СВЯТО НЕЗЛАМНОСТІ УКРАЇНЦІВ відбулося в ОННБ


Родинне свято «Борщова екскурсія Одещиною: єдність в різноманітті» у внутрішньому дворику ОННБ зібрало близько трьох сотень осіб. Понад 220 з них пригостилося наваристим духмяним борщем

24 серпня 2023 року оригінальним форматом відзначення 32-ї річниці Незалежності України Одеська національна наукова бібліотека вкотре засвідчила, що вона – не просто книгозбірня рідкісних і цінних видань, а колектив талановитих людей, здатних щоразу дивувати новими креативними заходами. Тому не дивно, що відвідувачі приходять в ОННБ не лише за інформацією, а й за позитивними емоціями, яких так не вистачає зараз.

Родинне свято з приготуванням борщу, який рік тому увійшов до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, з майстер-класами, вікторинами, книжковими виставками та патріотичною концертною програмою – унікальний захід, започаткований вперше в українській бібліотечній спільноті Одеською національною науковою бібліотекою.

66.jpg 333.jpg 2-1.jpg

Зважаючи на історичний момент, бібліотечні фахівці ОННБ готували родинне свято «Борщова екскурсія Одещиною: єдність в різноманітті», відчуваючи особливу відповідальність за збереження традицій і усвідомлюючи, яку ціну платять наші воїни за нашу Незалежність.

Ідея провести свято з приготуванням борщу просто неба у бібліотечному дворику належить генеральному директору ОННБ Ірині БІРЮКОВІЙ. Фахівці Одеської національної наукової бібліотеки відгукнулися на її заклик облаштувати власними силами нову локацію у внутрішньому дворику головного корпусу на вул. Пастера, 13. Так з’явилася затишна галявина, встелена свіжою соломою - суцільна фотозона, уквітчана соняхами і мальвами, прикрашена тинками з глечиками та кошиками, повними літніх дарів. Найкращого місця для родинного свята годі було й шукати! 24 серпня аромат щойно звареного борщу, пампушок з часником заповнив нову локацію. Етнічна галявина вмістила і пічку для приготування чорноморського борщу з бичками, і місця видачі страв, і ряди столів для частування гостей, а також - літню сцену, звідки лунали пісні і на якій нагороджували переможців вікторини. Затишне місце було виділене і для майстер-класів (з гончарства та південного і петриківського розпису, з реставрації книжок та з виготовлення закладок для книжок, квітів з фоамірану).

33.jpg 19.jpg 21.jpg
20.jpg 23.jpg 13.jpg

Зусилля бібліотекарів та партнерів заходу не були марними. Свято вдалося! Захід зібрав близько трьох сотень учасників. Практичний кейс приготування борщу та його дегустації був включений до програми кроссекторального проєкту «Україна: історія, культура, ідентичність» як практична складова Всеукраїнської конференції «Культура історичної пам'яті в Україні: наукові, культурні та освітні аспекти», де виступили з доповідями близько 50 науковців.

Ірина БІРЮКОВА, генеральний директор ОННБ, щиро дякувала партнерам свята і палко вітала присутніх. Її слова були підтримані гучними схвальними оплесками: «Подивіться, які неймовірні активності сьогодні приготували одеські інституції культури. Чи це не неймовірний подарунок нам усім: відчуття цієї єдності, радість розділення спільних цінностей? Як ви вважаєте, чи не дарма ми постаралися, чи не дарма ми святкуємо разом наше найвеличніше національне свято - День Незалежності України?».

Директор Одеського обласного центру української культури, експерт експертної ради України з нематеріальної культурної спадщини Валентина ВІТОС зауважила, що борщ з чорноморськими бичками завжди був візитівкою Одещини серед 60 видів борщу, які вдалося зібрати на її території. Вона звернулася із проханням до присутніх, які куштували борщ з бичками, переповідати всім - і друзям, і своїм дітям та онукам, про смак справжнього чорноморського борщу. «Борщ - це не просто страва, це організація суспільного життя у сім’ї, громаді, селі. Він об’єднує родини, його люблять усі. І в цьому різноманітті і є наша єдність», - вважає Валентина ВІТОС.

img-0714.jpg img-0721.jpg img-0723.jpg
img-0730.jpg img-0750.jpg img-0768.jpg img-0720.jpg

Гості заходу зацікавлено зупинялися біля книжкової виставки просто неба із розкішно ілюстрованими кулінарними виданнями та книжками з історії культури. Пройти повз інтерактивну виставку з портретами відомих українців – Лесі Українки, Тараса Шевченка та інших - та рецептами їх улюблених страв було просто неможливо.

Знаковим моментом квізу про знання літературної Одеси від кандидата філологічних наук, викладача ОНУ імені І.І.Мечникова Ірини Нечиталюк стало те, що найкращим став школяр молодших класів, який виявився більш обізнаним серед інших учасників вікторини.

