Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «V ОдесаБібліоСаміт»

00.jpg

7-9 червня 2024 р. у рамках загальнонаціонального комплексного заходу соціокультурного та науково-комунікативного спрямування Інтелект-форум 2024 під егідою Міністерства культури та інформаційної політики України відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «V ОдесаБібліоСаміт».

Співорганізаторами та партнерами конференції були Державна архівна служба України, ДНУ «Книжкова палата України імені Івана Федорова», ВГО Українська бібліотечна асоціація, ВГО «Бібліополіс».

Цьогоріч, головною темою конференції стали культурні та креативні індустрії як важливий чинник формування економіки під час війни та післявоєнного відновлення. Ми розуміємо, що значення культурних та креативних індустрій, що лежать на перехресті мистецтва, бізнесу і технологій, постійно зростає – як на національному, так і на міжнародному рівні. Нині все більше людей та організацій втілюють свої творчі ідеї для покращення життя всього людства, і саме різноманітність та синергія креативних індустрій є запорукою успішного розвитку суспільства. Література та видавнича діяльність, народні художні промисли, візуальне та сценічне мистецтво, балет, кіно, музика, мода, дизайн, туризм, нові медіа та інформаційно-комунікаційні технології, архітектура й урбаністика, бібліотеки, архіви та музеї, реклама, маркетинг, зв’язки з громадськістю та інші креативні послуги розвиваються і сповнюються новими сенсами, надихають та посилюють інституційну спроможність один одного. І бібліотеки відіграють у цих процесах значну роль.

Програма V ОдесаБібліоСаміту передбачала низку науково-комунікативних заходів, що сприяють підвищенню фахового рівня учасників, формуванню професійних компетентностей та зміцненню ділових зв’язків.

До участі у роботі конференції долучилися близько 200 науковців та провідних фахівців бібліотек, архівів, музеїв України та зарубіжжя, а також освітяни, культурологи, представники громадських організацій, органів державної влади та місцевого самоврядування, представники креативних індустрій. Широкою виявилася географія заходу: до конференції доєдналися фахівці з Одеси, Києва, Вінниці, Дніпра, Донеччини, Житомира, Запоріжжя, Івано-Франківська, Кривого Рогу, Львова, Луцька, Миколаєва, Ніжина, Рівного, Сум, Тернополя, Харкова, Херсона, Хмельницького, Чернігова, Черкас, Чернівців.

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg

Учасників конференції привітали: Катерина Орлюк, начальник відділу соціокультурного розвитку регіонів Управління соціокультурного розвитку Міністерства культури та інформаційної політики України, Олександр Лашко, заступник Голови Державної архівної служби України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації; Владислав Берковський, виконавчий директор Українського культурного фонду; Оксана Бруй, президент ВГО «Українська бібліотечна асоціація».

Ключовою подією Інтелект-форуму став шоукейс «Кроссекторальні партнерства у сфері культури та креативних індустрій: успішні практики, можливості та виклики» за участі експертів у галузі культури та бібліотечної справи, які презентували інноваційні бібліотечні практики, досвід реалізації успішних кроссекторальних проєктів та культурних ініціатив, що охоплюють такі сфери, як медіа (кіно, телебачення, радіо), мистецтво та музеї, театр, музику, літературу та ін.

Участь у шоукейсі взяли:

05.jpg

Алла Гордієнко, генеральний директор Національної бібліотеки України для дітей, заслужений працівник культури України, кандидат культурології, виступила з доповіддю «Бібліотека для дітей – простір, сповнений можливостей». У своєму виступі вона проаналізувала діяльність мережі дитячих бібліотек у період 2014 – 2024 років, зокрема зазначила, що дитячі книгозбірні наполегливо працюють за будь-яких викликів і обставин не тільки як книгозбірні, але й як осередки культурних та психологічних послуг, волонтерські центри. Завдяки різнобічній діяльності бібліотеки є бажаними партнерами для громадських організацій, благодійних фондів, бізнесу тощо, і це є потужною підтримкою перспектив функціонування закладів навіть у нелегкі економічні часи.

06.jpg

Олена Кваша, журналіст, продюсер «Суспільне. Одеса», розповіла про творчу співпрацю регіональної телекомпанії з Одеською національною науковою бібліотекою, зокрема поділилася досвідом організації Всеукраїнського диктанту національної єдності, коли у День української писемності та мови у приміщеннях ОННБ облаштовується творчий простір-студія для написання диктанту, в якому зможе взяти участь кожен бажаючий.

07.jpg

Світлана Бондар, завідувачка літературно-драматичною частиною Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. В. Василька, повідомила про  проєкти театру, пов’язані з промоцією української літератури, співпрацю з бібліотеками, письменниками, сценаристами та літераторами.

08.jpg

Тетяна Токарчук, головний зберігач Одеського національного художнього музею, представила проєкти щодо створення інтерактивних та сучасних музейних просторів, впровадження музейних послуг онлайн та запровадження нових форм експозицій задля ефективної презентації колекцій (покази, інсталяції, інтерактивні, віртуальні, гібридні та живі виставки тощо).

