«Україна – країна нескорених»: До Дня Гідності та Свободи

foto-2.jpeg foto-21.jpg

Відзначати День Гідності та Свободи почали з 2014 року — в річницю початку Євромайдану. Свято з'явилося після відповідного указу п'ятого президента, Петра Порошенка, і було встановлене «з метою утвердження в Україні ідеалів свободи та демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року — лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини та громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору».

День Гідності та Свободи є не лише черговою пам’ятною датою в календарі. Цей день символізує відданість України ідеалам і принципам побудови демократичної держави та ідеям свободи. Для вшанування учасників подій Революції Гідності, пам’яті про загиблих у відстоюванні права українців на гідність та свободу, для донесення до сучасного покоління об’єктивної інформації про доленосні події в Україні фахівці Одеської національної наукової бібліотеки підготували виставку-огляд «Україна — країна нескорених».

На виставці представлено наукові видання, фотоальбоми, есеї, мистецько-культурологічні проєкти, поетичні збірки. Виставка розрахована на широке коло користувачів — науковців, студентів та всіх, небайдужих до історичних подій нашої держави.

 

 

foto-3.jpg

Незламні : повість-хроніка / Віктор Валерійович Медвідь. – Луцьк : Твердиня, 2014. – 94 с.

Три холодні місяці провели тисячі наших співвітчизників у центрі Києва, протестуючи проти політики уряду Януковича. Вони боролися за своє майбутнє, за краще життя для своїх дітей та онуків. Їх не здолали ні морози, ні безчинства силовиків і постійні загрози життю, ні час. У повісті поєднано історії учасників протесту Сергія та Ані зі спогадами інших мітингувальників про буремні події 2013–2014 рр.

 

foto-4.jpeg

Армагеддон на Майдані : роман-реквієм / Василь Базів. – Київ : Укр. пріоритет, 2014. – 159 с.

Гостросюжетний роман справляє величезне враження, як і сам феномен Майдану, на самосвідомість нашого сучасника. На смисловому тлі подається документальна маловідома історія про те, що і як призвело до Повстання проти гуманітарно-кримінальної катастрофи для майже 50-мільйонної нації в центрі Європи.

 

foto-5-1.jpg foto-51-2.jpg

94 дні. Євромайдан очима ТСН / автор ідеї Тетяна Пушнова ; голов. ред. Артем Чех. – Київ : Основи, 2014. – 165 с.

Телевізійні новини живуть недовго, зазвичай уже за кілька годин поступаючись місцем більш актуальним. Проте саме вони найкраще передають дух подій, яким судилося потрапити до підручників історії.

foto-52.jpg foto-53.jpg

У книзі «94 дні. Євромайдан очима ТСН» за матеріалами команди телеканалу відтворюється хронологія подій Революції Гідності. Це видання — колективне бачення журналістів, операторів, редакторів і ведучих Телевізійної Служби Новин, для кожного з яких Євромайдан став не лише роботою, а й важливою сторінкою життя.

 

foto-6.jpg

Про що гомонить Соборний майдан : інтерв'ю ; есеї ; сторінки боротьби за СвободуГанна Іванівна Дениско. – Полтава : Говоров С. В., 2018. – 391 с.

Книга вміщує невелику частину публіцистичного доробку заслуженого журналіста України, кавалера ордена «За заслуги» ІІІ ступеня Ганни Дениско-Антипович, котра уже понад півстоліття працює на журналістській ниві в ім’я утвердження в постгеноцидному українському суспільстві ідеалів Свободи, Честі і Справедливості, переданих нам у спадщину від аріїв-антів-козаків-лицарів Української Народної Республіки і Української Повстанської Армії, тих, хто не зрадив свою безсмертну душу і Матір Україну у найтяжчих випробуваннях доби.

 

foto-7.jpg

Не умолкай, Майдан, не умолкай! : революція гідності очима херсонця : поэзии / Виктор Валентинович Залевский. – Черновцы : Букрек, 2014. – 103 с.

