До Всесвітнього дня поезії

До Всесвітнього дня поезії сектор «Закордонне українство» відділу обслуговування користувачів ОННБ ім. М.Горького підготував книжково-ілюстративну виставку «Поезія – це завжди неповторність…». Особливою прикметою цієї виставки є те, що всі поети, чиї твори представлені на ній, багато років жили і працювали за межами рідної України і практично були невідомі українському читачеві.

По-різному склалася їх доля. Народились вони в Україні, здобули освіту в Україні, гартували і зміцнювали свою особистість для праці на благо України. Але потім життя різко змінилося… Тридцяті роки двадцятого століття в радянській імперії тримали в «єжовських» рукавицях усе, що пробувало думати, прагнуло мислити, творити, діяти. Отож ледве зламалися в`язниці вибуховою хвилею війни – ринули за межі України ті, хто не витримував наруги над совістю. І в двадцятих, і в сорокових вихлюпнуло еліту не тільки в Європу, але й на далекі материки. І розсипало український цвіт по всьому світу, і мов з неба насіяло наших перлин по всіх усюдах. А творчість митців тривала, бо линули їхні думки і їхні твори на рідні береги і зависали над ними синьою ностальгійною тугою. Линули і линуть… І хочеться їх позбирати до отчого дому, їхні думи в найкоштовніші комори вмістити. Як казав відомий літератор, перекладач, критик, літературознавець, есеїст Ростислав Доценко, «навіть якщо людина один путній вірш написала, його треба прилучити до духовної скарбниці народу і берегти, бо все це наші спільні надбання».

Поезія українська – вона в усьому світі українська поезія: і та, що творилася і твориться в рідній Україні, і та, що творилася і твориться за межами України, - це одне магнітне поле нашої культури. Їх відділяти одну від одної не можна. Тому ми і присвятили нашу виставку митцям-українцям, чиї голоси глибко і дзвінко лунають на чужині, прославляючи свою землю, свою материзну, для якої вони назавжди лишаються рідними дітьми. І нехай надруковані їхні твори в усіх куточках світу, в 40-х – 90-х рр., – все одно наші митці творчістю своєю служили Ії Величності Поезії.

Ось чиї твори представлені сьогодні на нашій виставці:

1.Андієвська Емма (1931 р.) народилась у Донецьку, згодом жила в Києві. Від 1943 р. перебувала у Німеччині, де здобула вищу освіту. В 50-х роках жила в Нью-Йорку, на початку 60-х повернулася до Мюнхена. Автор 20 поетичних збірок , 10 прозових книг.

2.Бабовал Роман ( 1950 р.) народився в бельгійському місті Льєж. Середню освіту здобув у Малій Папській Українській Семінарії в Римі. Медичну освіту здобув у Лювенському університеті в Бельгії, доктор медичних наук. Автор багатьох поетичних збірок, а також перекладів з бельгійської, французької та італійської на українську та з української на французьку.

3.Вовк Віра (Селянська) народилася на Львівщині. Студіювала германістику в університетах Тюбінгена й Мюнхена. Закінчила університет у Ріо-де-Жанейро. З 1957 р. –-завідувач кафедри порівняльного літературознавства цього університету. Доктор філософії, професор. Пише українською, німецькою і португальською мовами. Автор великої кількості поетичних збірок. Перекладає португальською, німецькою твори українських письменників; українською – іспанських, бразильських і португальських поетів.

4.Далека Лідія (Галина Чонобицька) – поетка, автор ліричних творів, сатиричних і пародійних віршів і віршів для дітей. Народилася в Україні, на Січеславщині. Виїхавши з України під час Другої світової війни, проживала в Німеччині, звідки в 1950 р. виїхала до Австралії.

5.Клен Юрій (Освальд Бургардт) народився в селі Сербинівці на Поділлі в родині німецьких колоністів. У Києві закінчив школу, університет. З 1931 року- в Німеччині. Там і помер. Автор великої кількості віршів і поем, численних перекладів з Шекспіра, Рільке, Рембо, Малларме, Валері та ін.

6.Коваленко Божена, українська поетка, яка мешкає в Австралії, народилася у Києві. Навчалася на фізико-математичному факультеті Київського університету ім. Т.Г.Шевченка. Друга світова війна, табори для переселенців і, нарешті, Австралія. Багаторічна праця на громадській й освітянській ниві. І вірші, вірші, вірші…

7.Лівицька-Холодна Наталя народилася на Золотонощині. У 1919 році виїхала до Польщі. Навчалась у Карловому (Прага) та Варшавському університетах. Згодом переїхала до США, потім до Канади. Автор багатьох збірок поезій та прозової книги «Шлях велетня» про Т.Г.Шевченка.

8.Мазуренко Галя (Галя Сергіївна Мазуренко - Боголюбова) народилася у Петербурзі. Вищу освіту здобувала у Варшаві, Берліні та Празі. Після війни переїхала до Лондона. Автор багатьох поетичних збірок, книги історичних оповідей, кількох збірок для дітей, численних графічних та малярських робіт.

9.Орест Михайло ( Михайло Зеров) народився в м. Зінькові, на Полтавщині, в сім'ї педагога. Середню освіту здобув на Полтавщині. Закінчив філологічний факультет Київського інституту народної освіти. Чотири роки провів у концтаборах НКВД, будував Біломорсько-Балтійський канал. Воював, потрапив у полон, а потім – у табір для біженців у Аугсбурзі. За життя видав чотири поетичні збірки та кілька книг поетичних і прозових перекладів. Прах поета перевезено в Україну і перепоховано на Байковому цвинтарі.

Письмова довідка

Створено: 23.03.2015
Переглядів: 559© 2018 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.