До 70-ї річниці членства України в ЮНЕСКО презен­тація книжкової виставки «Україна – ЮНЕСКО: істо­рія і сьогодення». Анонс

foto-1.jpg

До 70-ї річниці членства України в ЮНЕСКО в Одеській національній науковій бібліотеці (вул. Пастера, 13) 10 травня 2024 року о 12:00 відбудеться презентація книжкової виставки «Україна – ЮНЕСКО: історія і сьогодення».

 У рамках експозиції представлено різнопланові  документи, які розкривають історію вступу України в ЮНЕСКО, плідну співпрацю у галузях освіти, науки, культури та ін. Основний розділ виставки присвячуватиметься пам’яткам  культури України, внесеним до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Окрему увагу приділено історичному центру Одеси, який у  2023 році увійшов до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Одесу також включено до переліку творчих міст світу в галузі літератури.

У презентації візьмуть участь провідні науковці,  історики, культурологи, поети  офісу Мережі креативних міст ЮНЕСКО «Одеса – місто літератури ЮНЕСКО».

foto-2.jpg

12 травня 1954 року Україна стала членом ЮНЕСКО ( United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO) – спеціалізованої організації, яка працює в межах ООН та опікується питаннями міжнародної співпраці в галузях культури, науки, освіти, розвитку пам’яток та їх охорони. За час співпраці з Організацією наша країна виступала ініціатором багатьох міжнародних програм та проєктів, кілька разів  обиралася до керівного органу Організації – Виконавчої ради.

Нині, в умовах повномасштабної російської агресії проти України та незаконної окупації РФ Кримського півострова одним з пріоритетів України в ЮНЕСКО є забезпечення ефективного моніторингу з боку Організації ситуації в Криму. За ініціативою української делегації Виконавча рада ЮНЕСКО, починаючи з 2014 року, постійно розглядає питання та ухвалює рішення «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)», якими підтверджується територіальна цілісність України та закладаються юридичні підвалини для здійснення ЮНЕСКО моніторингу у тимчасово окупованому Криму у сферах компетенції Організації.

У 2022 році під час чергової сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО було вперше ухвалено рішення «Програма дій та надзвичайної допомоги ЮНЕСКО Україні», яке забезпечує моніторинг ЮНЕСКО ситуації на всій території України у її міжнародно визнаних кордонах та підтримує імплементацію програми надзвичайної допомоги Україні з боку ЮНЕСКО в усіх сферах мандату Організації, створює умови для подальшої мобілізації міжнародних ресурсів та сприяє реалізації проєктів міжнародної допомоги для відновлення України у сферах компетенції ЮНЕСКО.

yuyuyuyu5.jpg

У 2023 році під час 3-го позачергового засідання Комітету ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей у випадку збройного конфлікту, а також 18-го чергового засідання зазначеного Комітету 25 об’єктам культурної спадщини України надано посилений захист у рамках Гаазької конвенції 1954 року про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту та Другого протоколу до неї 1999 року. Таким чином, створено додаткові міжнародні механізми захисту об’єктів культурної спадщини України; посилено міжнародну відповідальність Росії за скоєні злочини проти культурної спадщини України; об’єкти мають потужний міжнародний юридичний імунітет від нападів агресора; атаки на зазначені об’єкти розглядатимуться як воєнний злочин у сенсі міжнародного кримінального правосуддя; створено правові підставі для притягнення Росії до міжнародної кримінальної відповідальності за агресію проти нашої держави.

Створено: 09.05.2024
Переглядів: 920
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.