Перша поетична збірка українця, херсонця, будівельника за професією та письменника за покликанням Віктора Залевського. У книзі — багаторічний творчий доробок автора, а найбільшою літературно-історичною цінністю є цикл віршів, присвячений боротьбі українського народу протягом листопада 2013 – лютого 2014 років.

 

foto-8.jpg

Помаранчева революція і нова владаАнатолій Степанович ГальчинськийІн-т стратегічних оцінок ; голов. ред. Світлана Головко. – Київ : Либідь, 2005. – 368 с.

У книзі відомого вченого аналізуються об’єктивні передумови Помаранчевої революції, її рушійні сили, історичні, соціальні та психологічні витоки. Особливу увагу автор приділив конфлікту між задекларованими Майданом високими стандартами суспільного прогресу і практичними кроками нової влади з їх реалізації. Згідно з логікою пореволюційних перетворень обґрунтовуються шляхи подолання попередніх деформацій, завершення розпочатих іще 1991 року системних реформ, прилучення нашої держави до сучасних надбань європейського цивілізаційного процесу.

 

foto-9.jpg

Слово МайданаОлег Виноградов ; ред. Лариса Пасько. – Киев : Издатель Корбуш, 2014. – 527 с.

У книзі зібрані сто оповідань учасників і очевидців подій, що сталися на Майдані Незалежності в Києві з листопада 2013 по лютий 2014 року. Спогади представників майже всіх служб, підрозділів, напрямів і течій Майдану допоможуть читачеві дізнатися всю правду про історію «Революції Гідності», а також зрозуміти думки, надії і вчинки тих, хто ціною життя відстоював честь України і гідність свого народу.

 

foto-10.jpg foto-101.jpg

Майдан. (Р)еволюція духу : [мистецько-культурол. проєкт] / Антін Мухарський ; авт. проєкту Антін Мухарський. – Київ : Наш Формат, 2014. – 302 с.

Великий повнокольоровий альманах і книга — це калейдоскоп, у якому зібрані відверті, зокрема критичні, погляди на Українську революцію 2013-2014 рр., емоції без купюр і деталі, що залишилися за кадром медіа. Це частина масштабного мистецько-культурологічного проєкту, до якого також входить однойменний документальний фільм, присвячений подвигам рядових бійців, волонтерів, медиків і громадських активістів Майдану.

foto-102.jpg foto-103.jpg

Інтелектуали, громадські діячі, філософи, історики, письменники, художники, герої й очевидці революційних днів української історії в щоденниках, есе й ексклюзивних інтерв’ю розповіли про темний і світлий бік Майдану, версії причин і наслідків, про «білі плями» і таємничі збіги у подіях листопада-лютого 2014 року. Це видання створене для великої аудиторії.

 

foto-11.jpg

Майдан. Події - свідчення - менталітетОлександр Стражний ; літ. ред. Катерина Сінченко. – Київ : Дух і Літера, 2016. – 356 с.

У цій книзі подано огляд подій, що відбувалися в Україні у листопаді 2013 — лютому 2014 років. Ретроспектива Революції Гідності розгортається на тлі голосів її учасників, а також на тлі аналізу схожих революцій в інших країнах світу. Розгляд, зроблений не просто учасником Руху Спротиву, але й психіатром, надає фактам неочікуваного осмислення. Менталітет Майдану виведено в динаміці і суперечностях — він, як організм, зароджується, дорослішає, усвідомлює себе і врешті-решт діє. Аналізуючи поведінку учасників Руху Спротиву і пересічних громадян, які підтримали або не підтримали Майдан, автор робить висновки — які саме риси української ментальності під час екстремальної ситуації виявили себе найбільшою мірою, а які — залишилися «незадіяними». Завершується книга підсумком — яким чином змінилося світосприйняття українців після Майдану і що може чекати на Україну в майбутньому.

 

foto-12.jpg

Майдан від першої особи. Мистецтво на барикадах : збірник / Укр. ін-т нац. пам'яті ; упоряд. Тетяна В’ячеславівна КовтуновичТетяна Привалко. – Київ : Фенікс, 2016. – 302 с.

