До 180-річчя від дня народження Григорія Маразлі

Григорій Маразлі

 

Одеська національна наукова бібліотека ім. М. Горького
Одеське відділення Грецького фонду культури
Відділ “Одесика”
Відділ рідкісних видань та рукописів
Відділ мистецтв

 

ПРОГРАМА

круглого столу

 «Григорій Григорович Маразлі – меценат, колекціонер, благодійник та видатний громадський діяч. До 180-річчя від дня народження (1831 - 1907)».

Час і місце проведення: 7 вересня 2011 року о 15.00

                                         Відділ рідкісних видань та рукописів

“Честь паче почестей ” -  девіз Г.Г.Маразлі

 Вітальне слово

Щурова Тетяна Василівна, в. о. заступника директора з бібліотечної роботи ОННБ ім. М. Горького, заслужений працівник культури

Доповіді

Уварова Олена Олександрівна, к.і.н., доц. кафедри соціальних наук Одеського національного медичного університету

Грецька община на світанку розвитку міста Одеси.

Кузьминська Єлізавета Григорівна,  голова громадської організації “Греки Одеси”

Г.Г. Маразлі і грецька община: політика взаємин.

Голобородько Ірина Володимирівна, перший заступник Одеської обласної міської громади греків

Меценат Г.Г. Маразлі. Вдячні нащадки.

Циох Алла Борисівна, співробітник краєзнавчого відділу Центральної міської бібліотеки ім. І. Франко

Жива традиція книги. До ювілею ЦМБ ім. І. Франко

Щурова Тетяна Василівна, в. о. заступника директора з бібліотечної роботи, ОННБ ім. М. Горького, заслужений працівник культури

Історія створення мініатюрного видання збірки статтей “Г.Г. Маразли - меценат и коллекционер. - О., 1995. - 288 с.”

Решетов Сергій Геннадійович, член-корреспондент Російського генеалогічного товариства

Дружина Г.Г. Маразлі Марія Федорівна Кіч-Маразлі

Чебан Альона Дмитрівна, бібліотекар відділу “Одесика” ОННБ ім. М. Горького

Бібліографічний огляд книжково-документальної виставки

 

Твердження, що історію творять люди, безпосередньо стосується Григорія Григоровича Маразлі. Без цієї постаті просто неможливо уявити Одесу останньої третини XIX – першого десятиліття  XX ст.

Г.Г. Маразлі народився 6 серпня (за н. ст.) 1831 р. у заможній родині. Він присвятив 28 років свого життя служінню місту Одесі, з них 17 років займав посаду міського голови. За ці роки Григорій Григорович добре засвоїв всі сторони багатогранного життя міста, глибоко відчув тонкощі управління його величезним господарством, зрозумів першочергові потреби всіх прошарків населення Одеси та, в першу чергу, найбіднішої його частини.

В історії міста Г. Г. Маразлі особливо виділявся своєю доброчинністю. Розмах його меценатської та благодійницької діяльності є вражаючим: за його ініціативи і на його кошти будувалися храми, музеї, бібліотеки, шкільні заклади, лікарні, будинки соціального захисту – усе це в сукупності створювало привабливу картину Південної Пальміри. Це і Музей красних мистецтв (нині Художній музей), Міська публічна бібліотека (нині ОННБ ім. М. Горького) та Музей Одеського товариства історії та старожитностей (сучасний Археологічний музей), Народна читальня, Бактеріологічна станція, церква Григорія Богослова і Мучениці Зої, церква на Куяльницькому лимані та інші.

За кошти Г. Г. Маразлі за кордонами Російської імперії було збудовано 5 освітніх закладів, зокрема в Греції, Болгарії, Туреччині.

Г. Г. Маразлі брав активну участь у житті грецької спільноти Одеси. У 1871 р. він був обраний заступником голови Грецького благодійного товариства. Його пожертвування грекам Одеси також були вагомими: Грецькому благодійному товариству був переданий триповерховий будинок на вул. Пушкінській, збудована грецька богадільня, значні внески переказані Грецькій Свято-Троїцькій церкві. Грецьке благодійне товариство обрало в 1883 р. Г. Маразлі своїм головою, а у 1896 р. – довічним головою.

Міський голова фінансово допомагав друкуванню різноманітних книжок, починаючи від третього видання «Історії Нової Січі чи останнього коша запорозького» А. О. Скальковського (1885 р.), робіт грецьких авторів і закінчуючи багатотомною «Бібліотекою Маразлі» для грецького читача. Слід відзначити, що в фондах Одеської національної бібліотеки ім. М. Горького зберігається книжкова колекція Г. Г. Маразлі, яка складає 10 тис. видань. Сьогодні ці унікальні видання є складовою національного бібліотечного фонду України.

В 1907 р. Одеса втратила свого покровителя, але його діяльність досі є взірцем для всіх наступних поколінь. Іменем Маразлі названа одна із вулиць Одеси, на якій встановлений бронзовий пам’ятник цій шляхетній людині.

Пам’ятник Григорію Маразлі в Одесі

 

Фоторепортаж з події

На фото, зліва на право: Єлизавета Кузьминська, Олександра Дели, Сергій Решетов, Алла Ціох, Тетяна Щурова


Книжкова колекція Г.Г. Маразлі із фондів бібліотеки

 

Під час заходу у Музеї книги

 

Експонати виставки про діяльність Григорія Маразлі

Створено: 05.09.2011
Переглядів: 1671
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.