Таємниці старої Аркадії

foto-1.jpg

21 травня о 16:00 в Одеській національній науковій бібліотеці відбулась зустріч з педагогом, краєзнавцем і автором низки праць з історії Одеси Дмитром Ждановим, присвячена історії та міфам знаменитого одеського курорту Аркадія.

Мальовничий куточок Чорноморського узбережжя, широко відомий курорт Аркадія, вже давно став частиною одеського міфу зі своїми легендами і таємницями.

Місцевість, де розташована сучасна Одеса, ще за античних часів вподобали стародавні греки. Одне з пояснень походження назви міста пов'язують із гомерівським Одіссеєм, а затишний куточок на узбережжі названо на честь міфічної грецької Аркадії, де, за легендою, люди жили щасливо та безтурботно.

foto-2.jpg

Під час зустрічі Дмитро Жданов розповів, кому належали приміські дачі на березі Малого фонтану, коли і як тут з’явився перший трамвай. Одеський трамвай є унікальною культурною спадщиною, яка створювала міф Одеси поряд із двориками, театром, «гігантськими сходами» та іншими одеськими пам’ятками. Ну, а  5-й трамвай став одним із найбільш згадуваних у фольклорі, літературних творах та навіть у кіно.

foto-3.jpg

Одеса як приморське місто завжди вабила своїми пляжами. У другій половині ХІХ століття в місті масово відкривалися морські купальні, дачі для літнього відпочинку та лікування, а також заклади з «теплими морськими ваннами».

foto-4.jpg foto-5jpg.jpg

Розповідаючи про зародження та розвиток курорту, Дмитро Жданов зупинявся не лише на питаннях, пов’язаних із темою морських купань та пляжів, але й розкрив тему катакомб.

Насправді одеські катакомби - це гірничі виробки (шахти) з видобутку вапняку. Уперше письмові згадки про виробки в районі Аркадії належать до 1843 року. У своєму щоденнику Юзеф Крашевський описував свою поїздку на дачу О. С. Струдзи. У цьому описі він згадував про видобуток будівельного каменю на околицях.

Відомий одеський спелестолог Костянтин Пронін надав Дмитру Жданову карту катакомб Аркадії з власного архіву. На зустрічі всі присутні мали змогу побачити частину цієї карти.

foto-6.jpg

Дмитро Жданов торкнувся також такої актуальної проблеми для Одеси, як зсуви. Зсуви - природне явище, яке спостерігається на Одеському узбережжі вже сотні років. Фахівці налічують понад 250 зсувів на околицях Одеси лише за період з 1797 року до теперішнього часу. Особливо великим був зсув 1861 року, внаслідок якого була зруйнована дача Ланжерона та фунікулер.

Наприкінці зустрічі, Дмитро Жданов згадував у яких фільмах можна побачити улюблену одеситами та гостями міста Аркадію. Популярний одеський пляж кілька разів з’являвся в радянських кінофільмах. Так, тут знімалася сцена знаменитого «Смугастого рейсу» коли відпочиваючі в паніці тікають від дресированих тигрів, а Паніковський і Шура Балаганов із «Золотого теляти» пили тут кефір.

foto-7.jpg foto-8.jpg foto-9.jpg foto-10.jpg

У рамках зустрічі відбулося відкриття виставки «Аркадія на старовинних листівках», де експонувалися раритетні поштові листівки з приватної колекції Дмитра Жданова та книжкові видання з фонду Одеської національної наукової бібліотеки.

Створено: 23.05.2024
Переглядів: 674
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.