09.jpg

Стас Жалобнюк, художник, член Національної спілки художників України, презентував виставку своїх картин, що експонувалися в головному читальному залі ОННБ під час проведення Інтелект-форуму.

10.jpg

Валентина Вітос, директор Одеського обласного центру української культури, національний експерт з питань НКС України, поінформувала про спільні проєкти з ОННБ, спрямовані на охорону та популяризацію нематеріальної української культурної спадщини, що сприяє зміцненню сучасної української ідентичності та формуванню спільних цінностей українського суспільства.

11.jpg

Ліна Арюпіна, заступник генерального директора Одеської національної наукової бібліотеки з наукової роботи та інформатизації представила досвід ОННБ у реалізації таких кроссекторальних проєктів, як «Українська книга на Одещині», «Історія. Культура. Ідентичність», «Велика Одеська Бібліоніч» та ін.

12.jpg 13.jpg 14.jpeg 15.jpg

Плідно та продуктивно пройшов круглий стіл «Трансформація бібліографії у цифрову епоху», організований за ініціативи та участі Миколи Сенченка, директора Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова». Участь в обговоренні теми взяли: Василь Спринсян, завідувач кафедри інформаційної діяльності та медіакомунікацій Національного університету «Одеська політехніка», кандидат мистецтвознавства; Олена Шевченко професор кафедри інформаційної діяльності та медіакомунікацій Національного університету «Одеська політехніка», доктор наук із соціальних комунікацій; Алла Гордієнко, генеральний директор Національної бібліотеки України для дітей, кандидат культурології (м. Київ) та ін.

16.jpg 17.jpg 18.jpg 19.jpg

Учасникам конференції була запропонована публічна лекція Християна Атанасова, керівника Департаменту Національної бібліотеки Болгарії ім. Святих Кирила і Мефодія, доцента (м. Софія, Болгарія) на тему: «Огляд документів з історії України та міста Одеси XVIII-XIX ст. в Османському архіві Національної бібліотеки Болгарії». Представлена лекція є прикладом успішного дослідницького проєкту та демонструє методи роботи з історичними документами, підходи до збереження історичних документів у Національній бібліотеці Болгарії, розкриває процеси комплектування документного фонду, пов'язаного з Україною, в іноземних архівах, бібліотеках та приватних колекціях.

Нагадаємо, що цьогоріч був підписаний Меморандум про співробітництво між Національною бібліотекою Болгарії ім. Святих Кирила і Мефодія та Одеською національною науковою бібліотекою, отож попереду ще багато спільних цікавих проєктів.

У програмі конференції працювали чотири секції. До розгляду на секційних засіданнях пропонувалися як традиційні теми бібліотечної практики, так й інноваційні питання, зокрема – роль і місце інформаційних, культурних, наукових, освітніх закладів у розвитку книжкової екосистеми України; успішні практики промоції книги та читання; діджиталізація ресурсів і послуг культурних установ в інформаційному просторі держави тощо.

До програми конференції було включено 26 доповіді.

Перша секція була присвячена теорії та практиці бібліотечно-інформаційної діяльності та сучасним освітньо-інформаційним технологіям.

20.jpg 21.jpg 22.jpg

Про «Цифрові проєкти бібліотек, архівів та музеїв у сучасному освітньому процесі» розповіла модератор секції Наталія Петрова, доцент кафедри археології, етнології та всесвітньої історії, заступник декана факультету історії та філософії з наукової роботи Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, провідний бібліотекар відділу міжнародних проєктів Одеської національної наукової бібліотеки, кандидат історичних наук (м. Одеса).

Цікавою та ілюстративною була доповідь  Наталі  Марченко, старшого наукового співробітника Інституту біографічних досліджень Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, кандидата історичних наук (м. Київ), – «Філософія безбар’єрності у роботі з книжкою-біографією для дітей».

Інформативним та актуальним був виступ Оксани Матвійчук, наукового співробітника Педагогічного музею України, кандидата педагогічних наук (м. Київ), «Онлайн-продукти Педагогічного музею України, представлені на каналі YouTube як форма поширення інформації про історію української освіти».

Найцікавішими напрацюваннями та перспективами розвитку цифрових проєктів Центрального державного науково-технічного архіву України» поділилася Анна Алєксєєнко, заступник директора ЦДНТА України (м. Харків).

Друга секція «Бібліотеки в умовах воєнного стану: досвід подолання викликів та загроз» розпочалась з виступу Надії Стрішенець, провідного наукового співробітника Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського, доктора історичних наук (м. Київ), яка розповіла про «Захист фондів Британської бібліотеки у роки Другої світової війни».

23.jpg 24.jpg 25.jpg 26.jpg

Доповідь Олександра Музичка, професора ОНУ імені І.І. Мечникова, доктора історичних наук (м. Одеса), була присвячена «Українській історичній книзі як об'єкту заборони та знищення з боку російських окупантів».

Практичним досвідом «Трансформації роботи бібліотек закладів вищої освіти в умовах воєнного стану (на прикладі бібліотеки Тернопільського національного медичного університету)» поділилася Олена Проців, директор Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського МОЗ України (м. Тернопіль).

