«Одеса - Марсель»: партнерство і співпраця бібліотек

Мерія Марселя

Програма стажування передбачала ознайомче відвідування відділів бібліотек Альказар і Мерлан, музею відділу народного надбання Торгівельної палати м. Марсель, а також відвідування бібліотеки Межан у місті Екс-ан-Прованс. Перебування в Марселі - адміністративному центрі департаменту Бюш-дю-Рон, уможливило роботу з фондами старих фотографій міста у відділі народного надбання, які будуть використані при створенні альбому «Одеса-Марсель».

Бібліотека Альказар. Хол

Бібліотека Альказар

Цю місію виконала головний бібліотекар відділу Катерина Ільїна. Під час перебування гостя мала зустрічі з асистентом директора департаменту міжнардних та внутрішньо-европейських відносин мерії Марселя Жоель Жордано, з директором мережі міських бібліотек регіонального призначення Жилем Еболі, хранителем відділу народного надбання бібліотеки Альказар Бріжіт Блан, з хранителем відділу народного надбання Торгівельної Палати Патріком Буланже. Були обговорені питання змісту та фінансування спільного видання «Марсель-Одеса». Також учасникам зустрічей було передано макет альбому «Марсель – Одеса», який був обговорений і підтриманий усіма членами переговорів. Зокрема пані Жордано, асистент директора міжнародних і внутрішньо-європейських відносин, підтримала проект створення альбому «Марсель – Одеса» та висловила побажання здійснити його видання до ювілею побратимства Марселя та Одеси, який буде відзначатися у 2012 році.

Запис читачів. Бібліотека Альказар

Запис читачів. Бібліотека Альказар

Візит став змістовним внеском в розвиток міжнародної співпраці бібліотек Франції та України і надав цінний досвід знайомства з роботою французької бібліотечної мережі. Зазначимо, що поїздка стала можливою завдяки підтримці мерій міст Одеси та Марселя.

Про свої враження від поїздки та її результати Катерина Ільїна поділилася з колегами, співробітниками бібліотеки під час нещодавньої зустрічі у відділі літератури іноземними мовами

Катерина Ільїна у відділі для дітей і молоді. Бібліотека Альказар.

Бібліотека Мерлан в Марселі

Бібліотека Мерлан в Марселі

Бібліотека Межан в м. Екс-ан-Прованс

Панорама Марселя

 Співпраця з Посольством Франції в Україні

В рамках співпраці ОННБ та муніципальної бібліотеки регіонального призначення «Альказар» м. Марселя готується до друку художній альбом «Одеса-Марсель».

Одеська національна наукова бібліотека ім. М. Горького активно сприяє розвитку культурних взаємовідносин міст-побратимів – Одеси та Марселя.

Однією з найяскравіших подій в житті Бібліотеки стало відкриття у квітні 1998 року Французького центру документації і освіти. Цьому передувало творче співробітництво з Посольством Франції в Україні, яке виникло раніше і виявилось у першій спільній акції - Тижні французької книги в Одесі. У березні 1995 року Бібліотека розкрила для публіки свої безцінні колекції французьких книжок, що нараховують більше, ніж сто тисяч томів. Це стало справжнім святом двох культур – України і Франції і надало нові можливості для розвитку бібліотечних контактів. Фахівці з університету ім.Поля Валері міста Монпел’є, в якому є Центр по вивченню XVIII ст., відвідали Одесу, щоб надати допомогу у вивченні та опрацюванні французьких стародруків; а стажування працівника відділу рідкісних видань та рукописів ОННБ ім. М.Горького у Франції було дуже корисним і сприяло зв’язкам із Національною Бібліотекою Франції.

Протягом десяти років Французький Центр розташовувався у відділі літератури іноземними мовами, на старовинній Катеринінській площі. До відкриття центру французька сторона подарувала бібліотеці близько двох тисяч книжок.

Щороку, на продовження традиції Тижня французької книги, проходить Тиждень Франкофонії, у рамках якого об’єднують зусилля культурні та просвітницькі заклади Одеси. До ОННБ ім. М.Горького приєднались школи і вузи, в яких викладають французьку мову, музичні та літературні студії, мистецькі об’єднання. Конкурси знавців французької мови, презентації творчих робіт молодих митців, кіно- і музичні фестивалі, вечори дружби за участю студентів франкомовних країн – можна й далі продовжувати перелік спільних культурних акцій.

Часто гостями Одеської національної наукової бібліотеки ім. М.Горького бувають письменники, вчені, художники, актори з Франції. Особливе місце у цих контактах займає благодійницька діяльність французької художниці, почесного громадянина Одеси Сюзанни Саварі. Упродовж сорока років завдяки мадам Саварі фонд бібліотеки збагатився більше як на три тисячі видань, переважно мистецького характеру.

В свою чергу Бібліотека розкриває свої безцінні історичні колекції. Наприклад, у 2002 році було підготовлено книжкову виставку «Віктор Гюго – романтик тисячоліття» до 200-річчя видатного письменника, на відкритті якої відбулася важлива акція – С.Р.Гриневецький, народний депутат України, екс-губернатор Одеси подарував Одеській національній науковій бібліотеці ім.Горького раритетне 14-томне прижиттєве видання творів Віктора Гюго, видане у Парижі у 1874-1880 роках. Це символічно започаткувало у Бібліотеці відновлення почесних традицій благодійництва.

Як результат успішного розвитку, творчого збагачення культур і взаєморозуміння країн вже не день і не тиждень, а місяць французької культури в Україні проходить з 2004 року під назвою «Французька весна». Французькі програми Одеської національної наукової бібліотеки ім. М.Горького також стали частиною культурної взаємодії двох країн і були визнані гідним внеском у справу популяризації французької культури в Україні та взаємного творчого спілкування народів.

 

 

Створено: 02.02.2011
Переглядів: 2578
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.