«Геній всіх часів»: до 145-річчя від дня народження Альберта Ейнштейна (1879-1955) одного з най­визнач­ніших фізиків ХХ ст.

Турбота про людину та її долю
повинна бути основною метою в науці.
Ніколи не забувайте про
цесеред ваших креслень і рівнянь…

Альберт Ейнштейн

Альберт Ейнштейн – один із засновників сучасної теоретичної фізики, лауреат Нобелівської премії з фізики 1921 року, громадський діяч,гуманіст. Жив у Німеччині (1879-1893, 1914-1933), Швейцарії (1893-1914), США (1933-1955). Почесний доктор близько 20 провідних університетів світу, член багатьох академій наук, у тому числі іноземний почесний член АН СРСР (1926).

Ейнштейн – автор понад 300 наукових праць із фізики, а також близько 150 книжок і статей в галузі історії та філософії науки, та ін. Він автор кількох надважливих фізичних теорій: спеціальної теорії відносності (1905), у її рамках – закон взаємозв’язку маси та енергії (E = mc2); загальної теорії відносності; квантової теорії фотоефекту та теплоємності; квантової статистики Бозе-Ейнштейна з статистичної теорії броунівського руху, заклавша основи теорії флуктуацій; теорії індукованого випромінювання.

Ейнштейну належить вирішальна роль у популяризації та введенні у науковий обіг нових фізичних концепцій та теорій. В першу чергу це стосується перегляду розуміння фізичної сутності простору і часу та побудови нової теорії гравітації, що замінила теорію ньютонівську. Ейнштейн також, разом з М. Планком, заклав основи квантової теорії. Ці концепції, багаторазово підтверджені експериментами, утворюють фундамент сучасної фізики.

Учений, Альберт Ейнштейн, який перевернув уявлення людства про Всесвіт, помер 18 квітня 1955 року у Прінстоні. Перед смертю він промовив кілька слів по-німецьки, але американка-медсестра не змогла їх потім відтворити. Не сприймаючи жодних форм культу особистості, він заборонив пишне поховання з гучними церемоніями і побажав, щоб час і місце поховання не розголошувалися.Похорон великого вченого відбувся 19 квітня 1955 року, на ньому були присутні лише 12 найближчих друзів.

Цікаві факти

  • Один з історичних збігів: Ньютон народився в рік смерті Галілея, ніби переймаючи у нього наукову естафету, Ейнштейн народився в рік смерті Максвелла.
  • Коли Ейнштейна запитували, де знаходиться його лабораторія, він, посміхаючись, показував авторучку.
  • На питання про те, як йому вдалося створити теорію відносності, він напівжартома відповідав:«Чому саме я створив теорію відносності? Коли я ставлю собі таке запитання, мені здається, що причина в наступному: нормальна доросла людина взагалі не замислюється над проблемою простору і часу, на її думку, вона вже думала про цю проблему в дитинстві. Я ж розвивався інтелектуально так повільно, що простір і час займали мої думки, коли я став вже дорослим. Природно, я міг глибше проникати в проблему, ніж дитина з нормальними нахилами».

ОННБ пропонує вашій увазі книжкову виставку, присвячену 145 - річчю від дня народження цього видатного фізика. На ній представлені видання, які познайомлять вас з біографією вченого, з цікавими фактами з життя та його теоріями.

foto-2.jpg

Потерянко Ю. Альберт Ейнштейн / ЮліяПотерянко. – Київ, 2017. – 103 с.

Перед вами книга з серії мотивуючих біографій найуспішніших людей. В ній – дивовижна та повчальна історія про неймовірного генія. Це розповідь про Альберта Ейнштейна. Чи мріяли ви, щоб ваша дитина полюбила науку, захопилася математикою, фізикою чи програмуванням ще змалечку? Якщо так, то обов’язково прочитайте їй про те, як ріс, творив та жив найлегендарніший вчений XX століття – Альберт Ейнштейн. У кінці кожного розділу – добірка запитань, які допоможуть дитині зрозуміти і запам’ятати найважливіше. Читайте та надихайтеся!

foto-3.jpg

Айзексон В.Ейнштейн. Життя і всесвіт генія : пер. с англ. / ВолтерАйзексон ; пер. Микола Климчук. – Київ, 2019. – 527 с.

