарасу Шевченку було присвоєне звання «академік гравюри». Не менш почесно звучало в устах сучасників й інше визнання Шевченка-офортиста – «російський Рембрандт». 

Твори Т.Г. Шевченка, виконані у 1843 р.: Портрет Маєвської. НМУ; На пасіці. Національний музей Тараса Шевченка. Київ.

Широко відомі його живописні й графічні портрети: Є. Гребінки, П. Куліша, А. та І. Лизогубів, княгині В. Рєпніної, Маєвської, американського актора А. Олдріджа та ін., серії «Живописна Україна», твори, виконані під час експедицій на засланні (1847-1850, 1851).

Як художник, Шевченко еволюціонував від романтизму (ранні історичні роботи на тему Козаччини, «Катерина» тощо) до критичного реалізму. Мало кому відомо, що Шевченко одним із перших звернувся до пленерного живопису і передбачив імпресіонізм («На пасіці». 1843). Малярська спадщина Т.Г. Шевченка нараховує більше 1100 різноманітних за жанром і технікою виконання робіт.

Про ці та інші цікаві факти, пов’язані з творчістю і особою геніального українського мистця розповіла Людмила Ігорівна під час згаданої зустрічі.

Слухацьку аудиторію складали викладачі та бл. 70 студентів одеських закладів - Технікуму промислової автоматики і Технічного коледжу Академії харчових технологій.

Присутні могли ознайомитися також з книжковою тематичною виставкою – «Мова – воля народу» із фонду ОННБ.

Дивіться також відеозапис

Створено: 20.02.2013
Переглядів: 1727
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.