Виїзна виставка. Вечір пам’яті Святослава Караванського

01.jpg

22 лютого в Южненському НВК ім. В.Чорновола (ЗОШ І-ІІІ ступенів №4, Одеська обл.) пройшов захід до Дня рідної мови, присвячений світлої пам’яті Святославу Караванському (1920-2016). З виїзною тематичною книжковою виставкою у ньому взяли участь співробітники ОННБ. 

1.jpg

Серед запрошених – провідні мовознавці, літератори, люди мистецтва: поет і мовознавець Олекса Різників, відомий перекладач і мовознавець Галина Островська, мистецтвознавець і мовознавець Володимир Островський, художниця, голова Южненської «Просвіти» Лариса Дем’янишина та інші. У рамках заходу відбулась презентація виставки «Дивосвіт» одеської мисткині Оксани Здоровецької. Творчу атмосферу посилила літературно-музична композиція: звучали вірші відомих українських поетів та пісні у виконанні учителів та учнів школи.

2.jpg

У центрі організатор заходу, директор НВО ім. В.Чорновола Тарас Прокопечко

ОННБ представляла Анастасія Фомичова, провідний бібліограф відділу зв’язків з громадськістю і реклами, яка зробила огляд представлених видань з бібліотечного фонду. Серед них найбільш цікавим є «Вісник репресій в Україні», що видавало в Балтіморі, Торонто та Нью-Йорку Закордонне представництво Української Гельсінської Групи з 1980 по 1985 роки. В ньому містяться свідчення про родину Караванських – наших одеситів: мовознавця Святослава Караванського (24 грудня 1920, Одеса — 17 грудня 2016, Балтимор, США) та його дружину мікробіолога та імунолога Ніну Строкату  (31 січня 1926, Одеса — 2 серпня 1998, Дентон).

3.jpg

Олекса Різников

Ще більш інформативними для шанувальників спадщини С.Караванського стали праці поета, члена НСПУ, колишнього політв’язня та знаного правозахисника Олекси Різникова: «Донька Одеси: Ніна Строката в документах і спогадах» (Одеса, 2005) та «Промінь з Одеси» (Одеса, 2006). Перша книга містить в собі не лише біографічні дані, а й корисні для науковця та цікаві для вивчення пересічним читачем матеріали, як то лист до Олеся Гончара – голови спілки письменників України від С.Караванського 17 квітня 1987 року. У цьому листі мовознавець і колишній політв’язень (адже тоді Святослав Караванський вже у 1979 р. емігрував за кордон) звертається з критикою стану української мови в УРСР, політики русифікації та прихованої чи й відвертої українофобії, практики репресій проти української інтелігенції. Наприкінці листа він закликає боронити рідну мову та пропонує певні методи.

4.jpg

Галина Островська

Поема Олекси Різникова «Промінь з Одеси» присвячена подіям 1960-х років в Одесі та подружжю Караванських. Актуальним є інтерв’ю зі Святославом Караванським, яке можна знайти в щорічному альманасі «Одеська хвиля-7» (Одеса, 2013). В ньому порушені питання мовної політики в Україні, сучасних проблем українського мовознавства, якості викладання української мови в навчальних закладів тощо.

5.jpg

Анастасія Фомичова

Праці Святослава Караванського – це раритети у фонді ОННБ. Серед них: збірка поезій «Сутичка з тайфуном» (Нью-Йорк, Балтімор, Торонто, 1980), «Пошук українського слова, або боротьба за національне "я"» (Київ, 2001), «Російсько-український словник складної лексики» (Львів, 2016) тощо. До речі, словник виходить за рамки стандартного уявлення про цей лексикографічний продукт: ним можна зачитуватись, як справжнісіньким художнім твором! Особливо сильне враження справляє вірш «До мови» (його Святослав Йосипович написав у 1953-му році на засланні).

Створено: 27.02.2017
Переглядів: 517© 2018 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.