26 квітня - Всесвітній день поріднених міст

Одеса – відкрите європейське місто, яке стояло біля витоків руху поріднених міст у 50-ті роки ХХ століття. Ці зв’язки сприяли зміцненню добросусідських відносин між країнами, поглибленню взаєморозуміння між народами, встановленню та розвитку дружніх контактів, ділового співробітництва між містами, обміну досвідом у галузі культури, освіти, інформації, спорту і туризму, економіки і торгівлі. Нині в Одеси 24 міста-побратима.

Рух міст-побратимів є важливою складовою співпраці між містами, розташованими у різних куточках нашої планети, і нині є основою для розвитку народної дипломатії. Одеська національна наукова бібліотека бере активну участь у встановленні і розвитку дружніх контактів, ділового співробітництва між бібліотеками поріднених міст. Серед проектів міжнародного співробітництва ОННБ - налагоджені контакти з інституціями культурної дипломатії з Тбілісі (Грузія), Кишинева (Республіка Молдова), Марселя (Франція) та ін. Пропонуємо нашим користувачам знайомство з деякими бібліотеками поріднених міст Одеси.

Франція

al_kazar.jpg

Марсель - Муніципальна бібліотека регіонального призначення «Альказар»

«Альказар» - це центральна бібліотека мережі бібліотек міста Марселя, що нараховує сім установ. Вона відкрила свої двері для відвідувачів у березні 2003 року. Розташована в центрі міста, недалеко від Старого порту, в кварталі Бельсунс. Бібліотека відіграє соціально важливу роль у житті мешканців Марселя. Дружба між ОННБ і муніципальною бібліотекою “Альказар” була започаткована в 2009 році. За цей час відбулося стажування директора департаменту рідкісних видань та рукописів бібліотеки «Альказар» Б. Блан в ОННБ та головного бібліотекаря відділу міжнародних проектів ОННБ у бібліотеці «Альказар». Обмін візитами бібліотекарів та делегаціями працівників культури Марселя та Одеси стали вагомим внеском у розвиток міжнародної співпраці Франції та України, додали цінного досвіду в сфері культурної дипломатії міст Одеси та Марселя.

Грузія

01.jpg

Тбілісі - Національна парламентська бібліотека Грузії

Національна парламентська бібліотека – це головний книжковий депозитарій Грузії, а також найважливіший культурний, освітній, науковий, інформаційний та методичний центр.

Історія Національної парламентської бібліотеки Грузії починається з 1846 року, коли на базі Управління генерал-губернатора Тбілісі була створена Тифліська публічна бібліотека. Ідея створити бібліотеку, доступну для всіх, була схвально сприйнята громадськістю.

У 1923 році на базі Тифліської публічної бібліотеки було створено Державну публічну бібліотеку Грузії. З 1955 по 1990 роки бібліотека називалася Державна республіканська бібліотека, а з 1990 року - Національна бібліотека Грузії.

З 25 грудня 1996 року офіційна назва закладу - Національна парламентська бібліотека Грузії.

18-19 липня 2018 року відбувся робочий візит генерального директора Національної парламентської бібліотеки Грузії Гіоргі Кекелідзе в Одеську національну наукову бібліотеку.

kekelidze-1.jpg

Центральною подією візиту стало підписання Меморандуму про співпрацю між бібліотеками, який визначив напрями подальшої взаємодії між двома установами, зокрема забезпечення доступу до інформаційних баз даних, здійснення на постійній взаємовигідній основі обміну національними виданнями, у тому числі й електронними, підготовка та внесення пропозицій для здійснення спільних дослідницьких, видавничих та інших ініціатив, обмін досвідом, а також сприяння діяльності національно-культурних товариств і співпраці міст-партнерів Одеси й Тбілісі.

3D тур Музеєм книги

Республіка Молдова

kishiniv.jpg

Кишинів– Національна бібліотека Республіки Молдова

Біографія нинішньої Національної бібліотеки Республіки Молдова починається 22 серпня 1832 року, коли відбулося відкриття Урядової публічної бібліотеки.

