100 років Української революції

15 березня 2017 року в рамках декади наукової книги в Одеській національній науковій бібліотеці відбулась презентація книжково-мистецької виставки «На щаблях державотворення: до 100-річчя подій Української революції». Вона місить як унікальні та рідкісні видання із фонду ОННБ 1917-1920 років, так і сучасні дослідження вітчизняних і світових науковців, присвячених Українській революції 1917-1920 рр. Книжково-мистецька експозиція чудово поєдналась з тематичними мистецькими творами художників Одещини.

У заході взяли участь провідні вчені Одеси, науковці Одеського історико-краєзнавчого музею, представники Одеської міської та Одеської обласної рад, митці, літератори,члени громадських організацій, студенти ОНУ імені І.І.Мечникова, ОНАЗ імені О.С.Попова, учні ЗОШ №37 користувачів і гостей бібліотеки.

Програма

Відеосюжет ТРК "Круг"

Відеосюжет ТК "7 канал"

ФОТОРЕПОРТАЖ

1.jpg 

«Новий проект «100 років від початку Української революції та створення УЦР» став для нас пошуком нових форм проведення масових заходів, – сказала у своєму вітальному слові генеральний директор ОННБ Ольга Ботушанська. – Важливо, що із фонду бібліотеки презентується книжково-ілюстративна виставка, присвячена даній тематиці. Вона дозволяє глибше пізнати цей період нашої історії. Сьогодні важливо не зійти з державотворчого шляху і зберегти Україну»

 2.jpg

Учасників засідання привітала начальник відділу культури, мистецтв, національностей та релігій управління культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Ярослава Різникова. «Нам важливо поглянути на історичні події минулого століття з різних точок зору, у т.ч. на особистостей, які тоді творили революцію, очолювали національно-визвольну боротьбу українського народу, – наголосила почесна гостя. – Ці події в наш час повторюються. Часом вражає, особливо в глибинці, неадекватне сприйняття пересічними громадянами того, що відбулося в історичному минулому, і що відбувається у наш час

3.jpg 

Присутніх привітав співробітник департаменту культури і туризму Одеської міськради Юрій Санак

5.jpg 

Ведуча заходу Тамара Кухарук, завідувач відділу зв’язків з громадськістю і реклами ОННБ, звернула увагу на раритетні і унікальні видання та дослідження із фонду ОННБ, що складають книжкову експозицію, розміщену в головному читальному залі бібліотеки, і які завжди в читацькому активі.

4-1.jpg

Тарас Вінцковський, професор кафедри  історії України історичного факультету ОНУ ім. І.І.Мечникова, є автором книжки «Українські мілітарні формування в Одесі в добу Центральної ради» (у співавторстві). У преамбулі, як науковець, що постійно працює з архівами, зазначив, що збереження документів, особливо ретроперіодики в ДАОО і ОННБ, знаходиться, в багатьох випадках, у плачевному стані. Вони потребують реставрації. У цьому сенсі науковець наголосив на важливості належного фінансування сфери культури.

У змістовній частині виступу історик звернув увагу на одну важливу обставину, яка у свій час стала каталізатором революційних подій: саме цього дня, 15 березня (3-го за ст.ст.), цар Микола ІІ зрікся престолу, а на засіданні політичних партій та громадських організацій була сформована Українська центральна рада. Вінцковський також підкреслив, що у цей час події в Одесі не поступалися своєю логікою і значенням від загальноукраїнських.

6.jpg 

Про військові формування часів Української революції в «морській столиці України» – Одесі, етапи становлення українського Чорноморського флоту, йшлося в розлогому і досить критичному виступі старшого наукового співробітника Одеського історико-краєзнавчого музею Сергія Богана.

Важливий момент доповіді – проведення паралелей із сучасною ситуацію щодо стану ВМС України, стратегічної важливості Криму тощо.