Ім’я Альберта Ейнштейна стало синонімом генія. Він відкрив найвідомішу формулу в історії науки і створив теорію, яка докорінно змінила наш погляд на світ і природу реальності. Йому випало жити в бурхливу епоху воєн і революцій, політичних катастроф і наукових проривів. Цю епічну біографію написано на основі широкого корпусу архівних джерел і досі не відомих листів Ейнштейна. В.Айзексон, сучасний класик біографічного жанру, розповідає, як мислив геній, чим він жив, у що вірив. Це історія людини, яка зберегла в собі дитячу допитливість і відчуття дива. Інтелектуальна одіссея Ейнштейна почалася, коли шестирічним хлопчиком він зачаровано дивився на стрілку компаса, а закінчилася в американському містечку з літературною назвою Ітака, де він провів останні двадцять років життя, працюючи в Інституті перспективних досліджень.

foto-4.jpg

Сміт Д. Думати, як Альберт Ейнштейн / Деніел Сміт: пер.зангл. Г. Литвиненко. – Київ, 2018. – 208 с.

Деніел Сміт – британський письменник, що написав понад тридцять багатожанрових книжок, від науково-популярних до художніх. Він також він є редактором «Щорічного державного діяча», однотомного геополітичного путівника по країнах світу, що видається щороку протягом ста п’ятдесяти років.

Відомий в усьому світі Божевільний Професор зі скуйовдженим волоссям думав би інакше, якби в ньому не поєдналися такі унікальні якості, як інтелект, інтуїція та уява, що зробили його генієм. Пропонована книга дає можливість поглянути на події ХХ століття очима видатного вченого, гуманіста.

foto-5.jpg

Орзел Ч. Сніданок з Ейнштейном. Екзотична фізика у повсякденному / ЧедОрзел ; пер. з англ. К. Булкіна. – Київ, 2020. – 384 с.

Уявіть собі звичний ранок - ви прокидаєтеся від дзвінка будильника, заварюєте собі філіжанку запашної кави, підсмажуєте хрумкий тост, гортаєте стрічку новин на смартфоні... А чи підозрюєте ви, що просте, повсякденне існування усіх цих речей - будильника, тостера, аромату кави, смартфона і навіть твердої поверхні кухонного стола - залежить від найхимерніших і найдивовижніших законів, які визначають взаємодії фундаментальних частинок на квантовому рівні?

Фізик та популяризатор науки ЧедОрзел простою мовою викладає найскладніші проблеми, над розплутуванням і поясненням яких працювали генії ХХ століття, і показує, як найбільш екзотичні квантові взаємодії пронизують наше життя на повсякденному рівні.

foto-6.jpg

Любко Дереш про Миколу Гоголя, Моруа Твена, Ніколу Теслу, Альберта Ейнштейна, Стівена Кінга. – Київ, 2007. – 72 с.

Сучасний український письменник Любко Дереш знайомить читача із всесвітньо відомими особистостями, чия творчість та винаходи викликали захоплення і подив: Миколою Гоголем, класиком української літератури ХІХ ст.; Марком Твеном, одним із основоположників американської літератури, чиї твори захоплюють дітей не одного покоління; Ніколою Теслою, фізиком винахідником у галузі електрики; Альбертом Ейнштейном, автором теорії відносності та Нобелівським лауреатом у галузі фізики, а також Стівеном Кінґом, «королем жахів» сучасної літератури.

foto-7.jpg

Бачинський А. З Ейнштейном у рюкзаку/Андрій Бачинський. – Львів, 2019. – 152 с.

Мандрівка школярів у гори, яка мала би стати чудовим відпочинком, обернулася несподіваною пригодою для трьох однокласників — красеня-футболіста Олега, красуні Солі та тихого і таємно закоханого у Солю Юрка. Як знання законів фізики та вміння застосувати їх на практиці допомогло підліткам у небезпечних для життя умовах — читайте у захопливій пригодницькій повісті Андрія Бачинського «З Ейнштейном у рюкзаку».

Запрошуємо всіх на огляд книжкової виставки «Геній всіх часів: до 145-річчя від дня народження Альберта Ейнштейна – одного з найвизначніших фізиків ХХ ст.» до зали наукових працівників ВОК.

foto-8.jpg

Вулиця Пастера, 13.

Створено: 11.03.2024
Переглядів: 890
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.