У збірнику подано фрагменти спогадів очевидців протестних акцій, що відбувалися в Україні з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 і названі Революцією Гідності. Інтерв’ю зібрані Українським інститутом національної пам’яті у рамках проєкту «Майдан: усна історія». До збірника увійшли спогади митців, що представляють різні жанри, види та напрями мистецтва. У спогадах творчих людей відображено їхній суб’єктивний досвід пережитого та узагальнені міркування про роль мистецтва у протестних акціях Революції Гідності. Видання покликане сприяти збереженню пам’яті про Майдан та його учасників. Для дослідників, учителів та всіх, хто цікавиться перебігом подій Революції Гідності.

 

foto-13.png

Мистецтво МайдануНаталія Мусієнко ; худож. М. Лунів ; ред. : В. АлексаничО. Прокопчук. – Київ : Вид-во Ін-ту проблем сучас. мистецтва, 2015. – 95 с.

foto-131.png foto-132.png

Книга «Мистецтво Майдану» культуролога Наталії Мусієнко досліджує вибух мистецької креативності у всій її різноманітності під час Революції Гідності на Майдані 2013-2014 рр. у Києві, а також Мандрівну виставку народженого Майданом мистецтва, що подорожує Україною і Сполученими Штатами Америки. Видання розраховане на всіх, хто цікавиться цим пасіонарним періодом в історії України.

 

foto-14.jpeg

Єлюди : теплі історії з МайдануКрістіна Бердинських ; ред. Ю. Шутенко. – Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2014. – 179 с.

Ця книжка — блог-щоденник з Інтернету, який автор розпочала під час Євромайдану. Журналістка Крістіна Бердинських, поспілкувавшись 1 грудня на Банковій із двома волонтерами–медиками написала першу історію про них на своїй сторінці у соцмережі. Коли на Банковій пустили газ, ці хлопці побігли надавати швидку допомогу.

Автор щодня зустрічала на Майдані таких прекрасних людей, як ці медики. Скромних і водночас упертих і відчайдушних, із різним рівнем доходів та освіти. Хтось із Заходу України, хтось зі Сходу. Чомусь мас-медіа звертали менше уваги на звичайних людей, а саме вони були енергією та духом цих подій. 20 грудня Крістіна створила Facebook-сторінку «Єлюди-maidaners», де почала публікувати історії про майданівців та їхні фото, зроблені камерою мобільного телефону. Вона розмовляла із заможними бізнесменами, які постачали на Майдан дрова й шини, із будівельниками, студентами, волонтерами, координаторами гарячих ліній, із тими, хто працював на кухнях, жив у наметах, з художниками, музикантами, культурними діячами. У січні-лютому сотні волонтерів перекладали ці розповіді на 17 мов. Люди хотіли, щоби світ дізнався, хто насправді стоїть на Майдані. У щоденнику «Єлюди» є записи про смерть і поранення, біль і сум, але також про взаємодопомогу, силу й мужність, натхнення й любов. Дуже хочеться, щоб ці історії залишилися не тільки в Інтернеті, а й у пам’яті читачів цієї книжки.

 

foto-15.jpg

Говорить Майдан : зб. революційної поезії / Вид. дім «Чорнильна Хвиля» ; ред. Володимир А. Архипенко. – Київ : Видавець Володимир Архипенко, 2014. – 222 с.

До збірки революційної поезії «Говорить Майдан» увійшли найкращ, на думку редакції видавничого дому «Чорнильна Хвиля», твори які висвітлюють революційні події в Україні з жовтня 2013 по квітень 2014 року. Авторський склад представляє не тільки всю територію України, а й низку зарубіжних країн. Перед читачем книга повстає «без кольору» — лише патріотизм, воля, сила духу, вірність, любов, надія та безмежна скорбота за безсмертними Героями України.

Україна — територія гідності і свободи.
Бережімо пам’ять про подвиги наших Героїв, шануймо їх незламну силу волі, відвагу та мужність!

Створено: 18.11.2022
Переглядів: 3215
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.