20 червня - Всесвітній день біженців ООН

01.jpg

Біженці - це одна з найбільш гострих проблем сучасного світу. В даний час на планеті зареєстровано десятки мільйонів біженців і внутрішньо переміщених осіб. Основна частина з них знаходиться в Африці, в зоні афганського конфлікту, на Балканах, в Ефіопії, Судані, Ємені, Мозамбіку та Колумбії.

Міжнародна спільнота консолідує свої зусилля щодо полегшення важкої долі цих людей. Створене в 1950 році Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ) є зараз центральним міжнародним агентством, яке робить зусилля для вирішення цього завдання.

 Після початку агресії Росії проти України, анексії Кримського півострова і розв’язання нелюдського кровопролиття на сході України, ескалації конфліктів в азіатському регіоні, кількість біженців досягла рекордних показників за всю сучасну історію, склала понад 60 млн. осіб.

В умовах війни з Росією багато українців залишили рідні домівки у пошуках безпечного місця – в інших областях чи за кордоном. Згідно з новими даними, отриманими від влади України та зібраними УВКБ ООН, по всій Європі було зареєстровано щонайменше 4,8 мільйона біженців з України, включаючи тих, хто спочатку перетнув кордон із сусідніми країнами, а потім переїхав до інших країн. Прояв солідарності в державах, які приймають біженців, має надзвичайний характер. Держави-члени Європейського Союзу вжили безпрецедентні заходи, внаслідок чого, вперше було введено в дію Директиву про тимчасовий захист, що забезпечує доступ до захисту та послуг для біженців з України.  Інші європейські держави розширили подібні схеми захисту.

Потрапляння в нову країну з чужою культурою та мовою ставить виклики перед усіма біженцями. Щоб полегшити стан тих, хто прибуває, бібліотеки в світі здійснюють різноманітну активну діяльність, роблячи свій внесок у культуру гостинності.  Внесок бібліотек  полягає в першу чергу у полегшеному доступі до інформації та знань, а також в організації зустрічей.

Бібліотека як місце отримує особливе значення з огляду на умови проживання біженців та шукачів притулку в тимчасових помешканнях без технічного оснащення та бездротового інтернет.

Німецька національна бібліотека надає гуманітарну допомогу біженцям з України, розширюючи свою поточну стипендіальну програму чотирма стипендіями для бібліотекарів, які виїжджають або вже виїхали зі своєї країни у результаті російського нападу.

Стипендія надається на термін до 12 місяців і спрямована на підтримку не лише стипендіатів, а й, при необхідності, супроводжуючих їх дітей та подружжя. Крім того, співробітники Німецької національної бібліотеки допомагають у повсякденних справах, а також у соціальній та професійній інтеграції в Німеччині. Для цього необхідними є базові знання німецької або англійської мови.

https://www.dnb.de/DE/Ueber-uns/Ukraine/ukraine_node.html

У польському Гданську сформували бібліотеку для біженців з України. У штаб-квартирі Фонду  Fundacja  RC зібрали сотні книг українською мовою,  до міста привезли майже 300 україномовних книг, з яких назбиралася повноцінна бібліотека. http://surl.li/cfotv

image002.jpg 

Бібліотеки у Чеській Республіці давно стали не тільки місцем, де зберігають книжки, а й місцем розвитку та культури. Зокрема, тут відбуваються різні заходи від читань до семінарів, кінопоказів та дискусій. Міські бібліотеки у Чехії з перших днів відреагували на війну в Україні та почали допомагати українським біженцям.

https://proukrainu.blesk.cz/yaku-dopomohu-nadaiut-bizhentsiam-biblioteky-u-chekhii/

https://www.nkp.cz/aktuality/novinky-titulni-strana/ukrajina

Національна бібліотека Республіки Молдова розробила методичні поради із залучення бібліотек на допомогу біженцям та особам, які шукають притулку. Пропозиції можуть бути використані всіма бібліотеками і справді корисні для розробки та реалізації власних планів дій.

image003.jpg

Бібліотеки Республіки Молдова пропонують доступ до інтернету та інформаційно-комунікаційні технології, що є у цих установ. З 1307 територіальних публічних бібліотек в 1126 є комп'ютери, 1103 підключені до мережі інтернет. Бібліотеки також допомагають біженцям та особам, які шукають притулку, надаючи їм інформацію, онлайн-ресурси, доступ до інформаційних та комунікаційних технологій, організовуючи розважальні заходи для дітей та батьків, залучаючи бібліотекарів до різних благодійних організацій, займаючись волонтерською діяльністю. центрів.

Водночас бібліотеки охоче залучають біженців до роботи чи волонтерської діяльності. Так, відповідно до Розпорядження №4 від 1 березня 2022 року Комісії з надзвичайних ситуацій Республіки Молдова про працевлаштування громадян України на підставі термінового індивідуального трудового договору в період дії надзвичайного стану, біженка-бібліотекар з м. Миколаєва була прийнята на роботу до Національної бібліотеки. "Жінка працюватиме у відділі каталогізації та класифікації", - заявила директор установи Олена Пінтілей. У Національній бібліотеці вже зареєстровано користувачів з-поміж біженців та прохачів притулку з України.

Українців і грузин пов’язує спільна історія боротьби проти Російської Федерації. Україна неоднократно підтримувала Грузію як у важкі часи абхазької війни

Грузинська Бібліотечна Асоціація провела онлайн зустріч українських бібліотекарів з грузинськими колегами -  «ГОЛОСИ З УКРАЇНИ - УКРАЇНСЬКІ БІБЛІОТЕКАРІ В БОРОТЬБІ З РОСІЙСЬКОЮ НАВАЛОЮ». Учасники розповіли як українські бібліотекарі кожен на своєму місці працюють та наближають перемогу над російськими загарбниками. Бібліотекарі Грузії допомагають інформаційно, поширюючи правдиву інформацію, а також пропонують допомогу у розміщенні українських біженців, збирають ліки, здають кров.

Додатково:

Ресурси для переміщених українських дослідників

Допомога бібліотек Румунії

Українська бібліотека імені Лесі Українки у Кишиневі

Бібліотеки Литви

Створено: 19.06.2022
Оновлено: 20.06.2022
Переглядів: 1918
© 2023 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.