Пам’ятаємо — перемагає­мо!: до Дня пам’яті та пе­ремоги над нацизмом у Другій світовій війні

foto-0.jpg

8 травня відповідно до Закону України № 3107-ІХ від 29.05.2023 є Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Рішення було послідовним впровадженням Україною європейського підходу до збереження пам’яті про Другу світову війну. Ця символічна дата дає змогу кожному з нас переосмислити події минулого, збагнути та усвідомити жахливі втрати й наслідки, яких зазнала наша країна у тій війні.

foto-1.jpg

Сьогодні громадяни України знову мужньо протистоять ворогу захищаючи рідну землю. Російська Федерація після підступної анексії Криму та розв’язання війни на Донбасі у 2014 році, 24 лютого 2022-го здійснила варварське повномасштабне вторгнення в Україну. З часів Другої світової війни нинішній воєнний конфлікт — найбільший у Європі.

foto-2.jpg

Нині між цими двома війнами проводиться чимало аналогій. Багато чого стає більш зрозумілим крізь призму вже оприлюднених (а раніше засекречених) матеріалів, документів, спогадів, свідчень. Це обумовлює глибоке переосмислення передумов, перебігу та наслідків Другої світової війни.

foto-3.jpeg 

Гасло «1939 – 1945. Пам’ятаємо — перемагаємо!» та символічні червоні маки стали складовими відзначення Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. У скорботі ми схиляємо голови за всіма жертвами тієї війни. Низько вклоняємося героям сьогодення та віримо, що Україна здобуде перемогу над ворогом, і ми житимемо під мирним небом на вільній українській землі.

До Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні Одеська національна наукова бібліотека підготувала виставку «Пам’ятаємо — перемагаємо!», на якій представлені сучасні видання, що висвітлюють один із найтрагічніших періодів в історії України: передумови, причини і перебіг подій тієї війни; особливості воєнної міжнародної дипломатії; подвиг наших воїнів; ціна великої перемоги та її історичне значення.

foto-4.jpg

Друга світова. Роздуми через вісім десятиліть (Київ, 2022)

У книжці зібрано дослідження, розвідки та наративи  провідних українських науковців, учасників онлайн-марафону, проведеного видавництвом «Дух і літера», Українським інститутом національної пам’яті та каналом Ukrlife.TV до 75-річчя закінчення Другої світової війни в Європі. У текстах представлено сучасні підходи до вивчення історії Другої світової війни, розглянуто внесок  України у велику перемогу над нацизмом. Учені пропонують багатовимірну перспективу «присутності»  Другої світової війни в нашому сьогоденні, розглядають питання глобальної системи цінностей, зокрема, як формуються цінності культури пам’яті про війну та чому не засуджені злочини минулого створюють підґрунтя нових кривавих конфліктів. У центрі уваги науковців – доля України і українців у Другій світовій та після неї. Унікальні родинні історії учасників марафону розкривають глибину людських трагедій тих далеких років, що визначили долі кількох поколінь.

foto-5.jpg

Україна в Другій світовій війні: погляд з ХХІ століття у 4 кн. (Київ, 2011 –  2021).

Історія України періоду Другої світової війни посідає чільне місце у вітчизняній історичній науці. Останніми десятиліттями в Україні виник  цілий історіографічний пласт, пов'язаний з темою Другої світової. Створені у різних жанрах  видання (наукові дослідження, спогади, художні й публіцистичні твори та ін.) складають величезний масив літератури, де оприлюднено безліч нових документів, подій, фактів, зафіксовано тисячі  й тисячі імен відомих і маловідомих героїв-учасників війни і тих, хто пережив її в окупації, тилу або концтаборах. Увесь цей масив переріс у своєрідне історіографічне джерело, що віддзеркалює процес осмислення теми Другої світової війни у загальносвітовому та українському вимірах.

У фундаментальному чотиритомнику «Україна в Другій світовій війні: погляд з ХХІ століття» на основі критичного аналізу вже опублікованих матеріалів і нових джерел, більшість з яких вперше вводиться у науковий обіг, подається сучасне бачення як стратегічних і фронтових операцій на території України, так і повсякденного життя цивільного населення, спротиву і боротьби за визволення у тилу нацистських окупантів. Досліджуються нові факти, подаються розвідки суспільно-політичних та соціокультурних процесів воєнної доби, з'ясовуються долі жертв нацистських переслідувань, демографічні втрати українського народу в роки війни.

foto-6.jpg

Салата О.О. Інформаційна конфронтація нацистської Німеччини та СРСР на окупованих територіях України (1941 - 1944) (Львів – Торунь, 2020).

Наукове дослідження автора присвячене розкриттю інформаційного протистояння нацистської Німеччини та СРСР на окупованих територіях України в роки Другої світової війни. У монографії представлено інформаційну конфронтацію двох держав у вітчизняній та зарубіжній історіографії; розкрито основні принципи інформаційної політики нацистської Німеччини і Радянського Союзу; концепцію військово-політичної стратегії нацистської Німеччини щодо Східних окупованих територій. Автор, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України Київського університету імені Бориса Грінченка Оксана Салата  дослідила і показала найсучасніші для того часу механізми, засоби та методи поширення інформації серед населення, які були застосовані у 1941 – 1945 рр. на окупованих територіях України. Її висновок: «Сьогодні, коли інформаційна політика є важливим елементом не лише міжнародної політики, а й воєнних дій, вивчення досвіду минулого стає актуальним і вкрай необхідним».

foto-7.jpg

Бондарук Л., Зек Б., Яцечко-Блаженко Т. Проект «Україна». Волинь 1939 – 1946 років. Окупована, але нескорена (Харків, 2020).