На завершення свята відбулася презентація книжкової виставки з фондів ОННБ «Незалежність Української держави» у Музеї книги. Усі з захопленням слухали дуже цікаву розповідь доктора історичних наук, професора ОНУ ім.І.І.Мечникова Тараса ГОНЧАРУКА, про історію української державності від Київської держави до сучасної України. Професор наголосив, що лише людина, озброєна базовими знаннями з української історії, може гідно протистояти фейкам наших недругів. Вікторія СІКОРСЬКА, доктор філософії, кандидат філологічних наук, розповіла присутнім, як з роками змінюється ставлення наших громадян до мовного питання, до власної ідентифікації.

55.jpg 99.jpg 77.jpg

Дякуємо нашим партнерам: 

Одеському обласному центру української культури 
КУ «Одеський обласний центр патріотичного виховання та організації дозвілля дітей та молоді»
Одеському вищому професійному училищу морського туристичного сервісу
Громадській організації «Десяте квітня»

ТЕЛЕКАНАЛИ:


Борщем з бичками пригощали одеситів в День Незалежності України [телеcюжет містить інтерв’ю з Іриною Бірюковою, генеральним директорм ОННБ] // Телерадіостудія Міністерства Оборони України «Бриз». - 2023. – 25 серпня.

До Дня Незалежності в Національній науковій бібліотеці влаштували Борщову екскурсію Одещиною // телеканал Перший міський - 2023. – 24 серпня.

До найголовнішого свята країни у дворику Одеської національної наукової бібліотеки відбулося сімейне свято «Борщова екскурсія Одещиною: єдність у різноманітті», де було приготовлено улюблений одеський борщ. // Телерадіокомпанія ГРАД. – 2023. – 24 серпня.

ГАЗЕТИ, ЖУРНАЛИ:

В.Геник. Найсмачніший борщ — у... бібліотеці [ОННБ відзначила День Незалежності України родинним святом «Борщова екскурсія Одещиною: єдність у різноманітті»] // Чорноморські новини. - №36 (22461) – 2023. – 23 серпня.

Как варили борщ в… библиотеке // Вечерняя Одесса. №69—70 (11309—11310)- 2023. - 31 серпня.


ІНТЕРНЕТ-ВИДАННЯ, ПОРТАЛИ, САЙТИ:


ОВПУ МТС Родинне свято «Борщова екскурсія Одещиною: єдність в різноманітті» [«Борщова екскурсія Одещиною» очима кухарів родинного свята до дня Незалежності в ОННБ – Одеського вищого професійного училища морського туристичного сервісу] // - 2023. - 25 серпня.

В одеській бібліотеці запрошують на свято борщу – майстер-класи, вікторина та музична програма [Анонс заходу «Борщова екскурсія Одещиною: єдність в різноманітті»] // Культурометр  – 2023. – 21 серпня.

День Незалежності України з одеським присмаком // USI Online. - 2023. - 24 серпня. 

22-27 серпня. Афіша безкоштовних подій Одеси. [ Анонси заходів: мовно-літературної вітальні ДИВОСЛОВО та родинного свята «Борщова екскурсія Одещиною…» ] // Одеське життя. – 22 серпня 2023 року

Борщ, пісні та майстер-класи: в одеській бібліотеці відсвяткували День Незалежності// ІНТЕНТ -2023.-24 серпня.

РОДИННЕ СВЯТО “Борщова екскурсія Одещиною: єдність в різноманітті”// сайт Одеського державного університету внутрішніх справ. - 2023. – 24.08.

«Родинне свято «Борщова екскурсія Одещиною: єдність в різноманітті» //сайт державного навчального закладу «Одеське вище професійне училище морського туристичного сервісу» - 2023. – 24 серпня.

Борщ із бичками біля бібліотеки та концерт у міськсаду: як одесити відзначали День незалежності // VGORODE. – 2023. - 25.08.

Борщ з бичками: в Одесі приготували чорноморську страву до Дня Незалежності (фото, відео) // УСІ Online. — 2023. — 24 серп.

В Одесской национальной научной библиотеке прошел «борщевой праздник» (фоторепортаж) // Odessa.online. — 2023. — 24 серп.

В Одеській національній науковій бібліотеці пройшло «борщове свято» (фоторепортаж)// Odessa.online. - 2023. - 24 серп.

В ОДЕСІ ДО ДНЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ ПРИГОТУВАЛИ ЧОРНОМОРСЬКУ СТРАВУ — БОРЩ З БИЧКАМИ // ПРАВДА ЗА ОДЕССУ. — 2023. — 24 СЕРП.

Котова Мария. Этот уникальный черноморский борщ: семейный праздник в Одесской национальной библиотеке (фоторепортаж)// Одесская жизнь. — 2023. — 24.08

Котова Марія. Цей дивовижний чорноморський борщ: родинне свято в Одеській національній бібліотеці (фоторепортаж) // Одеське життя. - 2023. - 24 серпня.

Родинне свято "Борщова екскурсія Одещиною"// Фаворит удачи. - 2023. - №134. - с.11.

Майстер-класи, хендмейд та одеський борщ із бичками: у дворику національної наукової бібліотеки святкують День Незалежності // Думська. - 2023. - 24. 08

Створено: 26.08.2023
Оновлено: 02.10.2023
Переглядів: 1265
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.