Протягом 180 років бібліотека перебувала в різних приміщеннях та мала різні назви, залежно від суспільно-політичної ситуації в країні: Урядова публічна бібліотека (1832-1875), Публічна бібліотека в Кишиневі (1876-1939), Республіканська державна бібліотека МСР (1940-1990), Національна бібліотека Республіки Молдова (з 1991).

Протягом багатьох років бібліотека ретельно збирала духовну спадщину молдовського народу - усі цінності, які теперішнє та майбутні покоління використовуватимуть для того, щоб пізнати та оцінити історичний шлях країни. У перші десятиліття діяльності бібліотеки зростання фондів було незначним: за 45 років - 8 тис. томів, у наступні 25 років фонд збільшився майже в 5 разів. Перший мільйон документів у колекції бібліотеки був зафіксований у 1963 році.

Однією з найважливіших сторінок біографії Національної бібліотеки Молдови можна вважати 1992 рік, коли Національна бібліотека розпочала комплексну реформу своєї діяльності відповідно до стандартів ЮНЕСКО щодо цього типу бібліотек. Відтоді було здійснено низку масштабних проектів, які сприяли досягненню значних успіхів, зміні іміджу бібліотеки у суспільстві та утвердженню її як престижної культурно-наукової установи як в країні, так і за кордоном.

31 жовтня 2019 року генеральний директор ОННБ Ірина Бірюкова та директор Національної бібліотеки Республіки Молдова Єлена Пінтілей підписали Меморандум про співпрацю між Одеською національною науковою бібліотекою та Національною бібліотекою Республіки Молдова, який визначив напрями співпраці між двома установами.

У документі зазначено, що «сторони будуть розвивати співробітництво на основі рівноправності, взаємності у межах повноважень, визначених відповідно до законодавства України і Республіки Молдова з урахуванням міжнародних стандартів», наводиться перелік напрямів співробітництва у науковій, культурній сферах. Тобто буде провадитися робота із забезпечення доступу до інформаційних баз даних обох бібліотек; здійснення на постійній взаємовигідній основі обміну національними виданнями, в тому числі й електронними; підготовка та внесення пропозицій для здійснення спільних дослідницьких, видавничих та інших ініціатив, обмін досвідом, а також сприяння діяльності національно-культурних товариств і співпраці міст-побратимів Одеси й Кишинева.

Фінляндія

oulu.jpg

Оулу – Муніципальна та регіональна бібліотека м. Оулу

Міська бібліотека Оулу - муніципальна та регіональна бібліотека в місті Оулу, Фінляндія. Основна будівля бібліотеки розташована в центрі міста біля Ринкової площі.

Основну бібліотеку було переміщено до теперішньої будівлі, розробленої архітекторами Мар'яттою та Мартті Яатіненом, у 1982 році. Доступності бібліотечних послуг приділяється надзвичайна увага. Легкість доступу є ключовим чинником розвитку публічних бібліотек країни – усі фінські бібліотеки, включаючи бібліотеки громадських чи наукових установ, бібліотеки університетів, шкіл тощо, безкоштовно надають інформацію кожному, незалежно від соціального статусу, віку, роду занять чи місця проживання.

Побратимські зв’язки міста Оулу (Фінляндія) та Одеси, започатковані в 1957 році, підхоплені і колективом ОННБ. До 40-річчя встановлення дружніх взаємин бібліотека упорядкувала та видала збірку матеріалів «Одеса-Оулу». У її підготовці неоціненну допомогу надала Марія Савінова, член правління Одеської міської організації «Україна-Фінляндія». У 2012 році генеральний директор ОННБ Ірина Бірюкова (тоді – учений секретар) у складі делегації українських бібліотекарів взяла участь у навчальному турі бібліотеками Фінляндії для вивчення концептуальних принципів роботи фінських бібліотек. Програма візиту була підготовлена Посольством Фінляндії в Україні у співпраці з Міністерством закордонних справ Фінляндії.

Створено: 25.04.2020
Переглядів: 289
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.