До 210-й річниці від дня народження Т.Г.Шевченка. Шевченківські читання

6 березня 2024 року в Одеській національній науковій бібліотеці відбулися традиційні Шевченківські читання, присвячені 210-й річниці від дня народження Великого Кобзаря.

Нині  ця знаменна для кожного українця дата  припадає на часи історичного протистояння незалежної Української держави відкритій збройній агресії рф. Сьогодні слово Кобзаря значуще, як ніколи. Вірші нашого національного Пророка, його думки, заклики та заповіт нині є надзвичайно  актуальними. Шевченко – воїн і духовний  символ боротьби  українців за свободу і незалежність, за наше сьогодення і майбутнє.

foto-1-ono-zhe-zastavka.jpg

У заході взяли участь провідні науковці, митці та краєзнавці. У своїх доповідях вони розкривали різні аспекти як усталених традиційних трактувань, так і сучасної інтерпретації творчого спадку Т.Г. Шевченка – у площині літератури, культури, краєзнавства і мистецтва.

foto-2.jpg

Захід відкрила Ірина Бірюкова, генеральний директор ОННБ, заслужений працівник культури України. Вона розповіла про багаторічну традицію бібліотечних Шевченківських читань в ОННБ та підкреслила, що «сьогодні українці усьому світові несуть українську ідею, український дух, українське слово Кобзаря… Нам дісталася непроста робота, разом з нашими захисниками і захисницями, що захищають кордони рідної землі на фронті, обстоювати межі нашої національної ідентичності, берегти і плекати українську культуру, українське слово, аби кожен день наближав утвердження нашої мети – вільна, сильна, незалежна, квітуча Україна. І Шевченкові рядки «Борітеся, побороте! Вам Бог помагає!» - для нас є натхненним дороговказом!»

foto-3.jpg foto-3a.jpg

Профетичні мотиви та тему своєрідної візуалізації образа Батьківщини у творах Шевченка розкрила Тетяна Шевченко, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури та компаративістики ОНУ ім. І.І. Мечникова.

foto-4.jpg

Вікторія Сікорська, доктор філософії, кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри журналістики та мовної комунікації Одеського національного морського університету, член Національної спілки журналістів України, у своїй доповіді розглянула опорні світоглядні орієнтири Кобзаря та настанови шевченкового слова щодо суворих реалії сьогодення.

foto-5.jpg

Про педагогічні погляди Т.Г. Шевченка і, зокрема, його внесок у розвиток української дитячої літератури йшлося в доповіді Олени  Монке, доктора педагогічних наук, доцента кафедри сімейної та спеціальної педагогіки і психології ПНПУ ім. К.Д. Ушинського.

foto-6.jpg

Про значення Тараса Шевченка у культурному просторі Одеси, внесок одеських письменників у скарбницю вітчизняного шевченкознавства розповів Сергій Дмитрієв, письменник, доцент кафедри загального та слов’янського мовознавства ОНУ ім. І.І. Мечникова, голова Одеської обласної організації Національної спілки письменників України.

foto-7.jpg foto-8.jpg

Тему одеської шевченкіани продовжили Галина Закіпна, провідний науковець Одеського літературного музею у доповіді «Т.Г. Шевченко в творчості Гео Шкурупiя та Леоніда Чернова» і Василь Вельможко, вчитель вищої категорії, член Національної спілки журналістів України та Національної спілки краєзнавців України, голова Одеського регіонального об’єднання творчих осередків мариністів «Всеукраїнська спілка письменників-мариністів», який розповів про одеситів, що були знайомі з Шевченком.

foto-9.jpg foto-10.jpg

Приємною подією для бібліотеки та багатьох шанувальників творчості Шевченка стала передача до фонду ОННБ видань вітчизняної шевченкіани: «Музична Шевченкіана українських композиторів» (Київ, 2023); «Шевченківська енциклопедія. Теорія літератури. Мова» (Київ, 2021) від Валерія Махіна, підприємця, колекціонера, власника галереї «Undergrаund».

foto-11.jpg foto-12.jpg

Окрасою заходу стала музична композиція «Стань музикою, Слово: пісні на вірші Т.Г. Шевченка» у виконанні вихованців Одеської спеціалізованої музичної школи-інтернату імені професора П.С. Столярського Уляни Щавінської та Софії Дорошевої (клас викладача М.Д. Бондар).

foto-13.jpg foto-13-1.jpg

Особливу увагу учасників і відвідувачів читань привернули: виставка однієї картини «З Шевченкової криниці» (автор – народний художник України, член НСХУ Анатолій Кравченко) та книжкові виставки з фонду ОННБ «Одвічне слово Кобзаря», де  були представлені, передусім, новинки книжкової шевченкіани, та «Ілюстратори “Кобзаря”»: до 125-річчя  від  дня народження Василя  Седляра (1899–1937) та 100-річчя від дня народження Софії Караффи-Корбут (1924–1996)».

foto-14.jpg foto-15.jpg

Огляд експозицій провели Наталя Броварська та Лариса Марусяк, провідні бібліотекарі відділу соціокультурної  діяльності  ОННБ. Експозиції демонструватимуться  до кінця березня.

Створено: 12.03.2024
Переглядів: 846
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.