6a.jpg 

На особливостях української ментальності, обумовленої географічно-кліматичними умовами та переважно аграрним характером виробництва у минулому акцентувала увагу доцент кафедри археології та етнології України ОНУ ім. І.І.Мечникова Наталія Петрова. У критичний момент, вважає відомий етнолог, українці здатні консолідуватися і досягти політичної мети, але не завжди вміють утримувати свої позиції. На думку Н. Петрової, проект «На щаблях державотворення» цікавий серед іншого й тим, що в перспективі може набути мобільності, поглиблюючи поінформованість мешканців найвіддаленіших куточків Одещини про національно-визвольний рух на початку ХХ ст. Деякі оцінки і висновки виступаючих викликали жваву дискусію, що, на думку Наталії Олександрівни, важливо з т.з. вироблення формату майбутніх заходів цього проекту.

7.jpg 

Українська революція надихала своїм ідейним пафосом і перебігом представників творчої інтелігенції, зокрема письменників, багато з яких були її активними учасниками. Про їх роль у цих подіях, громадянську позицію вела мову культуролог і журналіст Тетяна Ананченко. Особливу нішу в цьому процесі займає т.з. Празька школа: Юрій Липа, Олег Ольжич, Олена Теліга, Леонід Мосендз, Євген Маланюк, Оксана Лятуринська, Галина Мазуренко, Юрій Клен, Олекса Стефанович.

Історія України очима художників

pasichna.jpg

Пасічна З. С. Козацькі думи. 2008-2010

В рамках проекту відбулася презентація художньої виставки «Історія України очима художників». Вона об’єднала дві окремі експозиції: одна присвячена Тарасу Шевченку, інша – народній картині «Козак Мамай», яка є пересувною. Серед учасників члени НСХУ та студенти ОХУ: Віктор Гоманюк, Ілля Гоголь, Лариса Дем’янишина, Тетяна Маслова, Іван Орос, Зоя Пасічна, Олексій Триколенко, Володимир Федько, Микола Яременко.

 8.jpg

Окреме місце в експозиції займають твори партнера бібліотеки Миколи Прокопенка, у т.ч. на релігійну тематику.

 9.jpg

«З образом козака Мамая я виросла, – наголосила художник Зоя Пасічна. – Його можна бачити в кожному музеї. Пам’ятною була всеукраїнська виставка в Чигирині в 2000-х роках, присвячена цьому характернику».

10.jpg

«Поєднання в одному залі двох експозицій – присвячених Кобзарю і козаку Мамаю, має великий національний смисл, – переконана інший учасник виставки (її співкуратор), художник і голова Южненської «Просвіти» Лариса Дем’янишина. – Тут поєдналося минуле і сучасне».

 11.jpg

Куратор проекту, старший викладач ОХУ Віктор Гоманюк нагадав, що виставка «Козак Мамай», яка постійно розширюється за рахунок участі нових учасників, вже побувала в Саврані, козацькому поселенню Кам’яне, в Доброславі і Южному. В одеську експозицію включені також твори з означеної тематики із колекції архітектора Олександра Циркуна. Важливо, що активну участь у даному проекті беруть учні ОХУ, вихованці Гоманюка.

 12.jpg

«Виходити в народ з тезою, що ми тільки нація хліборобів і гречкосіїв не можна, – переконана учасник проекту «Козак Мамай» Тетяна Маслова. – Ця виставка нагадує нам про войовничий козацький дух. Тому так важливо для нашої ментальності поєднання цих двох факторів». Тетяна Миколаївна також виконала а-капела стрілецьку пісню «Йде січове військо».

14.jpg 

Під час заходу демонструвався історично-документальний фільм «20 кроків до мрії» (режисер С. Дордік), у якому розкриваються історичні події і факти, що висвітлюють боротьбу українців за вільну і незалежну Україну. Також проведено бібліографічний огляд книжково-мистецької виставки «На щаблях державотворення: до 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 рр.» (провела провідний бібліотекар ВЗГіР Валентина Колесникова)  

15.jpg

Павло Бондар та Юрій Корінний – активісти молодіжних організацій, із захопленням долучилися до вивчення раритетних видань зокрема газети «Українське слово» 1917 р.

16.jpg

Створено: 16.03.2017
Переглядів: 888© 2019 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.