До 70-річчя оборони Одеси

Саме цього дня сім десятиліть тому відбулися найбільш запеклі бої між німецько-румунськими окупантами і оборонцями міста – воїнами Червоної армії та ополченцями.

Повідомлення про зміст нового альманаху зробив один із його співавторів і головний редактор видання, доцент ОДУВС Віктор Савченко. Випуск до певної міри має тематичний формат – він відкривається розділом «70 років героїчної оборони Одеси» зі вступним словом народного депутата України Сергія Гриневецького. Далеко не завжди вдається здійснити подібний проект, оскільки, як визнав Віктор Савченко, із 300 одеських фахових істориків активно публікується лише кожен десятий. Так, нажаль, і не було здійснене раніше заплановане видання, присвячене ролі французів у розвитку Одеси.

Незважаючи на заяложеність теми, пов’язаної з обороною Одеси, було відкрито багато «білих плям», при цьому використовувалися переважно спогади ветеранів, раніше опубліковані мемуари, румунські джерела.

Під час презентації: виступ В. Савченка. На дальньому плані А. Філіпенко та С. Гриневецький

Віктор Савченко звернув увагу на той факт, що захисниками Одеси були переважно жителі України (бл. 70%). Серед інших національностей, які активно захищали місто, найбільший відсоток складали грузини, казахи і росіяни. Цікавими є матеріали істориків Артема Філіпенко («Оборона Одеси у приказах і документах румунського командування»), Сергія Богана («Початкова освіта в окупованій румунськими загарбниками південній Україні у 1941 – 1944 рр.»). Високу оцінку присутніх, зокрема Сергія Гриневецького, отримала публікація  Михайла Михайлуци «Рефлексії населення Придунайського краю на початок війни 1941-го року: причини і прояви». До речі, саме завдяки підтримці Сергія Рафаїловича був здійснений випуск альманаху, а також знятий п’ятисерійний фільм, присвячений темі оборони Одеси (режисер Володимир Крижановський). Присутні під час презентації мали можливість проглянути фрагмент кінострічки, у якій, між іншим, використана документальна воєнна румунська кінохроніка.

Серед присутніх автори видання, журналісти, співробітники бібліотек

Серед інших розділів цього випуску «Степи лукомор’я», «Одеські старожитності», «Край у епоху диктатур», «Співдружність народів», «Обличчя земляків» з публікаціями одеських науковців Т. Гончарука, Т. Підкупко, О. Музичка, І. Гуляновича, З. Калмикова та ін., а також фахівців з інших міст: А. Дубовика (Дніпропетровськ), О. Бажана (Київ), В. Золотарьова (Харків). Вперше у підготовці альманаху взяв участь історик зі Львова Б. Чума. Його матеріал присвячений темі діяльності іспанського консульства в Одесі на початку ХІХ ст.  

Створено: 02.09.2011
Переглядів: 2015
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.