У видання увійшли наукові дослідження й нові розвідки, що стосуються історії Волині, які ґрунтуються на документах періоду Другої світової війни. Хронологія і матеріали розсекречених архівів радянських спецслужб, зафіксовані розповіді і спогади про пережити події волинян – борців за незалежність, про яких мало знає широка читацька аудиторія, – все це дає можливість побачити цілісну картину життя Волині в 1939 – 1946 роках. Хронологічно книга розпочинається з екскурсу в 1939 рік, коли Волинь, перебуваючи у складі Польщі, потерпала  від порушень національних прав українців. Попри це на початку Другої світової війни тисячі краян у складі Війська Польського вступили в боротьбу з німецькими окупантами. Власне про це – нацистську окупацію, Голокост, національно-визвольну боротьбу ОУН і УПА, диверсійну діяльність радянських партизанів, а також-польсько-український конфлікт та інші буремні події на Волині ця книга.

foto-8.jpg

Гайстінґс М. І розверзлося пекло… Світ у війні 1939 – 1945 (Харків, 2019).

Праця відомого британського журналіста, письменника, публіциста  належить до найкращих документальних розвідок про Другу світову війну. Книга і справді вражає широтою тем, кількістю опрацьованих автором джерел і спогадів. Тут зібрано все: інтерв’ю, щоденники, листи, спогади й різноманітні особисті документи. Від Дюнкерка до Іодзіми, від Сталінграда до Гвадалканалу. Описи битв як на суходолі, так і на морі. Майстерно дібрані цитати, що оживляють події. Усі подробиці військових операцій та економіка країн-учасниць війни, логістика забезпечення армій, політичні портрети й замальовки у Французькому генеральному штабі, Білому домі чи Міністерстві у справах колоній. Автор виважено і об’єктивно розкриває картину епохальної кривавої події ХХ століття без жодної романтизації й кабінетної героїки. Це справжній репортаж із пекла Другої світової війни.

foto-9.jpg

Воллес К., Вайс М. Зворотний відлік 1945 року (Харків, 2022).

Пропоноване видання – невідома і майстерно написана історія найнебезпечнішого винаходу людства – атомної бомби. Книжка дістала високі оцінки й схвальні відгуки у Сполучених Штатах Америки. Її автори – визнані майстри слова у галузі журналістики. На обкладинці цитата з популярного періодичного видання «The Wall Street Journal»: «Ось якою має бути історична книжка для широкого загалу: зі жвавим сюжетом, добре опрацьованими джерелами та шанобливою дрібкою художності».

foto-10.jpg

Шостого серпня 1945 року на Хіросіму було скинуто атомну бомбу. Ця подія в одну мить втягнула світ у нову добу – добу могутньої зброї, перед руйнівною силою якої не встоїть нічого. Цього ніколи не сталося б без волі людей, які санкціонували, розробляли та готували атомну зброю до використання. Журналісти Кріс Воллес та Міч Вайсс дослідили історію тих, хто долучився до створення атомної бомби, розкриваючи їхні наміри, мотиви, сумніви та моральні вагання й конфлікти. Це історія Джуліуса Роберта Оппенгеймера та команди науковців з Лос-Аламосу, новопризначеного президента США Гаррі Трумена, військового льотчика полковника Пола Тіббетса та його підлеглих. Водночас це історія і дівчинки на ім’я Хідеко Тамура з Хіросіми, чиє життя невдовзі зміниться до невпізнанності через появу небаченої зброї.

foto-11.jpg

Нинішня повномасштабна збройна агресія рф загрожує не лише Україні, а й усій Європі та руйнує систему міжнародних відносин, засновану державами-переможцями Другої світової війни. Для нас – це війна за нашу свободу, незалежність, демократію проти імперських амбіцій підступного агресивного сусіда, тому у світлі пам’яті про перемогу над нацизмом у Другій світовій війні 1939 – 1945 років все більш актуальними стають видання, що висвітлюючи новітню історію України, не тільки ґрунтовно аналізують і досліджують минуле, а й розкривають правду про нинішнє збройне протистояння, розповідають про протидію загарбницькій політиці рф, досліджують етапи формування власної української держави: Грицак Я. Подолати минуле: глобальна історія України (Київ, 2021); Мероник А. 24.02: щоденник війни (Чернівці, 2022); Курков А. Щоденник агресії (Харків, 2022); Рафєєнко В. Війна 2022 (Львів, 2022); За Ідентичність і Незалежність. Війна Росії проти України у 2-х кн. (Київ, 2022); В'ятрович В. Наша столітня: короткі нариси про довгу війну (Харків, 2023) .

foto-12.jpg

Згадуючи героїв минулого, у цей складний час російсько-української війни шануємо захисників і захисниць нашої Батьківщини – України як вільної та демократичної держави. З метою донесення правди про сучасну війну та героїчний спротив українців в Одеській національній науковій бібліотеці експонується постійно діюча книжкова виставка «Нескорені війною», присвячена 10-м роковинам початку російського збройного вторгнення до України (20.02.2014).

Не забуваймо: той, на чиєму боці правда і справедливість, хто захищає свою землю, завжди перемагає! Пам’ять робить нас сильнішими. Пам’ятаємо – перемагаємо! Все буде Україна!

Створено: 02.05.2024
Оновлено: 07.05.2024
Переглядів: 1016
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.