Про «Бібліотечну інформаційну підтримку та супровід медичної та наукової діяльності Інституту ім. В.П. Філатова в умовах воєнного стану» розповів Дмитро Горшков, завідувач Наукової бібліотеки Інституту очних хвороб та тканинної терапії імені В.П. Філатова НАМН України (м. Одеса)

Під час засідання третьої секції «Бібліотечні ініціативи та партнерства: досвід, потенціал, успішні практики» розглядалися різноманітні ініціативи та кроссекторальні партнерства, спрямовані на розвиток бібліотечної сфери.

27.jpg 28.jpg 29.jpg 30.jpg

Олена Баворовська, заступник директора з питань внутрішньобібліотечної роботи Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки (м. Хмельницький), поділилася досвідом популяризації творчості засобами бібліотечної роботи та виступила з доповіддю «Зберігаємо пам'ять: популяризуємо творчість (з досвіду роботи Хмельницької ОУНБ)».

Лариса Маленко, заступник директора з бібліотечної роботи КУ «Одеська обласна бібліотека для юнацтва» (м. Одеса), розповіла про кроссекторальну співпрацю Одеської обласної бібліотеки для юнацтва, зокрема про залучення молоді до читання.

Лілія Віжічаніна, завідувач відділу наукової інформації та бібліографії Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара (м. Херсон), виступила з доповіддю Вечори літератури з “Гончарівкою”» – інтелектуальне дозвілля з користю».

Олена Величенко, голова ГО «Кінологічний центр “ГранДДог”» (м. Одеса) розповіла про проєкт «Лапа допомоги» від кінологічного центру «ГранДДог», який включає каністерапію та читання з собаками.

31.jpg 32.jpg 33.jpg

Досвідом кроссекторальної співпраці Чернігівської обласної бібліотеки для дітей поділилася Лариса Казакова, заступник директора бібліотеки (м. Чернігів).

Ольга Стемберська, заступник директора Централізованої міської бібліотечної системи для дітей м. Одеси розповіла про партнерство заради читання, зокрема про заходи Bookfest – 2024.

Тетяна Овчаренко, доцент кафедри культурології та філософії культури Національного університету «Одеська політехніка», кандидат культурології (м. Одеса) поділилася теоретичними напрацюваннями щодо моделей кроссекторальної та міждисциплінарної співпраці у сфері культури та креативних індустрій на прикладі діяльності секції «Арттуризму» Спілки мариністів Одеси.

Під час засідання четвертої секції  «Культура книги і читання: історія та сучасність, підходи та методи» розглянуті питання промоції книги і читання, користі від читання, а також сучасні методи створення бібліотечного контенту для реклами читання.

34.png 35.jpg 36.png

Про «Читання як тренд: сучасні підходи до популяризації книг» розповіла Наталія Моісеєва, заступник директора з наукової роботи Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки (м. Миколаїв).

Тетяна Подкупко, доцент кафедри суспільних наук Одеського національного медичного  університету,  кандидат історичних наук (м. Одеса), виступила з доповіддю «Копінг-поведінка: читання як механізм подолання стресу».

Ірина Любезна, завідувач читального залу для студентів Бібліотеки ім. Л. Каніщенка Західноукраїнського національного університету, доцент, кандидат економічних наук (м. Тернопіль), розповіла про досвід промоції книги в літературному середовищі Бібліотеки ім. Л. Каніщенка ЗУНУ.

37.jpg 38.jpg

Про створення бібліотечного медіаконтенту за допомогою штучного інтелекту та нейромереж розповіла Наталія Чернишенко, завідувач бібліотеки Приватного вищого навчального закладу «Харківський міжнародний медичний університет» (м. Харків).

Ніко Рерго, доктор філософії (м. Одеса), поділився думками щодо багатої та різноманітної культури та літератури ромів, важливості поширення знань про ромську бібліотеку та створення архівної колекції.

***

39.jpg

За окремою програмою в м. Чорноморську, під час виїзного свята української книги, відбувся круглий стіл «Безбар’єрне середовище в публічній  бібліотеці: комфорт для кожного» за участі бібліотек громад Одеської області (модератор – Юліана Амельченко, директор Комунальної установи «Одеська обласна універсальна наукова бібліотека імені М.С. Грушевського»).

***

Таким чином, V ОдесаБібліоСаміт вчергове став високопрофесійною інформаційною та комунікативною платформою для фахового спілкування, що сприяє розвитку кроссекторальної співпраці, спрямованої на посилення та зміцнення ролі культурних інституцій у процесах розвитку культури читання, інформаційної та мовної культури суспільства, формування інтересу до вітчизняної книжкової продукції.

Конференція отримала багато схвальних та позитивних відгуків учасників та слухачів онлайн-трансляцій. Навзаєм Оргкомітет конференції висловлює вдячність кожному учаснику за активну життєву позицію, за бажання ділитися своїми дослідженнями та знахідками. Особлива подяка нашим спікерам та доповідачам за їхні інформативні виступи, сповнені креативними ідеями, які надихають на нові звершення та відкриття.

ФОТОРЕПОРТАЖ


Створено: 13.06.2024
Переглядів: 803




© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.