«Велика книга українців: 125 років від часу видання першого тому "Історії України – Руси" Михайла Грушевського»

f2-1.jpg foto-1-miniatyura.jpg

7 липня 2023 року в Одеській національній науковій бібліотеці, у відділі краєзнавства, відбулася лекція доктора історичних наук Олександра Музичка «Велика книга українців: 125 років із часу видання першого тому “Історії України – Руси” Михайла Грушевського».

Олександр Музичко познайомив слухачів з основними етапами біографії Михайла Грушевського, особливо з тими фактами, які так чи інакше впливали на його роботу над головною працею життя – десятитомною «Історією України-Руси». Зокрема, лектор наголосив на значній ролі родини видатного історика – його дружини та доньки. Було розкрито передумови створення масштабної праці, йшлося також про світову практику видання перших узагальнюючих праць з історії.

Перший том «Історії України-Руси» був опублікований у Львові у 1898 році. У величезній історичній праці Михайла Грушевського описано історію України та земель, населених українцями до середини ХVII століття. Її основа – докладно викладене історичне дослідження про невпинного, багатовікового розвитку української нації, розвиток її самобутнього побуту та унікальної культури. Вчений був упевнений, що українці і росіяни є різновекторними за своїм походженням і розвитком народами, з різними коренями та історичними шляхами створення своїх держав.

f3.jpg f4.jpg

Лектор також зупинився на історії перевидання праці Михайла Грушевського у 1950-х роках в українській діаспорі та у незалежній Україні, висвітлив історію її англомовного перекладу. Олександр Музичко наголосив, що кожне з перевидань було значною подією, яка пожвавлювала громадське життя, сприяла національному відродженню та ознайомленню світу з історією України.

Попри появу низки новітніх праць, переоцінки та уточнення низки її тез, «Історія України-Руси» залишається фундаментом української історіографії, а в умовах запеклої боротьби українців проти російської агресії вона є і надзвичайно актуальною, адже в ній чітко постулюється ідея тяглості та окремішності українського народу,

f5.jpeg f6.jpeg
f7.jpeg f8.jpeg

Лекція супроводжувалася тематичною книжковою виставкою, на якій були представлені примірники «Історії України-Руси» початку ХХ століття та перше видання у незалежній Україні. Варто зазначити, що праця є досить складною для сприйняття (і не тільки через великий обсяг) і може виявитися недоступною для пересічного читача. Проте познайомитися з основними поглядами великого вченого можна і в менших його працях. У першу чергу, у його «Нарисі з історії українського народу»  та «Ілюстрованій історії України». А спеціальні покажчики допомагають дослідникам орієнтуватися у матеріалах цієї великої праці. Про наукову, політичну та життєву долю Михайла Грушевського розповідає низка монографічних досліджень, які також експонувалися на виставці.

Наприкінці лекції слухачі поставили лектору низку питань, на які він охоче відповів.

Запрошуємо до перегляду відеозапису лекції:

Створено: 14.07.2023
Переглядів: 1395
© 2023 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.